Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην καρτέλα "χώροι" υπάρχει η επιλογή "κατεδάφιση" και στις εργασίες επιλέγεις "επίβλεψη κατεδάφισης"

Μετά αν κάνεις αποτύπωση ή κάποια άλλη εργασία προσθέτεις αναλόγως.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

κόβω αμοιβές για ένα κτίσμα που το υφιστάμενο ισόγειο πάει με αναλυτικό (επισκευή) και ο όροφος με συμβατικό. Έφτιαξα τον αναλυτικό. Πάω στο σύστημα του ΤΕΕ, βάζω αρχικά 1€ σε κάθε μελέτη προυπολογισμό, και μου βγάζει ως προειδοποίηση τα ελάχιστα. Εγώ, π.χ. για ύδρευση προσθέτω τα ελάχιστα του ορόφου με ότι περιλαμβάνει ο αναλυτικός για ύδρευση ισογείου και το βάζω ως προυπολογισμό μελέτης ύδρευσης, σωστά; Το δοκίμασα και με ένα free πρόγραμμα και αυτό μου έβγαλε.

Ερώτηση 1η: Όπως τα λέω είναι σωστά για τοις αμοιβές;

Ερώτηση 2η: Είναι 2 συνιδιοκτήτες, στο συμφωνητικό βάζω και τους 2 ή έναν από τους δύο;

Ερώτηση 3η: Στο ΙΚΑ κάνω απογραφή και πληρώνω προκαταβολή;

Ερώτηση 4η: ΙΚΑ) Ο Αναλυτικός ισόγεια αποθήκη με αναλυτικό επισκευή πίνακα 3, ο όροφος κατοικία που θα κατασκευαστεί τώρα σε ποιό πίνακα πάει;; Βάζω αυτό με τις φάσεις επιχρίσματα κλπ;;

Ερώτηση 5η: Φορολογικά;; πως βγάζω;; έχω ένα έντυπο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω.. έχει κάποιος τα ποσοστά ;;

Τέλος, συνάδελφοι, εμένα προσωπικά στην ΥΔΟΜ της Πάτρας μου ζήτησαν συμφωνητικό για πληρότητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 10/12/2017 at 10:20 ΠΜ, christsanto said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω αναλάβει μία οικοδομική άδεια (την πρώτη μου), παλαιότερα τις έδινα σε άλλους αλλά τώρα λέω να την παλέψω μόνος μου, μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:

 

1) Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει Έντυπο Κατάθεσης εισφορών για τα φορολογικά της άδειας, όπως ισχύει σήμερα;

2) Πέρα από το πινάκιο των αμοιβών του ΤΕΕ, που λέει νόμιμες και συμφωνηθείσες, πρέπει να φτιάξω και κάποιο άλλο σε excel, όπως γίνοταν παλιότερα;

3) Υπάρχει κάποιο έντυπο για συμφωνητικό ανάθεσης;

4) Κάποιο Έντυπο για αίτηση έκδοσής οικοδομικής αδείας;

5) Ο Πελάτης μου κάνει καμιά έξτρα εξουσιοδότηση;

6)  Στο ΙΚΑ πάω την απογραφή και μου βγαίνει η προκαταβολή ή χρειάζομαι κάποιο άλλο έντυπο;

7) Που θα βρώ τα τελευταία έντυπα της πολεοδομίς για προυπολογισμό έργου;

8-) Ο Προυπολογισμός είναι συνολικός ή για κάθε μελέτη πχ ύδρευση, αποχέτευση υπάρχει και άλλος;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Μπορεί κανείς να μας διαφωτίσει επί του θέματος?

Ισχύει το ίδιο και για την κατεδάφιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

αν και από αυτό το φόρουμ δεν πήρα απάντηση στο προηγούμενο post μου, όμως τελικά βρήκα άκρη. Για όλα τα παραπάνω είναι ενσωματωμένα σε προγράμματα που κυκλοφορούν στην αγορά. Έγω αγόρασα και σου συστήνω ανεπιφύλακτα το INSOFT. Αρκετά οικονομικό (γύρω στα 250€ περίπου) και χωρίς έξτρα κόστος για ανανέωση κάθε χρόνο όπως όλα τα software της αγοράς! Θα σου λύσει τα χέρια γιατί άμα μας μόνος σου να κάνεις τα παραπάνω θα ζοριστείς αρκετά. Ισχύουν τα ίδια και για την κατεδάφιση. Για ότι άλλο χρειαστείς ρώτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

συνιστώ επίσης ανεπιφύλακτα το πρόγραμμα της insoft, το χρησιμοποιώ εδώ και περίπου ένα χρόνο και έχω βρει την υγειά μου :) 

εύχρηστο, απλό, πολύ τίμιο κόστος αγοράς και δε σου πίνει το αίμα σε κόστος υποστήριξης.

επίσης έχεις τη δυνατότητα να το κατεβάσεις από το site της εταιρίας και να το δουλέψεις πλήρως (χωρίς κανένα περιορισμό) για ένα μήνα πριν κάνεις την αγορά για να δεις αν σου κάνει ή όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Και εγώ το Insoft δουλεύω. να ρωτήσω από τα φορολογικά μου ζήτησαν τον Πίνακα δαπανών έργου(σε έργο με συμβατικό προϋπολογισμό). Είναι το κόστος της αδείας μαζί με κόστος κατασκευής?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι ο πίνακας των δαπανών των μελετών.

Ένας πίνακας με τις εργασίες μηχανικού, τον Π/Υ των μελετών (και επιβλέψεων) τους και των δαπανών (τον προϋπολογισμό από τον οποίο προκύπτει η κάθε αμοιβή) τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.