Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες στο πολυτεχνείο σε "μεγάλη" ηλικία


στεφ29

Recommended Posts

Σταματήστε το spam σας παρακαλώ!

 

Φιλικά πάντα...

 

Προς τον φίλο μας που έθεσε το ερώτημα:

α) Γιατί μας κάνεις να αισθανόμαστε μεγάλοι; 29 είσαι, όχι 69!

β) Μπορείς να κάνεις τα πάντα. Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω ως προς τα προς το ζην...

γ) Μην νομίζεις πως το ΕΜΠ θα σου προσφέρει σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψα τα άσχετα με το θέμα μηνύματα. Το ακατάσχετο spamming όμως, κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει.

 

Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι γενικά η συμμετοχή στο φόρουμ είναι προαιρετική.

 

Ακόμη, ειδικότερα αυτή τη φορά, θα ήθελα να πω ότι η συμμετοχή σε κάποιο θέμα απλώς για τη συμμετοχή καλό είναι να αποφεύγεται. Δεν είναι υποχρεωτικό να απαντάμε στα πάντα, ιδίως αν δεν έχουμε να προσφέρουμε και κάτι ουσιαστικό και σίγουρα δεν πρέπει να σχολιάζουμε όλα τα θέματα.

 

Τέλος, και αυτή τη φορά αναφέρομαι σε πολύ συγκεκριμένα μέλη, ο σεβασμός στο συνομιλητή μας θεωρείται δεδομένος. Απαξιωτικές εκφράσεις (έμμεσες ή άμεσες) προς το πρόσωπο ή τα ερωτήματα των άλλων σε καμία περίπτωση δεν έχουν θέση εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις, θα αποκτήσεις πολλά στο Πολυτεχνείο και το κυριότερο δεν είσαι άσχετος όπως οι περισσότεροι όταν πρωτοπάνε. Η αγάπη σου για το αντικείμενο θα σε κάνει να τα καταφέρεις πολύ πιο εύκολα και γρήγορα. Καλύτερα να δώσεις κατατακτήριες που θα σου μειώσουν και το σύνολο των μαθημάτων.

Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

παρεπιμπτόντως τα μαθήματα για φέτος ειναι θερμοδυναμικη 1, στοιχεια μηχανων 2 και μηχανικη ρευστων 1, φαντάζομαι δικαιωμα δεν εχω να τα παρω απο το πολυτεχνειο, εχει κανεις υπ' οψιν που μπορω να προμηθευτω βιβλιογραφία? ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μάθεις από την ίδια την σχολή ποια είναι τα συγγράμματα αυτά και στην συνέχεια είτε να τα αγοράσεις είτε να τα δανειστείς από κάποιον φοιτητή που δεν θα τα χρωστάει.

 

Πάντως ρίχνωντας μια ματιά στην ύλη θερμοδυναμικής Ι από το πρόγραμμα σπουδών, έχω να σου προτείνω αν θες το βιβλίο του Δημήτρη Α. Κουρεμένου με τίτλο "Θερμoδυναμική Ι" που το έχω διδαχθεί εγώ και καλύπτει ένα αξιόλογο μέρος της ύλης. Δεν έχει πολλά παραδείγματα ωστόσο είναι συνοπτικό και δεν κουράζει δίνοντάς σου την ουσία. Υποθέτω ότι θα συμπληρώσεις με δικιές σου σημειώσεις έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να πάρεις τα βιβλία που διδάσκονται στη σχολή που θα δώσεις πρώτα από όλα και επιπλέον όλα τα άλλα. Υπάρχουν και περίεργοι καθηγητές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στεφ

 

να στα πω λιγο απο πρωτο χερι.παθών απο περσι κατεληξα στα εξης

 

1.να παρεις τα παλια θεματα , να παρεις τα βιβλια που διδασκονται στην σχολη αλλα να ξερεις το εξης . τουλαχιστον στους πολ. μηχανικους που εδωσα εγω . ΚΑΜΜΙΑ σχεση το επιπεδο των θεματων μεσα στην σχολη με τις κατατακτηριες . μην τα παρεις για οδηγο . το μυστικο ειναι ενα . παρε καλη βιβλιογραφια και ξεκινα μονος σου . αν στο τελος τα θεματα της σχολης σου φαινονται βατα εισαι σε καλο δρομο

 

2.θα διαβασεις μονος σου η θα βοηθηθεις απο φρον.?

 

το φρον. το μονο που θα σου κανει ειναι να σου οργανωσει το διαβασμα. λιγο πολυ τα εχεις διδαχθει . αμα εισαι μεθοδικος θα τα καταφερεις . παντως τα λεφτα ειναι πολλα και για μενα δεν αξιζουν . ξεκαθαρα πραγματα

 

3.να διαβασεις ολη την υλη μην αφησεις τιποτα . ετσι την πατησαμε οι περισσοτεροι περσι .

καλωδιο ειχε να μπει 12 χρονια ( πλακα πλακα μπηκε φετος ). κελυφωτος φορεας επισης . ε ΚΑΛΟΦΑΓΩΤΑ

 

4.οσο για την αντιμετωπιση . τι να πω??

το να θελω ενα δευτερο πτυχιο τι το κακο εχει ???

κι ομως κυριες και κυριοι . 7 οι διαθεσιμες θεσεις 2 μονο καταφεραν προβιβασιμο βαθμο και στα 3 μαθηματα . (εγω οπως και οι περισσοτεροι πιστευω στα 2/3) .

5 θεσεις κενες .

μπορει να μην κανουμε για το Ε.Μ.Π φανταστηκα οταν βγηκα απο την αιθουσα.αλλα μολις ειδα τα αποτελεσματα καταλαβα.

 

5.δωσε με χιλια.και θα μπεις και θα την βγαλεις .

παραλληλα δουλεια και λιγο πιανο και της εβγαλες την σχολη.μην σε πτοει η ηλικια .

και εγω στα ιδια ειμαι. και μετα το περσινο εχω σκυλιασει ασχημα.ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ.και εσυ θα τα καταφερεις αδερφε. ΒΟΥΡ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια:) δεν θα παω χωρις φροντιστηριο για οικονομικους λογους, τωρα ειμαι σε φαση που μαζευω τη βιβλιογραφια..παλαιοτερα θεματα απο το ιδιο το πολυτεχνειο? ή απο κάποιον φοιτητή?καλη επιτυχια και σε σενα, και alej σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παλαιοτερα θεματα απο το ιδιο το πολυτεχνειο? ή απο κάποιον φοιτητή?

 

Δεν νομίζω να κρατά το πολυτεχνείο παλαιότερα θέματα αλλά δεν χανεις τπτ να ρωτήσεις. Στο δικό μου ίδρυμα είναι πολύ πιο συχνό παλαιότερα θέματα να διαθέτει ο καθηγητής μέσω eclass οπότε ζήτα από έναν φοιτητή να μπει να στα κατεβάσει αν υπάρχουν ή συνενοήσου με τον ίδιο τον καθηγητή. Πάντως καλού κακού δοκίμασε και τις δύο οδούς...

 

Δεν έχω συναντήσει ούτε ακούσει ποτέ μου για φοιτητή που να κρατάει παλαιότερα θέματα, εν μέρει επειδή σπάνια μας επιτρέπουν να πάρουμε τα θέματα μαζί μας.

 

κοίτα και στο exetastiki.gr μπορεί να έχει κάποια (μάλλον απαρχαιωμένα) θέματα.

Αν πρόλαβες και το διάβασες πριν την επεξεργασία, ο λόγος είναι ότι έχω ξεχάσει τον κωδικό εισόδου μου...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.