Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Iσοτιμία διπλώματος πολυτεχνίου με master


sundance

Recommended Posts

Sundance τωρα ειδα το θεμα σου,κοιτα αυτο:

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=88156912

 

(Εφημεριδα Ελευθεροτυπια 18-03-2008)

 

Δλδ όσοι έχουμε δίπλωμα ελληνικού πανεπιστημίου (εγώ ΑΠΘ)+ MSc τι θα είμαστε ?

 

Διπλά μεταπτυχιακοί ??????......κάτι σαν διπλή πίτα γύρο μου κάνει χοχοχοχο

 

Και ο αδελφός μου που τελείωσε το ΤΕΙ και έβγαλε μετά και το ΕΜΠ ? Αυτός τι ? Που έφτασε 30 χρονών ? Τι θα του πούνε ? :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπική μου άποψη ήταν και είναι να αναγνωριστεί η ισοτιμία των διπλωμάτων με master χωρίς την κατάργηση του διπλώματος ώς τίτλου.

 

αυτο νομιζω θα γινει ετσι οπως το λες.ΓΕΝΙΚΑ ομως γιατι κολλας στον τιτλο?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όσοι έχουμε δίπλωμα ελληνικού πανεπιστημίου (εγώ ΑΠΘ)+ MSc τι θα είμαστε ?

 

Διπλά μεταπτυχιακοί ??????......κάτι σαν διπλή πίτα γύρο μου κάνει χοχοχοχο

 

Και ο αδελφός μου που τελείωσε το ΤΕΙ και έβγαλε μετά και το ΕΜΠ ? Αυτός τι ? Που έφτασε 30 χρονών ? Τι θα του πούνε ? :cry:

Και εμένα δίπιτο μου θύμισε από την πρώτη φορά που το άκουσα... :lol:

Και άλλη μια απορία. Αν το μεταπτυχιακό είναι σε διαφορετικό τομέα, τότε μάλλον μιλάμε για 2*MSc. Αν έχει γίνει στον ίδιο, τότε μάλλον θα είναι MSc*MSc? Η Συντομογραφία θα είναι MSc2 ή M2Sc? Θα υψωθεί στο τετράγωνο η εξειδίκευση ή η επιστήμη? Πρέπει να συγκεντρώσουμε απορίες μου φαίνεται και να τις αποστείλουμε στους ειδικούς.

Οι κάρτες μας πάντως ενδέχεται να γίνουν πιο εντυπωσιακές... :wink:

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι θα δούμε κάποια διαφορά... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και αν σκεφτείται οτι ο κάθε εργοδότης θέλει φτηνά μυαλά μάλλον τα 2 masters θα είναι κατά της ανταγωνιστικότητάς μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλα θελει κανενας απο εσας να δουλεψει στο Δημοσιο ? Μπορει να αρκεστει στο μισθολογιο του ?Εγω παντως το σκεφτομουν μονο τον τελευταιο χρονο των σπουδων ως και τον πρωτο χρονο εργασιας . Απο κει και μετα απεκλεισα τελειως καθε πιθανοτητα εργασιας στο Δημοσιο η΄ και στο ευρυτερο δημοσιο τομεα . Απλα δεν με συμφερει και θα βγαζω πολυ λιγοτερα .

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε φιλοι μου εγω πιστευω πως βεβαιως και ευνοειται καποιος που σπουδαζει στο εξωτερικο ειδικα οταν μιλαμε για διορισμο στο δημοσιο.

 

Σκεφτειτε πως ενας Ελληνας που σπουδαζει σε Ελληνικο Πολυτεχνειο π.χ Μηχανολογος Μηχανικος χρειαζεται τουλαχιστον 6 (μην πουμε και 7) χρονια σπουδων για να παρει το διπλωμα του.

Ο αντιστοιχος της Μ.Βρεττανιας στα 3 παιρνει πτυχιο+2 Μαστερ+2 προυπηρεσια=7.

Αρα οταν ερθει ο περιβοητος υπολογισμος των μοριων για τον ΑΣΕΠ ο αποφοιτος πανεπιστημιου της Βρεττανικης επαρχιας θα "ριξει" πολλα μορια παραπανω απο τον φοιτητη Ελληνικου πανεπιστημιου.

 

Επισης μην ξεχναμε πως πολλα πανεπιστημια της Αγγλιας,ειδικα αυτα που απο Polytechnics γινανε σε ενα βραδυ πανεπιστημια, εχουνε πολυ χαμηλο επιπεδο καθιστοντας αρκετα ευκολο εναν βαθμο αντιστοιχο του 7,5 και του 8 της Ελλαδας.Βεβαια σε Ελληνικο Πολυτεχνειο για να βγαλεις τετοιους βαθμους θα πρεπει να λιωσεις στο διαβασμα...

 

Εμενα προσωπικα μου εχει τυχει να δω και πτυχιο Μ.Βρεττανιας με βαθμο αντιστοιχο του 9,6 της Ελλαδας απο φοιτητη ο οποιος δεν καταφερε να μπει ουτε σε ΤΕΙ στις Πανελληνιες.

 

Σκεφτειτε συναδελφοι τι εχει να γινει τωρα που αναγνωριζονται και τα πανεπιστημια Ρουμανιας-Βουλγαριας ως ισοτιμα....

 

Υ.Γ. Προσφατα διαβασα μια ερευνα η οποια ελεγε πως τους τελευταιους 18 μηνες το 60% των προσληψεων στο δημοσιο αφορουν αποφοιτους πανεπιστημιων της αλλοδαπης.Κοινως για ακομα μια φορα ολοι εμεις που διαβασαμε και για να μπουμε και για να βγουμε απο τα Πολυτεχνεια αποδεικνυομαστε ΚΟΡΟΙΔΑ με κεφαλαια γραμματα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε φιλοι μου εγω πιστευω πως βεβαιως και ευνοειται καποιος που σπουδαζει στο εξωτερικο ειδικα οταν μιλαμε για διορισμο στο δημοσιο.

 

Σκεφτειτε πως ενας Ελληνας που σπουδαζει σε Ελληνικο Πολυτεχνειο π.χ Μηχανολογος Μηχανικος χρειαζεται τουλαχιστον 6 (μην πουμε και 7) χρονια σπουδων για να παρει το διπλωμα του.

Ο αντιστοιχος της Μ.Βρεττανιας στα 3 παιρνει πτυχιο+2 Μαστερ+2 προυπηρεσια=7.

Αρα οταν ερθει ο περιβοητος υπολογισμος των μοριων για τον ΑΣΕΠ ο αποφοιτος πανεπιστημιου της Βρεττανικης επαρχιας θα "ριξει" πολλα μορια παραπανω απο τον φοιτητη Ελληνικου πανεπιστημιου.

 

Επισης μην ξεχναμε πως πολλα πανεπιστημια της Αγγλιας,ειδικα αυτα που απο Polytechnics γινανε σε ενα βραδυ πανεπιστημια, εχουνε πολυ χαμηλο επιπεδο καθιστοντας αρκετα ευκολο εναν βαθμο αντιστοιχο του 7,5 και του 8 της Ελλαδας.Βεβαια σε Ελληνικο Πολυτεχνειο για να βγαλεις τετοιους βαθμους θα πρεπει να λιωσεις στο διαβασμα...

 

Εμενα προσωπικα μου εχει τυχει να δω και πτυχιο Μ.Βρεττανιας με βαθμο αντιστοιχο του 9,6 της Ελλαδας απο φοιτητη ο οποιος δεν καταφερε να μπει ουτε σε ΤΕΙ στις Πανελληνιες.

 

Σκεφτειτε συναδελφοι τι εχει να γινει τωρα που αναγνωριζονται και τα πανεπιστημια Ρουμανιας-Βουλγαριας ως ισοτιμα....

 

Υ.Γ. Προσφατα διαβασα μια ερευνα η οποια ελεγε πως τους τελευταιους 18 μηνες το 60% των προσληψεων στο δημοσιο αφορουν αποφοιτους πανεπιστημιων της αλλοδαπης.Κοινως για ακομα μια φορα ολοι εμεις που διαβασαμε και για να μπουμε και για να βγουμε απο τα Πολυτεχνεια αποδεικνυομαστε ΚΟΡΟΙΔΑ με κεφαλαια γραμματα...

 

+1000 από μένα.εισαι στο πνεύμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μην ξεχναμε πως πολλα πανεπιστημια της Αγγλιας,ειδικα αυτα που απο Polytechnics γινανε σε ενα βραδυ πανεπιστημια, εχουνε πολυ χαμηλο επιπεδο καθιστοντας αρκετα ευκολο εναν βαθμο αντιστοιχο του 7,5 και του 8 της Ελλαδας.

 

Συμφωνω απολυτα και κακως που το Δικατσο-δοαταπ ακομα αναγνωριζει διπλωματα απο τετοια "πανεπιστημια" !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.