Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Η Νομιμοποίηση υπολογίζεται με αμοιβές αποτύπωσης. Συντάσσεις συμβατικό προϋπολογισμό για τα τμήματα που νομιμοποιούνται.

ΚΗ, ΔΟΥ και Δήμος πληρώνονται κανονικά. ΙΚΑ όχι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλήθεια συνάδελφοι, κάνουμε ολόκληρη ανάλυση υπολογισμού αμοιβής μηχανικού, η οποία εκτός του ότι είναι πολύπλοκη, σου παίρνει αρκετό χρόνο και στο τέλος δεν ξέρεις αν είσαι σωστός και πως θα το κρίνει και η εκάστοτε ΥΔΟΜ και όλο αυτό για ποιο λόγω;

Για να πληρωθεί το 1% υπέρ ΕΜΠ επί αμοιβής μηχανικού,ενώ όλες οι άλλες κρατήσεις είναι επί συμβατικού προϋπολογισμού!!! Έχω λάθος;

Γιατί λοιπόν δεν δίνουν ένα ποσοστό του συμβατικό υπέρ του ΕΜΠ και να τελειώνουμε;

Δηλαδή αν σκεφτώ ότι γίνεται επίτηδες όλο αυτό για να έχουν δουλειά κάποιοι (δεν λέω ποιοι), θα είμαι υπερβολικός;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το eadeies δε ζητάει ακριβώς τον υπολογισμό αμοιβών (εμμέσως βέβαια θέλει το ΑΑ του συστήματος αμοιβών). 

Ανεβάζεις προϋπολογισμό, παραστατικά πληρωμών, ΦΕΜ και κρατήσεις (που θα έπρεπε να βγαίνουν μόνο από τον προϋπολογισμό). Τα προγράμματα αμοιβών όμως υπολογίζουν στις κρατήσεις το Χαρτόσημο επι ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ (2%) και το παράβολο δημοσίου (5%ο) που λαμβάνουν υπ' όψιν την καταργημένη εισφορά.

Προφανώς η διαδικασία γίνεται λόγω του 3919/11 με τον οποίο ορίζεται ως έννοια η συμφωνηθέισα αμοιβή και η υποχρέωση ή όχι σύνταξης συμφωνητικού. Για ποιο λόγο βέβαια μας ζητούν και το συμφωνητικό αυτό είναι μια άλλη ιστορία!

 

 

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, Gousgounis said:

............

Ανεβάζεις προϋπολογισμό, παραστατικά πληρωμών, ΦΕΜ και κρατήσεις (που θα έπρεπε να βγαίνουν μόνο από τον προϋπολογισμό). Τα προγράμματα αμοιβών όμως υπολογίζουν στις κρατήσεις το Χαρτόσημο επι ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ (2%) και το παράβολο δημοσίου (5%ο) που λαμβάνουν υπ' όψιν την καταργημένη εισφορά.

...........

 

Εντάξει δεν γνώριζα την κατάργηση του 1% ΕΜΠ, όμως και πάλι 

το χαρτόσημο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ και το παράβολο δημοσίου επί συμβατικού Π/Υ δεν είναι;

Εν πάσει περιπτώσει και επί του αναλυτικού να είναι, πόσο είναι το ύψος αυτών των κρατήσεων;

Δεν είναι μερικά ευρώ!!!

Ας το βάλουν λοιπόν ξεκάθαρα επί του συμβατικού.

 

Βέβαια συμφωνώ ότι ο υπολογισμός αμοιβών χρειάζεται για να ξέρεις  

πόσο είναι η θεωρητική αμοιβή σου και εκεί επάνω να κάνεις την έκπτωση που θέλεις.

Αλλά αυτό ας είναι μεταξύ μηχανικού και πελάτη, ούτως ή άλλως ισχύει ελεύθερη προσφορά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, για άδεια διαρρυθμίσεων και για υπολογισμό κρατήσεων ιδιοκτήτη, ο αναλυτικός υπολογίζεται ως είχε παλιά ή με το παράρτημα Β του Ν4495/17?

οι απόψεις διίστανται.΄!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες κρατήσεις ιδιοκτήτη αναφέρεσαι?   δεν εκδίδεις Ε.Ε.Δ.Μ.Κ που δεν έχει τέτοιες? 

η Ε.Ε.Δ.Μ.Κ μόνο προϋπολογισμό έχει βάσει παραρτήματος Β Ν 4495

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω άδεια σε εξέλιξη (υπόγειο σκυροδετημένο και ισόγειο καλουπωμένο) στην οποία θέλω να κάνω αναθεώρηση για προσθήκη της εσοχής ΑμεΑ στο κλ/σιο  κάθε ορόφου συνολική επιφάνεια περίπου 10τμ.

Ταυτόχρονα ενημερώνω κάποιες διαστάσεις καθώς το οικόπεδο έχει αμβλία γωνία και στην εφαρμογή έχω μία μείωση (Υ) της αρχικής μου επιφάνειας (Χ).

Η μείωση υπάρχει σε όλους τους συντελεστές [Κατοικία, Υπογειο, ΑΗΧ].

Στα φορολογικά της αναθεώρησης θα υπολογίζω Χ+10τμ που είναι η προσθήκη ή δεδομένου ότι έχουν ήδη πληρωθεί εισφορές για Χ τετραγωνικά θα υπολογίσω για Χ-Υ+10?

 

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις τη διαφορά των 2 προϋπολογισμών αρχικού και νέου και πάνω σ΄αυτή πληρώνεις τις  κρατήσεις ιδιοκτήτη και υπολογίζεις και την αμοιβή σου (η οποία δεν μπορεί να είναι <της ελαχίστης-νόμιμης (και κόβεις ΑΠΥ στην συμφωνηθείσα με το Ι.Σ)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ σε ευχαριστώ, αυτό έχω κάνει εν τέλει!

Έχω προβληματιστεί στο ΤΕΕ τι επιφανειες βαζω.. πχ. η επιφάνεια Κατοικίας και Υπογείου έχει αυξηθεί οπότε θα βάλω τη διαφορά όμως οι ΑΗΧ εχουν μειωθεί σε σχέση με την αρχική.

 

Επεξεργασία: Με καθαρό μυαλό, το βάζω Αναθεώρηση με με ποσοστό. Ευχαριστώ και πάλι!

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.