Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάτμηση οικοπέδου: Πρίν ή μετά την έκδοση οικοδομικής άδειας;


Recommended Posts

........Τώρα βλέπω πως δεν γράφεις ...ούτε ποια ΒΙΠΕ είναι. Το ρωτά και ο Δημήτρης.

Από κεκτημένη ταχ. σκέφτηκα ..Σίνδος.  Είναι δυνατόν???? !!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι βιπε λάρισας, είναι ολόκληρο εντός βιπε και περιλαμβάνει ολόκληρο το ΟΤ. Στα αντίστοιχα φεκ ορίζονται πρασιά, πλάγιες αποστάσεις αλλά κ αποστάσεις μεταξύ των κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα μη έχοντας μεγάλη εμπειρία στην έδοση οικοδομικής άδειας έχω τη συγκεκριμένη απορία,

 

ο πελάτης μου θέλει να χτίσει ένα υπόστεγο σε εντός οικισμού οικόπεδο.Ως πιστοποιητικό ιδιοκτησίας μου έδωσε μια αποδοχη κληρονομιάς 

βάσει της οποίας έχει αποδεχθεί τα κτίσματα 1,2 και 4 όπως φαίνεται στο σχέδιο.Το κτίριο 3 (με τη διαφορετικη διαγράμμιση) ανήκει σε άλλο κληρονόμο.

 

Πρέπει να γίνει κατάτμιση σε δύο μικρότερες ιδιοκτησίες,αφου παρεμβάλεται στην ουσία ξένη ιδιοκτησία;

post-94921-0-06858500-1519649348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εδωσε   με διαθηκη  ο παπους διαφορα κτισματα σε καθε εναν....

αυτο ομως δεν σημαινει "κατατμηση"

 

Και, πιθανον, να ειναι δυο κληρονομοι, που χωρισαν με συμφωνια  αυτα που χωρισαν...χωρις "χαρτια"

 

να διαβασεις την αποδοχη

και

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

γενικά είναι κάπως πολύπλοκη η κατάσταση.

Αρχικά ο παππούς αγοράσε  ένα οικοπεδο 500 τετραγωνικών

Στη συνέχεια κάνει το δωρεά το μισό στον γιο Α.

Μετά αγοράζει εξ αδιαρέτου με τον γιο Α ένα νέο οικόπεδο 200 τετρ (ακριβώς απο κάτω από το αρχικό των 500 τετ.) όπου χτίζουν την αποθήκη (κτίριο 4)

 

Στην αποδοχή κληρονομιάς ο γιος Β (ο πελάτης) λαμβάνει ένα οικόπεδο 350 τετρ. (τα υπόλοιπα 250 τετρ. από το αρχικό + 200/2 από το δεύτερο)  με δύο κατοικίες και δύο αποθήκες

Το υπόστεγο πρόκειται να κατασκευαστεί στη αποθήκη που βρίσκεται εντος αυτού των 200 τετρ.

 

Στην περίπτωση αυτή τι πιστιποιητικό ιδιοκτησίας πρέπει να προσκομίσω στην πολεοδομία;

Με βάση τα παραπάνω πολεοδομικά υφίστανται 2 ιδιοκτησίες;

Θα χρειαστεί να γίνει σύσταση καθέτου;

Edited by tsigalkos
Link to comment
Share on other sites

αν τα καταλαβα καλα,

τα 200 ειναι ενα ανεξαρτητο

και ανηκει οπως λεει η αγορα και η αποδοχη....σαν ξεχωριστο οικοπεδο.

τα 500 κοπηκαν σε 2 τμηματα

το ενα το πηρε ο ενας γιος  αρα ανηκει σε αυτον

το αλλο, μαλλον με διαθηκη πηγε στον αλλον γιο

 αρα εχεις τρια οικοπεδα

και θα κανεις ελεγχο  ελεγχο εάν ειναι αρτια και οικοδομησιμα...

 [αλλα να δεις μηπως  η κατατμηση δεν ηταν νομιμη λογω δημιουργιας μη αρτιων και μη οικοδομησιμων οικοπεδων]

 αυτα θα αποτυπωσεις

και να μιλησεις με τον συμβ/φο

Link to comment
Share on other sites

αν τα καταλαβα καλα,

τα 200 ειναι ενα ανεξαρτητο

και ανηκει οπως λεει η αγορα και η αποδοχη....σαν ξεχωριστο οικοπεδο.σδσ

 

η αποδοχή ανεφέρεται συνολικά σε ένα οικόπεδο εκτάσεως 350 και δεν τα ξεχωρίζει σε 2 ανεξάρτητα.

γι αυτό έχω την απορία αν θεωρείται μια ιδιοκτησία

και τα τρία είναι άρτια και οικοδομήσιμα

 

θα μιλήσω με τον συμβολαιογραφο μήπως βγάλω άκρη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Έχω μια αρκετά μπερδεμένη υπόθεση (δυστυχώς είμαι ο ιδιοκτήτης) και αν και έχω κάποια εμπειρία δεν ξέρω πραγματικά απο που να το πιάσω.

Θα προσπαθησω να το κάνω απλό μπας και μπορεί κάποιος να δώσει κάποια ιδέα.

Ο παππούς μου είχε ενα οικόπεδο εμβαδού περιπου 1250 τμ σε οικισμό κάτω τον 2000 κατοίκων.

Αρχικά "έκοψε" ενα τμήμα και το μεταβίβασε στον αδερφό του. (ως εδω ολα καλά)

Το τμήμα που που του απέμεινε ηταν 737 τ.μ. και περιείχε μέσα μια παλαιά κατοικία και κάποιες αποθήκες.

το 1996-97 με το σεισμό της Κοζάνης πηρε σεισμοδάνειο ........ και έβγαλε άδεια για νεα κατοικία 45τ.μ., έβγαλε και μια άδεια κατεδάφισης για τις αποθήκες (την εχω δει αλλα δεν εχω στοιχεία).

Η άδεια εκδόθηκε το 1997.

Στη συνέχεια και μετά απο κάποιους μήνες το 1998 "έκοψε" και άλλο τμήμα 368,5τμ και το μεταβίβασε στον υιό του και πατέρα μου.

Κατασκευάστηκε το σπίτι (με πολλες αυθαιρεσίες) και κατεδάφισε την παλαιά οικία (χωρις άδεια κατεδαφισης)

Στη συνέχεια κληρονόμησα εγώ το ακίνητο του παπού μου 368,5τμ. και μετα το θάνατο του πατέρα μου έκανα αποποίηση κληρονομιάς του τμήματος του πατέρα μου.

Τελικά έχω ενα οικόπεδο 368,5 τμ. με ενα ακίητο 80τμ + αποθήκη 30τμ.

Τα προβλήματα:

  1. Το ακίνητο 80τμ. "πατάει" και στα δυο οικόπεδα το δικό μου και του πατέρα μου.
  2. Η αδεία έδειχνε το σπίτι 45 τμ και το δείχνει όλο μέσα στο οικόπεδο του πατέρα μου.
  3. Ο πατέρας μου δεν ζει και κανείς δεν έχει κληρονομήσει το τμήμα του (αποποίηση)

Τι κάνω για να τακτοποιήσω το προβλημα; (εκτός απο προσευχή)

Τακτοποιώ; Το χειρίζομαι σαν να έχω άδεια ή οχι; 

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

1Το ακίνητο 80τμ. "πατάει" και στα δυο οικόπεδα το δικό μου και του πατέρα μου. "αγνωστου ιδιοκτητη...μαλλον του Δημοσιου]

  1. Η αδεία έδειχνε το σπίτι 45 τμ και το δείχνει όλο μέσα στο οικόπεδο του πατέρα μου.
  2. Ο πατέρας μου δεν ζει και κανείς δεν έχει κληρονομήσει το τμήμα του (αποποίηση)

Τι κάνω για να τακτοποιήσω το προβλημα; (εκτός απο προσευχή)

Τακτοποιώ; Το χειρίζομαι σαν να έχω άδεια ή οχι; 

"Στη συνέχεια και μετά απο κάποιους μήνες το 1998 "έκοψε" και άλλο τμήμα 368,5τμ και το μεταβίβασε στον υιό του και πατέρα μου"

Σε αυτο το συμβολαιο κατατμησης του 1998,  τι γραφει η δηλωση του 651?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβολαιο δεν αναφερετε η οικοδομικη αδεια ή το νεο κτίσμα, αναφέρει μόνο την παλαιά οικία. Υποθέτω οτι η καστακευή ξεκίνησε μετα το συμβόαλιο

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.