Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες στο πολυτεχνείο σε "μεγάλη" ηλικία


στεφ29

Recommended Posts

Καλησπέρα-καλημέρα σε όλους,

 

είμαι Μηχ.Μηχ.. Δεν εξασκώ το επάγγελμα καθόλου γιατί ασχολούμαι στην οικεγενιεακή επίχειρηση που είναι άσχετη με το επάγελμα του μηχανικου και είναι αρκετά απαιτητική σε χρόνο.

Εδώ και καιρό μου έχει σφηνωθεί η ιδέα να δώσω για κατακτήριες στου Πολ.Μηχ. Ξάνθης.

Τα προβλήματα είναι πολλά.... Πρώτα απ' όλα πως βλέπετε εσείς την ιδέα να δίνει κάποιος κατακτήριες στα 33. Αντε και πέρασα, οπότε βγαίνω στα 37... αν πάρω το δίπλωμα σε 4 χρόνια.

Σκοπός μου είναι να γίνω ελεύθερος επαγγ. και να συνεισφέρω παράλληλα στην οικογενειακή μας επιχείρηση.

Όποιος δεν βαριέται ας απαντήσει...

Ευχαριστώ!;)

Link to comment
Share on other sites

για να γίνεις ελευθερος επαγγελματίας, όπως λες θες, δεν χρειάζεται να γίνεις ΠΜ.

 

και οι μηχανολόγοι ξέρεις γίνονται

Link to comment
Share on other sites

αμα σου αρεσει το αντικειμενο δωσε, αλλα αν θες για να γινεις ελευθερος επαγγελματιας δεν υπαρχει λογος να πας σαν Π.Μ, ξεκινα απο τώρα σαν μηχανολόγος

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος σε παίρνει. Ομως εφοσον δεν ασχοληθκες με το επαγγελμα σου ως μηχανικος υπαρχει καποιος αλλος λόγος εκτος απο το οτι δεν σου αρέσει; Μην ξεχνας οτι αντε με το καλο να τελειωσεις ας πουμε σε 4-5χρόνια (δεν ειναι και ευκολο). θελεις και καποια χρονια για να "πατησεις" στα ποδια σου αλλα 5-6. παμε σε μια 12τια απο τωρα. Απλα σκεψουτο καλα.

Εγω δεν θα το εκανα προσωπικα και θα πηγαινα να μαθω μια τεχνη ή μα ειμαι διπλα σε ενα υδραυλικο,πλακα κλπ (παντα προσωπικη άποψη:grin:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rigid_joint παρανόησες. Λέγοντας 'ελευθερος επαγγελματίας' εννοώ ότι δεν θελω να μπω στο δημόσιο ως μηχανικός ή να δουλέψω ως υπάλληλος. Το ξερω ότι και οι μηχαν. γίνονται ελευθ.επαγγ...

Ο λόγος που δεν άσκησα το επάγγελμα του μηχανολόγου είναι ότι στην επαρχία δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές για ένα μηχανολόγο, εκτός αν ασχοληθείς σοβαρά με το επάγγελμα και ψαχτείς πολύ. Όμως λόγω της δουλειας μου δεν είχα χρόνο για τόσο ψάξιμο και έτσι αποφάσισα να μην ασχοληθώ καθόλου.

Από την άλλη νομίζω ότι οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν περισσότερες επιλογές ενασχόλησης στην επαρχία. Κάποιες κουβέντες που έκανα μου έδωσαν να καταλάβω ότι χωρίς "πολύ" αφοσίωση (το πολύ σε πολλά εισαγωγικά) ένας πολιτικός μπορεί να πάρει 2-3 μελέτες το χρόνο, εστω για μονοκατοικίες. Αυτό για μένα θα είναι αρκετό για τα πρώτα χρόνια. Μετά βλέπουμε.

Γενικώς κατάλαβα ότι οι πολ.μηχαν. μπορούν να "πιαστούν" καλύτερα στην επαρχία.

Στα πόδια μου πατάω ήδη (αν εννοείς οικονομικά) φίλε gio οπότε αν θέλεις εξήγησε μου τα εξτρα 5-6 χρόνια που βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

@kosmix

 

Yποθέτω ότι ο συνάδελφος gio αναφέρεται στην απόκτηση πρακτικής εμπειρίας μέχρι να έισαι άνετος να σταθείς στα πόδια σου όχι οικονομικά αλλά ως πολιτικός μηχανικός. Δηλαδή να περάσει μια περίοδος που δεν θα ξέρεις τα βήματα μιας άδειας αναλυτικά, τι,πως και που κάνεις, πως υπολογίζεις αμοιβές κοκ αλλά να πάρεις και το κολλάει με σχετικά προγράματα σε διάφορες εφαρμογες κ.α.

 

Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ από την δημοσίευση.

 

rigid γίνε αγρότης αντί για δάσκαλος. Μπορείς να ζεις και από τις επιδοτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rigid_joint παρανόησες. Λέγοντας 'ελευθερος επαγγελματίας' εννοώ ότι δεν θελω να μπω στο δημόσιο ως μηχανικός ή να δουλέψω ως υπάλληλος.

α, αυτό εννοείς........ μάλιστα. btw εγω κατάλαβα κάτι άλλο?

εκτός και αν το thread ειναι αφιερωμένο στον υπαρκτό σουρεαλισμό

Ο λόγος που δεν άσκησα το επάγγελμα του μηχανολόγου είναι ότι στην επαρχία δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές για ένα μηχανολόγο, εκτός αν ασχοληθείς σοβαρά με το επάγγελμα και ψαχτείς πολύ.

ενω τ'αλλα επαγγέλματα δεν θελουν ν'ασχοληθεις σοβαρά και να ψαχτείς. απλά κάνεις το τζόβενο και κονομάς

Όμως λόγω της δουλειας μου δεν είχα χρόνο για τόσο ψάξιμο και έτσι αποφάσισα να μην ασχοληθώ καθόλου.

μπορεί να κέρδισε το επάγγελμα του ΜΜ από αυτη σου την επιλογή, μη στεναχωριέσαι και τζάμπα

Από την άλλη νομίζω ότι οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν περισσότερες επιλογές ενασχόλησης στην επαρχία.

και παντού

Κάποιες κουβέντες που έκανα μου έδωσαν να καταλάβω ότι χωρίς "πολύ" αφοσίωση (το πολύ σε πολλά εισαγωγικά) ένας πολιτικός μπορεί να πάρει 2-3 μελέτες το χρόνο, εστω για μονοκατοικίες. Αυτό για μένα θα είναι αρκετό για τα πρώτα χρόνια. Μετά βλέπουμε.

εδώ, αφού είπες ένα κάρω αρλούμπες, μπηκες στο ζουμί.

Είσαι ο επόμενος "να σου δώσω το 12% + ΦΠΑ"

 

δόξα το θεό, από "μηχανικούς με όραμα" δεν μένει ποτέ το επάγγελμα, τώρα ηρέμησα

Link to comment
Share on other sites

Rigid αν δεν εχεις τι να κανεις και γραφεις στο forum για να αισθανεσαι ότι συνεισφέρεις στην κοινοτητα των μηχανικων, με χαροποιεί που σε βοηθάω να φανείς χρήσιμος αλλά σε παρακαλώ δώσε τα φώτα σου σε κάποιον άλλο. 3 σειρές φτάνουν για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Rigid αν δεν εχεις τι να κανεις και γραφεις στο forum για να αισθανεσαι ότι συνεισφέρεις στην κοινοτητα των μηχανικων, με χαροποιεί που σε βοηθάω να φανείς χρήσιμος αλλά σε παρακαλώ δώσε τα φώτα σου σε κάποιον άλλο. 3 σειρές φτάνουν για σένα.

2 έγραψες τελικά, από μαθηματικά δεν σκίζουμε, διάβασε όμως τ'άλλα μαθήματα για τις κατατακτήριες και ελπίζω να τα πας καλά,

 

χρειάζεται το επάγγελμα "μηχανικούς με όραμα"

 

όσο για την κοινότητα δεν ειναι κοινότητα, ειναι δήμος των μηχανικών γιατί έχει καμμιά 20000 μέλη.

 

το πρόβλήμα ειναι ότι μαζεύονται και πολύ που ΔΕΝ ειναι μηχανικοί, ονόματα δε λέμε,

 

μηχανολόγους που η δουλειά τους ΔΕΝ θέλει ψάξιμο, δεν θίγουμε

 

τέλος, θέλω να σου πω ότι με χαροποίησες και ένιωσα χρήσιμος. τι άλλο προσφέρει το κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.