Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα, αλλά έχω την εξής απορία: 

Σε περίπτωση που όλες τις μελέτες τις αναλαμβάνει εταιρεία, η οποία στελεχώνεται από διάφορες ειδικότητες μηχανικών και εκδίδει ένα παραστατικό, τότε ο υπολογισμός του ΦΕΜ πως γίνεται; Μπαίνουμε σε μία φόρμα του Taxisnet και γράφουμε ξεχωριστά την καθορισθείσα αμοιβή για το τοπογραφικό (για το οποίο θα πληρώσουμε ΦΕΜ 4%) και ξεχωριστά για τις υπόλοιπες μελέτες (για τις οποίες θα πληρώσουμε ΦΕΜ 10%); Ή θα πρέπει να γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις ΦΕΜ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πού και με ποιο τρόπο πληρώνουμε τις εισφορές για τον Δήμο και τη ΔΟΥ πια? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του για το παραπάνω? Πάμε ακόμα στις ΔΟΥ ή πληρώνονται ηλεκτρονικά και με ποιο τρόπο?

 

Edited by adadim
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, adadim said:

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το παραπάνω? Πάμε ακόμα στις ΔΟΥ ή πληρώνονται ηλεκτρονικά και με ποιο τρόπο?

 

Του Δήμου στο ταμείο του Δήμου και της εφορίας σε όποια ΔΟΥ θες, στα οίκοθεν. Συνεννοήσου για το ποσοστό ΚΗ' στην Υδομ πρώτα...

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2020 at 4:06 ΜΜ, adadim said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πού και με ποιο τρόπο πληρώνουμε τις εισφορές για τον Δήμο και τη ΔΟΥ πια? Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Καλησπέρα συνάδελφε. Εγώ τα πληρώνω όλα στη ΔΟΥ πάντως. Βάζεις τους αντίστοιχους ΚΑΕ και βγαίνει ένα διπλότυπο για όλες τις εισφορές. Πλην των ασφαλιστικών προφανώς, οι οποίες πληρώνονται στον ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά τα πήγαινα όλα στην ΔΟΥ και αυτή  έκοβε γραμμάτιο συμψηφισμού για ότι χρήματα αντιστοιχούσαν στο Δήμο. Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

Σε περίπτωση οικοδομικής άδειας για κύρια κατοικία ιδιοκτησίας ΜΟΥ.

1) Απαλλάσσομαι από ΦΕΜ; Σωστά; (ως Π.Μ. δλδ σε ότι με αφορά δε κόβω ΑΠΥ στον εαυτό μου..... Ούτε ΦΕΜ στο Μηχανολόγο. Λογικά αν καταλαβαίνω εδώ καλά :

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/kem/apallages απαλλάσσομαι...

2) Τα υπόλοιπα φορολογικά;

Link to comment
Share on other sites

Επι ελάχιστων αμοιβών, για ιδιόκτητα κτίσματα, βάζαμε ένα απαλλακτικό το οποίο μας έδινε το ΤΕΕ.

Πλέον απλά θα βάλεις μία Τ.Ε που εξηγεί ότι πρόκειται για δική σου ιδιοκτησία και οι μελέτες θα συνταχθούν από εσένα χωρίς τίμημα. Μπορεί στον έλεγχο να σου ζητήσουν μηδενική ΑΠΥ στον εαυτό σου όμως μην το κάνεις,  δε στέκει φορολογικά.

Ο συνεργάτης σου πληρώνει ΦΕΜ επι της αμοιβής του κανονικά.

Κρατήσεις υπερ ΔΟΥ, ΔΗΜΟΥ και ΙΚΑ κανονικά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.