Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Paul_Mix

 

Σε κάθε νέα κατασκευή μετράει και ο ακάλυπτος για το ΙΚΑ.

Σε περίπτωση προσθήκης όμως όχι, μιά που υπάρχει ήδη κάποια διαμορφωμένη κατάσταση.

 

 

 

cpt1

 

Αφού πρόκειται για αναθεώρηση θα ξαναβάλεις ολόκληρο το έργο από την αρχή στο πρόγραμμα και θα το υπολογίσεις με τα νέα δεδομένα (μεγαλύτερο κτίριο με έναν Ημ.χ. λιγότερο)

 

Έπειτα θα συγκρίνεις παλιές και νέες αμοιβές και θα πληρώσεις την διαφορά το ίδιο και για τις κρατήσεις φορολογικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το σύστημα του τεε υπολογίζει τις αμοιβές με τον νέο τρόπο. Μπορώ να κάνω κάτι για να υπολογισθούν βάσει του 5000*λ? Ο φάκελος είχε κατατεθεί πριν 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λες ότι οι αμοιβές της αρχικής άδειας ήταν κάτω από 5000λ και "αναβαθμίστηκαν" στα 5000λ;

 

Αν είναι έτσι και στην αναθεώρηση βγαίνουν λιγότερα από 5000λ αφήνεις τις αμοιβές ως έχουν και διορθώνεις τα υπόλοιπα όπου χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

όχι, ήταν 5000λ. Ο υπάλληλος της πολεοδομίας για τις αμοιβές της αναθεώρησης μου είπε ότι πρέπει να πληρωθούν οι ελάχιστες δηλαδή 1162+ φπα. Τώρα που γίνεται έλεγχος του φακέλου μου είπε να προσθέσω παθητική πυροπροστασία και να του πάω το έντυπο αμοιβών με την πυροπροστασία, η αμοιβή δεν αλλάζει.. Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά έχει αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού των αμοιβών και μπερδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου είπε σύμφωνα με το 3. (Εγώ μπερδεύτηκα!)

 

anatheoriseis001.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Έχουμε αναθεώρηση για τροποποίηση μελέτης όπου ισχύει η ελάχιστη αμοιβή 5000λ.

 

Τώρα για να βγάλεις οπωσδήποτε τα 5000λ θα πρέπει να συνεννοηθείς με το ΤΕΕ για να σου στείλουν την ανάλογη εντολή πληρωμής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Μια ακόμη ερώτηση ,στο σύστημα αμοιβών και στο εμπορικό πρόγραμμα που έχω και στο πρόγραμμα του τεε στις αμοιβές δεν μου βγάζει καθόλου αμοιβή επίβλεψης, ενώ τα βάζω. Μήπως ξέρεις γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Ν3919. 2-3-2011

1.α) Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ 301 Α΄), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλομένων.

Οι προβλεπόμενες στο προεδρικό διάταγμα τούτο ως υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές παύουν εφεξής να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα.

Τα ανωτέρω ισχύουν αντιστοίχως και ως προς κάθε οριζόμενη από οποιαδήποτε διάταξη νόμου ως υποχρεωτικώς ελάχιστη αμοιβή για εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 59 του ν.δ. της 17.7/16.8.1923, όπως το άρθρο αυτό αντικαθίσταται με την παράγραφο 10 του παρόντος άρθρου.

 

9. Το πρώτο και το δεύτερο εδάφιο της παρ. 7 του άρθρου 3 του π.δ. 696/1974 καταργούνται.

 

Ελάχιστη αμοιβή μας τελείωσε έγινε νόμιμη, 5000λ μας τελείωσε....

Link to comment
Share on other sites

κάποια απάντηση γιατί τα προγράμματα βγάζουν μόνο αμοιβή μελέτης?

Για να υπολογίσω τις κρατήσεις θα πρέπει να είναι η διαφορά όλου του κτηρίου ή μπορώ να υπολογίσω τον προυπολογισμό για τα 10μ2 που θέλω βάσει του νέου - παλιού προυπολογισμού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.