Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Η πράξη χαρακτηρισμού (δασαρχείο) αρκεί για την πρωτοκόλληση φακέλου;


Recommended Posts

Το λογικό είναι να υπάρχει τελεσιδικία. Φαντάζεστε να εκδοθεί μια άδεια και στην συνέχεια λόγω κάποιας ένστασης να αλλάξει εν όλω ή εν μέρει ο χαρακτηρισμός του γηπέδου ?

 

Γιατι ζητείται για τις προσθήκες. Κατά τη γνώμη για τα παρακάτω :

 

1. Διότι υπάρχει ως τυπικό δικαιολογητικό. Δεν κάνει διάκριση το ΦΕΚ του τρόπου έκδοσης αδειών για προσθήκες ή μη.

2. Διότι έως το 1990 -κάτι , οι βεβαιώσεις δεν ήταν τελεσίδικες. Γι αυτό και οι πολεοδομίες δεν δέχονται πολύ παλιές βεβαιώσεις Δασαρχείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στη Φωκίδα υπήρξε ένσταση στο διάστημα τελεσιδικίας, ενώ η Πολεοδομία είχε βγάλει οικοδομική άδεια στηριζόμενη στην πράξη χαρακτιρισμού και από ότι μου είπαν πήγαν ελεγκτές δημόσιας διοίκησης και κάποιοι πάνε είναι κατηγορούμενοι...

Link to comment
Share on other sites

Και στην Εύβοια χρειάζεται και τελεσιδικία για την έκδοση άδειας (δεν την ζητάει για να κατατεθεί ο φάκελος αρκεί η πράξη χαρακτηρισμού και την βάζεις μετά πριν την έκδοση της άδειας)

Link to comment
Share on other sites

Τελεσιδικία, αν δεν θέλεις να έχεις μπλεξίματα μετά...

Είναι το νόμιμο και το ορθό.

Και αν είσαι και σε περιοχή με απαράδεκτη πολεοδομία και δυσλειτουργικό δασαρχείο, μπορεί μετά από 10 χρόνια να βρεθείς με παράνομο.

 

Ξέρεις τι είναι να σου στέλνουν διακοπή εργασιών για νόμιμο τελειωμένο σπίτι με ρεύμα, όλα απολύτως νόμιμα;

(η άδεια ήταν με πράξη χαρακτηρισμού και η τελεσιδικία άλλαξε τα πράγματα)

Link to comment
Share on other sites

@giannist

Η συνηθισμένη διαδικασία απαιτεί την έκδοση Πράξης Χαρακτηρισμού και την κατάθεσή της στον φάκελο πληρότητας.

Πριν την έκδοση της αδείας, στον τελικό έλεγχο του ΓΟΚ ζητείται να προσκομιστεί και η βεβαίωση τελεσιδικίας. Συνεπώς δεν εκδίδεται άδεια αν δεν έχει προσκομιστεί τελεσιδικία

Link to comment
Share on other sites

Στη Φωκίδα για την τελεσιδικία εκτός από τους 2 μήνες μου ζήτησαν να γίνει ανακοίνωση και στο Δήμο για 1 μήνα και οι 2 μήνες να μετρήσουν από τη στιγμή που κατέβασαν την ανακοίνωση στο Δήμο. Το οποίο πάει να πει τουλάχιστον 1,5 μήνα επιπλέον καθυστέρηση... Ξέρει κανένας πως μπορεί να παρακαμφθεί ο επέπλεαν μήνας καθυστέρησης? Η ανακοίνωση στο Δήμο δεν είναι υποχρεωτική σε άλλα δασαρχεία π.χ. στην Κυπαρισσία που γνωρίζω.

Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι αλλά δεν υπάρχουν τοπικές εφημερίδες και δημοσιεύονται στις εβδομαδιαίες του Νομού.

Link to comment
Share on other sites

Για Φωκίδα:

Κάνεις αίτηση στο Δασαρχείο, βγαίνει η πράξη χαρακτηρισμού (όοοταν βγει), δημοσιεύεις ταυτόχρονα σε 2 εφημερίδες* και στον Δήμο και περιμένεις 3 μήνες σύνολο. End of story. Don't ask why!

 

*εφημερίδες:

καθημερινή: Ώρα της Φωκίδας

εβδομαδιαίες ενδεικτικά: Φωκίς, Φωκικοί Καιροί

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Προς soundholics :Λες οτι η συνηθισμένη διαδικασία είναι με την έκδοση πράξης χαρ/σμου να γίνεται πληρότητα φακέλου. Ωστόσο μου το έχουν αρνηθεί στη Νάξο, γιατί θέλουν τελεσιδικία. Το πρόβλημα είναι οτι η πράξη έχει βγει απο τον Απρίλιο και η τελεσιδικία μου είπαν θα πάει για του χρόνου τον Απρίλιο και αν, γιατι έχουν δουλειά στη Σύρο (!!). Ξέρετε πώς μπορώ νομοθετικα να πιέσω την πολεοδομία να δεχτεί την πράξη για να καταθέσω κάποια στιγμή σύντομα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.