Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογικά οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Στην εφορία:

 

-Επίσης πληρώνεις και το ΦΕΜ. Παίρνεις τα διπλότυπα είσπραξης (εισφορών και ΦΕΜ) και βάζεις και στρογγυλή σφραγίδα στα έντυπα ΦΕΜ.

 

-ΕΚΚΟ (Εντυπο Α και Αρχικός Πίνακας 1) (3 φορές σφραγισμένο από το μηχανικό, ένα για την εφορία στο τέλος, ένα για την πολεοδομία και ένα για τον ιδιοκτήτη)

 

Eφορία:

-ΦΕΜ έντυπο (3 φορές , Εφορία, Πολεοδομία, Μηχανικός) (με στρογγυλή σφραγίδα τα 2)

 

- Δεν μου κράτησαν, ούτε μου ζήτησαν τα έντυπα του ΦΕΜ. Μου έδωσαν απλά το διπλότυπο είσπραξης. Υπάρχει πρόβλημα;;

-Σχετικά με το ΕΚΚΟ, πότε χρειάζεται Έντυπο Α και πότε Β; Σε ένα παλιό κτίριο που γίνεται αλλαγή χρήσης τι γίνεται με αυτό; Αφορά μόνο τις καινούριες υπό κατασκευή οικοδομές;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πώς πλήρωσες προκαταβολή φόρου χωρίς έντυπο ΦΕΜ; Όπως και να έχει πρέπει να το έχεις γιατί μπαίνει στη φορολογική σου δήλωση και επίσης να κρατήσεις φωτοαντίγραφο του διπλοτύπου είσπραξης.

 

Αν το κτίριο δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί, αλλά η οικοδομική άδεια είναι παλιά, αν θυμάμαι καλά προ του 1994, τότε φτιάχνεις ΕΚΚΟ με τη σημερινή χρήση. Δεν χρειάζεται να καλύψεις όλο το ποσό που βγαίνει. Σε μία παρόμοια περίπτωση προσκόμισα στην εφορεία και πίνακα αναλυτικού προϋπολογισμού για τις εργασίες που εκτελέστηκαν και κάλυψα μόνο αυτό το ποσό με τις αποδείξεις. Βέβαια, αυτό έγινε έπειτα από συνεννόηση με τον εφοριακό, οπότε καλό είναι να μιλήσεις και με την εφορεία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα πρέπει λοιπόν να τους πάω το έντυπο του ΦΕΜ ξανά για να μου το σφραγίσουν αν καταλαβαίνω σωστά. Μάλιστα κρατούσα δύο αντίτυπα κι απόρησα που δε μου το ζήτησαν. Περίεργα πράγματα..Εγώ πρέπει να τους δείξω τη δουλειά τους;; Εκείνοι έπρεπε να με κατευθύνουν..Το θέμα είναι θα δεχτούν τωρα να το κάνουν αυτό με το διπλότυπο είσπραξης μόνο; Λογικά ναι, αφού το ποσό είναι συγκεκριμένο και αναφέρεται και βγαίνει από αμοιβή συγκεκριμένης άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνουν, γιατί έπρεπε να κρατήσει και η εφορεία ένα έντυπο. Το πρόβλημα το έχει ο εκδότης του παραστατικού.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα κρατανε το εντυπο ΦΕΜ..Σφαγιζουν το ενα φυλλο (παντα με δυο παω, αλλα..) και δεν το κρατανε..

Στην Β ΔΟΥ τουλαχιστον..

Στην Α ΔΟΥ το κρατανε...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δυστυχώς δε μου το σφράγισαν καν..

Κάτι άλλο που παρατηρώ είναι ότι στο διπλότυπο αναφέρεται το συνολικό ποσό μελέτης επίβλεψης του ΦΕΜ.Πως θα συμπληρώσω στο φύλλο αδείας τα ποσά ξεχωριστά, θέλω να πω τι αριθμό θα βάλω στα διπλότυπα;Θα βάλω τον ίδιο και στο ΦΕΜ της επίβλεψης αλλά και στο ΦΕΜ της μελέτης; Αν δε κάνω λάθος παίρνουμε τον αριθμό της σειράς του διπλοτύπου ή τον Α/Α πάνω από την Ημ/νία;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στο φόρουμ. Είμαι νέα μηχανικός κι ετοιμάζω τα φορολογικά Ο.Α., η οποία λόγω επέκτασης έχει συμβατικό και λόγω διαρρυθμίσεων αναλυτικό προϋπολογισμό. Δυστυχώς δεν έχω τη βοήθεια κάποιου έμπειρου μηχανικού (που τα βγάζουν στο χέρι όπως εγώ) ούτε πρόγραμμα αμοιβών (πέραν του Τεε) να μου τα συμπληρώνει αυτόματα. Ψάχνω τρόπο συμπλήρωσης του σημειώματος εισφορών. Έχω ψάξει στο φόρουμ, στο Γ.Γ.Π.Σ., στη σελίδα του ΙΚΑ και πήγα και στην πολεοδομία όπου για βοήθεια ουτε λόγος. (Τελικά ποιάς υπηρεσίας έντυπο είναι αυτό το πολύχρωμο: της πολεοδομίας, της εφορίας ή του ΙΚΑ;)Υπάρχει κάποιο έντυπο με οδηγίες συμπλήρωσης;

Link to comment
Share on other sites

Η θεσμοθέτηση του "πολύχρωμου" πρέπει να έγινε την δεκαετία του '70 από το τότε Υπουργείο Δημοσίων Εργων το ΥΠΕΧΩΔΕ της εποχής εκείνης.

Είναι 2-φυλλο . Το ένα φύλλο είναι το "Πολύχρωμο" και το άλλο το "Σημείωμα κατάθεσης εισφορών".

Αν το βρεις , μόνο σε κανένα από τα φωτοτυπάδικο πέριξ των πολεοδομιών και ασπρόμαυρο.

Κι αυτό γιατί πλέον τα βγάζουμε έτοιμα από τα προγράμματα αμοιβών.

Θεωρώ αδύνατο να βρεις έντυπες οδηγίες συμπληρωσης από κρατικό φορέα.

Γενικά είναι ένας συνδυασμός διαφόρων εισφορών και κρατήσεων.

 

Κάποιοι συνάδελφοι έχουν ανεβάσει free προγράμματα φορολογικών για δες μήπως σου κάνει κάτι.

 

****EDIT****

Για όποιον το θέλει το ανέβασα εδώ.΄

 

Το άλλο φύλλο του ( Σημείωμα κατάθεσης εισφορών) υπάρχει ήδη στα downloads

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις τη δοκιμαστική έκδοση της insoft http://www.insoft.gr/downloads.htm που έχει όλα τα απαιτούμενα για έκδοση άδειας έντυπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.