Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτροδότηση μάντρας οικοδομικών υλικών


ted78

Recommended Posts

Καλημέρα.
Ψάχνω αρκετό καιρό να δω πώς θα κάνω χαρτιά για να ηλεκτροδοτηθεί υπαίθρια επιχείρηση συντήρησης σκαφών
Στον χώρο δεν υπάρχουν κτίσματα. Υπάρχουν σε τρέιλερ λίγοι χώροι που εξυπηρετούν την επιχείρηση, πάγκοι, ράφια και μερικά διαχωριστικά στοιχεία. Τα τρέιλερ δεν είναι κτίσματα λοιπόν και τα υπόλοιπα είναι κατασκευές του άρθρου 30 του ν.4495/17.

Για να ηλεκτροδοτηθεί, τι χρειάζεται;
1) βεβαίωση ηλεκτροδότησης αδομήτου από την πλατφόρμα των αυθαιρέτων
2) ηλεκτρονική ταυτότητα αδομήτου και βεβαίωση ηλεκτροδότησης (με επιλογή λοιπά έγγραφα);
3) βεβαίωση ηλεκτροδότησης 4 (εγκαταστάσεις-κατασκευές χωρίς απαίτηση πράξης έγκρισης εκτέλεσης οικοδομικών κατασκευών)

Για την 3η περίπτωση ζητείται έγγραφο της ΥΔΟΜ ότι δεν απαιτείται η παραπάνω έγκριση.

Στο ΦΕΚ 6548β_2021 άρθρο 1 παρ. 4 αναφέρονται λίστα από κατασκευές κυρίως σε δημόσιους/ κοινόχρηστους χώρους και αυτές δεν περιλαμβάνονται στο άρθρο 30. 
Στο ν.4495/17 άρθρο 30, επίσης βεβαιώνονται λεπτομερώς είδη εργασιών και όχι συνολική εγκατάσταση / επιχείρηση ότι δεν θέλουν έγκριση. Το 2ο έγγραφο αναφέρει ως αρχή-εκδότη την ΥΔΟΜ.
 

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι: 
1) Στις περιπτώσεις του ΦΕΚ 6548β_2021 άρθρο 1 παρ. 4 εκδίδει η ΥΔΟΜ βεβαίωση, μετά από αίτηση σε αυτήν (έντυπη ή email)
2) Στις περιπτώσεις του άρθρου 30 εκδίδεται αυτόματα από το σύστημα του ΤΕΕ από τον μηχανικό
3) Στις περιπτώσεις αδομήτων (που η επιχείρηση δεν χρησιμοποιεί καμία σταθερή κατασκευή) εκδίδεται Ηλεκτρονική ταυτότητα αδομήτου και μετά βεβαίωση (λοιπά έγγραφα).
Σωστά το αντιλαμβάνομαι;

Υ.Γ.

Έχω απευθυνθεί σε αρκετές μεριές (ΥΔΟΜ, ΔΕΔΔΗΕ, ΤΕΕ διάφορα τμήματα) και λαμβάνω διαφορετικές απαντήσεις. 
Ρώτησα το ίδιο και στο ΥΠΕΝ, αλλά δεν ξέρω πότε θα απαντήσουν.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος μέχρι τώρα και πρόσφατα (δηλαδή με τα σημερινά δεδομένα);

Επίσης ισχύει ακόμα το παρακάτω ή έχει αλλάξει κάτι;
εγκύκλιος 26821/4897/25.5.1987, η οποία λέει: "Η ηλεκτροδότηση μάντρας οικοδομικών υλικών, μεταλλείων και γενικά χώρων για επαγγελματική χρήση, μπορεί να γίνει εφόσον βέβαια μέσα στους πιο πάνω χώρους δεν υπάρχουν κτίσματα ή κατασκευές για τις οποίες απαιτείται οικοδομική άδεια."

 

Link to comment
Share on other sites

"Στον χώρο δεν υπάρχουν κτίσματα. Υπάρχουν σε τρέιλερ λίγοι χώροι που εξυπηρετούν την επιχείρηση, πάγκοι, ράφια και μερικά διαχωριστικά στοιχεία. Τα τρέιλερ δεν είναι κτίσματα λοιπόν και τα υπόλοιπα είναι κατασκευές του άρθρου 30 του ν.4495/17. "

 

τρειλερ ή κοντεινερ;;;

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν

- τρέιλερ για τα σκάφη

- τρέιλερ με κοντέινερ πάνω του

- και δύο προκατασκευασμένα δωμάτια επίσης πάνω σε τρέιλερ

όλα δήλαδή έχουν κοτσαδόρο και μπορούν να ρυμουλκηθούν, σαν τροχόσπιτα που δεν είναι αυτοκινούμενα.
Δεν υπάρχει τίποτα που να είναι πακτωμένο στο έδαφος και ακουμπησμένα στο έδαφος είναι μόνο κάτι ραφιέρες και τα σκάφη πάνω σε παλέτες και λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τζάμπα παιδεύεσαι. Αν έχεις άρτιο και οικοδομήσιμο γήπεδο, βγάλε κάποιο οικίσκο και βάλτον στο έδαφος πάνω σε μια πλάκα, ωστε να έχεις κτίσμα. Χωρίς να το έχω ψάξει ειδικότερα, η γενική αρχή ρευματοδότησης αφορά την ύπαρξη κτιρίου στο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άρτιο και ούτε οικοδομήσιμο (λόγω κατάτμισης).
Οπότε χρειάζομαι ηλεκτροδότηση της επιχείρησης, χωρίς να έχω κτίσματα (τα οποία και δεν χρειάζομαι).

Απλά υπάρχει ένας "κακός γείτονας" στην περιοχή και τρομοκρατεί τις υπηρεσίες, που και αυτές αδυνατούν να πάρουν 5 τηλέφωνα να συνεννοηθούν μεταξύ τους τι πρέπει να γίνει (ώστε να είναι όλα "πένα") και τους τα βρίσκω εγώ.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 9/28/2022 at 1:05 PM, jedi.Yannis said:

Δεν είναι άρτιο και ούτε οικοδομήσιμο (λόγω κατάτμισης).
Οπότε χρειάζομαι ηλεκτροδότηση της επιχείρησης, χωρίς να έχω κτίσματα (τα οποία και δεν χρειάζομαι).

Απλά υπάρχει ένας "κακός γείτονας" στην περιοχή και τρομοκρατεί τις υπηρεσίες, που και αυτές αδυνατούν να πάρουν 5 τηλέφωνα να συνεννοηθούν μεταξύ τους τι πρέπει να γίνει (ώστε να είναι όλα "πένα") και τους τα βρίσκω εγώ.

 

Υπάρχει κάτι νεότερο για την περίπτωση αυτή; Έχω ακριβώς παρόμοια και δεν βρίσκω άκρη με τις εγκυκλίους που αναφέρονται στην αρχή του thread (και ούτε τις πρωτότυπες βρίσκω).

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα. 
Ανεπίσημα το πιθανότερο σενάριο είναι να γίνεται με βεβαίωση μηχανικού για αδόμητο, εφόσον υπάρχει η άδεια λειτουργίας της επιχείρησης.
Δεν έχω προλάβει να κάνω σχετικό ερώτημα στην ΔΑΟΚΑ ακόμα, γιατί ότι ακουμπάω (εξοικονομώ, αυτό, εγκρίσεις, άδειες, κλπ) δεν δουλεύει τίποτα.
Τα μόνα που δουλεύουν είναι αυτά που δεν εμπλέκονται δημόσιες υπηρεσίες.....

Τώρα είναι στα δικαστήρια γιατί η ΥΔΟΜ έβαλε πρόστιμο για παράβαση άρθρου και νόμου που δεν υπάρχει και δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη των άρθρων 29 και 30 του ν.4495/17 (τα εδάφια ενδιαφέροντος τουλάχιστον).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.