Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργαλεία και εξοπλισμός για ηλεκτρολόγους


korkiras

Recommended Posts

σφυρι, καλέμι πένσα, δοκιμαστικό κατασαβιδι!!

Αυτά είναι τα βασικά εργαλεία που πρέπει να προμηθευτεί πρώτα και μετά έχει συνέχεια!

Ο υπολογιστής δεν συγκαταλέγεται στα εργαλεία το ηλεκτρολόγου, ειναι όμως χρήσιμος αν κάποιος έχει γνώσεις και μπορεί να τον εκμεταλευτεί στην επιχείρηση του-όπως όλοι!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο πολυμετρο τι αλλα μετρητικα οργανα ειναι απαραιτητα για τον ηλεκτρολογο μηχανικο? καθως ξεκινω να εξοπλιζω το γραφειο θα θελα να προμηθευτω εργαλεια που πραγματικα χρειαζομαι. σετ εργαλεων που μπορω να τα προμηθευτω απο θεσσαλονικη? στα πολυκαταστηματα ή υπαρχει κανενα εξειδικευμενο μαγαζι?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κυριως σκεφτομαι να προμηθευτω εναν παλμογραφο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα μου ειναι απαραιτητος! χρησιμοποιειται καθολου σε ηλεκτρομηχανολογικα εργα ή ειναι μονο για εργαστηριο? μπορω να μετρησω και αρμονικες?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι ο παλμογράφος είναι περισσότερο για εργαστήρια. Βεβαίως μην ξεχνάς ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PC σου ως παλμογράφο με κάποια ειδική κάρτα και το ανάλογο λογισμικό.

 

Σε ότι αφορά τα εργαλεία, εκτός από τα κλασσικά κατσαβίδα, πένσες, μυτοτσίμπιδα, κόφτες, κόφτες καλωδίων, φορτιζόμενα κατσαβίδια, δράπανο, κολλητήρι κλπ που πρέπει να έχει ένας ηλεκτρολόγος είτε είναι μηχανικός είτε όχι πολύ χρήσιμα θα σου φανούν τα εξής :

 

1. Πολύμετρο

2. Αμπερόμετρο με αμπεροτσιμπίδα

3. Μετρήτης φωτεινής έντασης Lux metere (ή λουξόμετρο στην Ελληνική)

4. Watt meter, βατόμετρο

5. Όργανο μέτρησης αντίστασης γείωσης

6. Όργανο μέτρησης διαστάσεων χώρου με laser (υπάρχει σχετική συζήτηση)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημερα, ψαχνω για καποιο καλο οργανο για μετρήσεις αντίστασης γείωσης , μώνωση αγωγών (και σωστής λειτουργείας ΔΔΕ). Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα το Μacrotest 5035. Εχετε να μου προτεινετε κατι; (fluke και BENNING ειναι στις επιλογες μου ως αξιοπιστες μαρκες)

Link to comment
Share on other sites

Πριν ακομα ανοιξω το θεμα να δω τι ακριβως ρωταγες, ειχα στο μυαλο μου να προτεινω Fluke. Μεχρι τι ταξης ποσό εισαι διατεθειμενος να δωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.