Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες στο πολυτεχνείο σε "μεγάλη" ηλικία


στεφ29

Recommended Posts

Εδώ στην Ελλάδα μας έχουνε βάλει στο λούκι των σπουδών . Τίποτα δεν είναι αρκετό σε αυτή την χώρα . Τελειώνεις ΤΕΙ είναι λίγο. Τελειώνεις πανεπιστήμιο-πολυτεχνείο είναι πάλι λίγο, θες μεταπτυχιακό . Μετά θες και διδακτορικό . Πάρε και 2-3 πτυχία σε γλώσσες και είμαστε καλά . Πλέον θέλουν δίπλωμα οδήγησης windows ,gis και ένα σωρό τερτίπια .

 

Μας βρήκανε μπόσικους και μας τα κάνουνε . Οι γονείς εδώ για την μόρφωση δίνουνε τα πάντα , από το υστέρημα τους . Και πότε θα ξεκινήσουμε να βγάζουμε μεροκάματα ; Στα 40 ;

 

Τελειώνεις δομικών έργων και νομίζεις πως το δικαίωμα υπογραφής για 2όροφο θα σε δεσμεύει ; Λες και σε περιμένουν 5όροφα και 6όροφα κάθε μήνα για υπογραφή .

 

Είναι το λούκι των καιρών , πως τίποτα δεν είναι αρκετό και πως θέλουμε χαρτιά και τίτλους .

 

Στο λέω αγαπητέ μου φίλε πως αν τελικά πας για μηχανικός και πάρεις το πολυπόθητο δίπλωμα σύντομα θα αναρωτηθείς . Ρε μήπως είναι λίγο ... Εδώ όλοι πάνε για ΜΤΧ ;;;

 

Συμβουλή μου . Είσαι 29 και πρέπει ήδη να ξέρεις πως να βγάζεις χρήμα . Ε βγάλε όπως μπορείς . Με το αρμόνιο , με το πτυχίο σου , με τη γοητεία σου ... Εσύ ξέρεις, εσύ θα μάθεις .

 

Τα 29 είναι παραγωγική ηλικία, γι αυτό βγες έξω και διεκδίκησε το κομμάτι σου. Να θυμάσαι πως πάντα μπορείς να γίνεσαι καλύτερος στην επιστήμη σου και έξω από τα πανεπιστήμια .

Ρώτα τον συνάδελφο agior να σου πει, που έμεινε στο πρώτο πτυχίο .

 

Η γνώση δεν περιχαρακώνετε μέσα στις αίθουσες των σχολών .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[...Να θυμάσαι πως πάντα μπορείς να γίνεσαι καλύτερος στην επιστήμη σου και έξω από τα πανεπιστήμια .

Ρώτα τον συνάδελφο agior να σου πει, που έμεινε στο πρώτο πτυχίο .

 

Η γνώση δεν περιχαρακώνετε μέσα στις αίθουσες των σχολών...]

 

Είσαι τεράστιος !!!

 

Και όμως μερικά παιδάκια νομίζουν βγάλανε σχολή και μπορούν να ξέρουν τα πάντα. Κύριοι μόνο με συνεχή διάβασμα, έρευνα κ.τ.λ. θα γίνεις καλός. Τα υπόλοιπα να τα λέτε μεταξύ σας για να χαίρεστε.

Link to comment
Share on other sites

[.... Κύριοι μόνο με συνεχή διάβασμα, έρευνα κ.τ.λ. θα γίνεις καλός. Τα υπόλοιπα να τα λέτε μεταξύ σας για να χαίρεστε.

 

Σε αυτό κι εγώ μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και εχετε δικιο και για την ηλικια και για τις σπουδες, αλλα υπαρχει κατι που δεν ξερω πως να το περιγραψω λεπτομερως, ειναι το μικροβιο της εξελιξης...ειναι σιγουρο οτι αν τελικα περασω πολυτεχνειο και τελειωσω θα παω και για μεταπτυχιακο μετα γιατι ετσι ειμαι από τη φύση μου. φυσικά δεν θα κάνω το λάθος να θυσιάσω τη δουλεια για τις σπουδές στο σημείο που βρισκομαι. απλα για ενα διάστημα θα μου φύγει ο ... για να τα συνδυάσω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει, την βρίσκω με το να μαθαίνω καινούργιες λύσεις, νέες προτάσεις κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου βγαίνει η αριθμητική. 10-12 ώρες δουλειά, 2-3 ώρες διάβασμα, βάλε και τις μετακινήσεις κι έχεις τον Βέγγο σε Μηχανικό!

Ξεφύγα από το θέμα, sorry.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει, την βρίσκω με το να μαθαίνω καινούργιες λύσεις, νέες προτάσεις κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου βγαίνει η αριθμητική. 10-12 ώρες δουλειά, 2-3 ώρες διάβασμα, βάλε και τις μετακινήσεις κι έχεις τον Βέγγο σε Μηχανικό!

Ξεφύγα από το θέμα, sorry.

 

εντος θεματος εισαι και δεν εχεις και αδικο, βεγγος και λιγα λες..πιστευω οτι αξιζει τον κοπο η θυσια ομως

Link to comment
Share on other sites

..ειναι σιγουρο οτι αν τελικα περασω πολυτεχνειο και τελειωσω θα παω και για μεταπτυχιακο μετα γιατι ετσι ειμαι από τη φύση μου...

να πας για διδακτορικό καλύτερα, αφού εισαι που εισαι στη φασαρία

Link to comment
Share on other sites

να πας για διδακτορικό καλύτερα, αφού εισαι που εισαι στη φασαρία

 

Αν δεν κάνω λάθος, στην Ελλάδα δεν μπορείς να πας για διδακτορικό χωρίς να έχεις κάνει μεταπτυχιακό... Νομίζω ότι αντίθετα στην Γερμανία επιλέγεις να κάνεις όποια από τα δύο θέλεις χωρίς να απαιτείται μια συγκεκριμένη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

στεφ29 :

σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις. Επειδή και γω το σκεφτόμουνα αυτό όταν τελείωνα και ταυτόχρονα δούλευα σε ρεμπετάδικο (κρουστά), έχω να σου πω ότι θα τα καταφέρεις. Σίγουρα δεν θα είναι εύκολο, αλλά είσαι πια ώριμος πάνω στο διάβασμα και λόγω της μουσικής. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.