Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Προκυπτει απο καπου οτι σε περιπτωση αδειας νομιμοποιησης πληρωνονται/ή δεν πληρωνονται εισφορες (ΚΗ κτλ)??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προ ελάχιστων ημερών έλαβα άδεια νομιμοποίησης και πλήρωσα κανονικά εισφορές Δήμου ΚΗ' κτλ.

Γενικά πληρώθηκαν όλα τα φορολογικά (ΤΣΜΕΔΕ-ΦΕΜ-εισφορές) σαν να έβγαινε σήμερα η άδεια για νέα κατασκευή και το μόνο που γλύτωσα ήταν η προκαταβολή ΙΚΑ λόγω άδειας νομιμοποίησης με τον 4178.

 

Δεν το έψαξα παραπάνω η αλήθεια είναι (άρα ουσιαστικά δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση σου terry) γιατί ήμουν προετοιμασμένος για την πληρωμή.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω αναλάβει μία οικοδομική άδεια (την πρώτη μου), παλαιότερα τις έδινα σε άλλους αλλά τώρα λέω να την παλέψω μόνος μου, μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:

 

1) Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει Έντυπο Κατάθεσης εισφορών για τα φορολογικά της άδειας, όπως ισχύει σήμερα;

2) Πέρα από το πινάκιο των αμοιβών του ΤΕΕ, που λέει νόμιμες και συμφωνηθείσες, πρέπει να φτιάξω και κάποιο άλλο σε excel, όπως γίνοταν παλιότερα;

3) Υπάρχει κάποιο έντυπο για συμφωνητικό ανάθεσης;

4) Κάποιο Έντυπο για αίτηση έκδοσής οικοδομικής αδείας;

5) Ο Πελάτης μου κάνει καμιά έξτρα εξουσιοδότηση;

6)  Στο ΙΚΑ πάω την απογραφή και μου βγαίνει η προκαταβολή ή χρειάζομαι κάποιο άλλο έντυπο;

7) Που θα βρώ τα τελευταία έντυπα της πολεοδομίς για προυπολογισμό έργου;

8-) Ο Προυπολογισμός είναι συνολικός ή για κάθε μελέτη πχ ύδρευση, αποχέτευση υπάρχει και άλλος;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 10/12/2017 at 10:20 ΠΜ, christsanto said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω αναλάβει μία οικοδομική άδεια (την πρώτη μου), παλαιότερα τις έδινα σε άλλους αλλά τώρα λέω να την παλέψω μόνος μου, μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες:

 

1) Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει Έντυπο Κατάθεσης εισφορών για τα φορολογικά της άδειας, όπως ισχύει σήμερα;

2) Πέρα από το πινάκιο των αμοιβών του ΤΕΕ, που λέει νόμιμες και συμφωνηθείσες, πρέπει να φτιάξω και κάποιο άλλο σε excel, όπως γίνοταν παλιότερα;

3) Υπάρχει κάποιο έντυπο για συμφωνητικό ανάθεσης;

4) Κάποιο Έντυπο για αίτηση έκδοσής οικοδομικής αδείας;

5) Ο Πελάτης μου κάνει καμιά έξτρα εξουσιοδότηση;

6)  Στο ΙΚΑ πάω την απογραφή και μου βγαίνει η προκαταβολή ή χρειάζομαι κάποιο άλλο έντυπο;

7) Που θα βρώ τα τελευταία έντυπα της πολεοδομίς για προυπολογισμό έργου;

8-) Ο Προυπολογισμός είναι συνολικός ή για κάθε μελέτη πχ ύδρευση, αποχέτευση υπάρχει και άλλος;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Χαιρετώ,

έβγαλες τελικά άκρη με όλα τα παραπάνω;;

αν ναι, επειδή βρίσκομαι σε αυτή την ίδια κατάσταση, μπορείς να πεις μερικά από τα baby steps που έκανες για να ξεκινήσεις τελικά την διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια προς αρχάριους!

Ξεκινάω την διαδικασία έγκρισης δόμησης, ωραία;

και πάμε στα αποδεικτικά καταβολής εισφορών και κρατήσεων για τις υπηρεσίες μηχανικών. 

1. Εκτυπώνω, από το σύστημα του ΤΕΕ για τις αμοιβές (ή το αντίστοιχο ιδιωτικό συμφωνητικό;), αυτά που αντιστοιχούν στην αμοιβή της μελέτης (χωρις επίβλεψη), ναι;

2. με βάση αυτά πρέπει να βγάλω κάπως τις εξής κρατήσεις: ΦΕΜ, φορολογικά, ΙΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, αν δεν έχω αφήσει κάτι; σωστά; αυτά σχετίζονται με την αμοιβή μου ή είναι σταθερά; Πως τα υπολογίζω;;

3. Αφού λοιπόν τα υπολογίσω (αληλούια!) πως/που τα πληρώνω αυτά;

4. Και τέλος, καταθέτω τις αποδείξεις αυτές αλλού για να πάρω τα αποδεικτικά καταβολής; ή στο ερώτημα 3 έχω πάρει τα αποδεικτικά μου;

Παρακαλώ όποιος έστω και στο ελάχιστο κάνει τον κόπο να το διαβάσει, κάθε απάντηση θα είναι ένα βήμα για μένα.  Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή.Ξεκινάς με την έγκριση δόμησης,καλό είναι να συνεννοηθείς με τον αρμόδιο υπάλληλο που βλέπει τα φορολογικά,μην κολλάς πάρε τηλέφωνο ή πήγαινε από εκεί,γιατί Ελληνικό δημόσιο είναι αυτό..εγώ θα σου αναφέρω για Δυτική Θεσσαλονίκη.

1. Ξέχνα το Τ.Ε.Ε. θα κάνεις ιδιωτικό συμφωνητικό ,1 εσύ για Αρχιτεκτονικά (όλα όχι προμελέτη),Χρονικό Προγραμματισμό,Τεύχη και προϋπολογισμός,Αμοιβή μελέτης αυτά,1 ο Τοπογράφος για μελέτη Τοπογραφικού.

2. Κόβεις (και ο Τόπο) την ανάλογη Α.Π.Υ. είναι η απόδειξη της συναλλαγής,εναλλακτικά αν έχει γίνει κατάθεση (σε οποιαδήποτε τράπεζα) από τον ιδιοκτήτη,προσκομίζεις το έντυπο της τράπεζας.

3. Πληρώνεις το ανάλογο Φ.Ε.Μ. (βάση Α.Π.Υ.) 10% εσύ 4% ο Τόπο μέσα από gsis.gr,αφού το πληρώσεις περιμένεις λίγες ώρες (ή μια ημέρα) και όταν προβάλεις το έντυπο σου εμφανίζει στην τελευταία σελίδα και μια βεβαίωση,το εκτυπώνεις.

Για τα άλλα τα βλέπουμε στην πορεία,υπάρχουν όλα τα έντυπα και εδώ.Εγώ προσωπικά είχα αγοράσει και βιβλίο για τον τρόπο έκδοσης οικοδομικής άδειας!!! τώρα έχουν απλοποιηθεί τα θέματα,θα την βρείς την άκρη..

Edited by GMEPH
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το συμφωνητικό γιατί σας το ζητάνε αφού σύμφωνα με  αυτό

[S1]http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=LDkaJaYOpHE%3d&tabid=777&language=el-GR

που είναι το πιο πρόσφατο και καταργεί όλα τα προηγούμενα ορίζεται ρητά ότι απαιτούνται μόνο  (παρ ιη) άρθ 40 Ν 4495/17)

1. αντίγραφο απόδειξης παροχής  υπηρεσιών ή τιμολόγιο που αφορά την καταβολή της συμφωνηθείσας αμοιβής των μελετητών μηχανικών, καθώς και

2. το ΦΕΜ αυτής.


και απολύτως τίποτα άλλο 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βγάζεις άκρη μ'αυτούς ρε συνάδελφε επειδή το άρθρο αναφέρει την συμφωνηθείσα στο ζητάει..δεν είναι και κάτι τραγικό μπροστά στα άλλα που ζητούσαν χωρίς λόγο και περίμεναν  διευκρινιστικές κτλ..

Edited by GMEPH
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η διαφορά βρίσκεται εδώ 

αυτά

http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=cuUdr7gDWy8%3d&tabid=777&language=el-GR έπρεπε να ζητούσε η ΥΔΟΜ  το 2017

και αυτά 

1. αντίγραφο απόδειξης παροχής  υπηρεσιών ή τιμολόγιο που αφορά την καταβολή της συμφωνηθείσας αμοιβής των μελετητών μηχανικών, καθώς και

2. το ΦΕΜ αυτής. σύμφωνα με αυτό

http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=LDkaJaYOpHE%3d&tabid=777&language=el-GR

πρέπει να ζητάει  τώρα  το 2018 (μετά τον 4495/17)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.