Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Δυστυχώς όσο θα βγαίνουν αβέρτα μηχανικοί και όσο θα έρχονται καραβιές από έξω θα υπάρχει πρόβλημα εύρεσης εργασίας και απαξίωση των επιστημόνων. Έχουμε γίνει σπουδασμένοι εργάτες. Και οι απλοί εργάτες παίρνουν καλύτερους μισθούς.

Καλή επιτυχία στους συναδέλφους που ψάχνουν εργασία όπως μπορούν. Και εγώ το ίδιο κάνω αυτό το καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δυστυχώς όσο θα βγαίνουν αβέρτα μηχανικοί και όσο θα έρχονται καραβιές από έξω θα υπάρχει πρόβλημα εύρεσης εργασίας και απαξίωση των επιστημόνων. Έχουμε γίνει σπουδασμένοι εργάτες. Και οι απλοί εργάτες παίρνουν καλύτερους μισθούς.

Καλή επιτυχία στους συναδέλφους που ψάχνουν εργασία όπως μπορούν. Και εγώ το ίδιο κάνω αυτό το καιρό.

 

Ναι, θα συμφωνήσω απόλυτα! Είμαι Τοπογράφος Μηχανικός, δούλευα σε εργοτάξιο και αισθανόμουν ακριβώς ένας σπουδασμένος εργάτης! Με τους εργάτες (Αλβανούς και ρωσοπόντιους) είχα πάρε δώσε, με αυτούς μιλούσα κάθε μέρα, το λεξιλόγιό τους υιοθέτησα και όσο για την πορεία του έργου δε μου έπεφτε λόγος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι καινουριος χημικός μηχανικός και αναζητώ δουλειά. Μήπως μπορεί κανείς να μου πεί ποιά είναι τα στανταρ βήματα και κυρίως που να ψάξω ? Μέχρι τώρα αναζητώ αγγελίες από εφημερίδες χωρίς αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε (περισσότερες από μία φορές καλύτερα) τους επαγγελματικούς οδηγούς μέρος 1 (ειδικά το κεφάλαιο 6) και μέρος 2

 

Αν (όπως καταλαβαίνω) επικεντρώνεσαι στη λύση "ιδιωτικός υπάλληλος", χρειάζεσαι λίστα. Λίστα επιχειρήσεων που χρειάζονται χημικούς μηχανικούς (χρώματα, τρόφιμα, καύσιμα κτλ). Ανοίγεις τον χρυσό οδηγό και σημειώνεις όσες επιχειρήσεις σου φαίνονται σαν πιθανοί εργοδότες.

 

Στέλνεις βιογραφικό σε όλες αυτές. Τηλεφωνείς 8-10 ημέρες μετά την αποστολή γράμματος, για να επιβεβαιώσεις την λήψη του γράμματος από την γραμματεία της επιχείρησης.

 

Μαθαίνεις τα περί μισθοδοσίας σου σαν να επρόκειτο να δώσεις εξετάσεις σε μάθημα (διαβάζοντας τους επαγγελματικούς οδηγούς παραπάνω) πριν πας για οποιαδήποτε συνέντευξη.

 

Οσο περιμένεις απαντήσεις, διαβάζεις όσους νόμους, κανονισμούς, ΚΥΑ, ΠΔ, κ.ο.κ. βρίσκεις χρήσιμους (και υπάρχουν πολλοί) στο ΕΛΙΝΥΑΕ και φυσικά στο michanikos.gr

 

ΥΓ. Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

ήσουν πολύ κατατοπιστικός.

Θα ήθελα να ρωτήσω εκτός της λύσης "ιδιωτικός υπάλληλος", ποιές έιναι οι άλλες εναλλακτικές και ποιά είναι τα αντιστοιχα βήματα που πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Συγχώνευσα το νήμα. Διάβασε και τα μηνύματα που έχουν προηγηθεί.

 

Αν σε ενδιαφέρει για εργασία στο εξωτερικό μπορείς να δεις και τα ακόλουθα νήματα:

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρατηρώ πάντως οτι το πρόβλημα είναι γενικό στους νέους μηχανικούς. Στην δική μου περίπτωση αφού ολοκλήρωσα στρατιωτικές υποχρεώσεις, ξεκίνησα να στέλνω βιογραφικά (στην διάρκεια του 1ου μηνα πάνω απο 150αριθμημένα ένα προς ένα)... αλλα κανένας δεν απαντούσε.. στην συνέχεια επιδίωξα τηλεφωνική επαφή... "Ναι παραλάβαμε το βιογραφικό σας θα σας ενημερώσουμε"... μερικοί πάλι μου έλεγαν "έχεις καμια άκρη με την κυβέρνηση? καμια νομαρχία?"...αντιλαμβάνεστε ότι δουλεία δεν εύρισκα.. στην συνέχεια άρχισα να τρέχω σε διαλέξεις, σε εκθέσεις και γενικά σε κάθε συγκέντρωση μηχανικών... αλλά καθόλου φώς στον ορίζοντα... Έβαλα αγγελίες για εργασια - συνεργασία σε περιοδικά, μέχρι και στο ΤΕΕ, αλλά τίποτα... στην συνέχεια έπιασα τον δήμαρχο της πόλης μου μπας και γνωρίζει καμια εταιρια που θέλει άτομα της ειδικότητας μου... αλλα κανένας...και έρχομαι στο δια ταυτα της υπόθεσης.

Εντάξει έχουμε οικονομική κρίση, αλλα για πείτε μου λίγο, ο μηχανικος περιβάλλοντος απόφοιτος πολυτεχνείου, που δεν μπορεί να γραφτεί στο ΜΕΚ αρα και να στελεχώσει μια ΑΤΕ, αλλα και που απο μελέτες υπογράφει μονο τις περιβαλλοντικες αφου πάρει μελετητικό μετά την 4ετία (τις οποίες υπογράφει και ένας γεωπόνος ή μαθηματικός με μεταπτυχιακό στο περιβάλλον), κατα πόσο χρήσιμος είναι για μία εταιρία?

Ο ΟΑΕΔ να σε αντιμετωπίζει ως "μηχανικό" που έχεις υπογραφή άρα δεν σου παρέχει υπηρεσίες έυρεσης εργασίας, και οι κατασκευαστικές ως "ακατάλληλο" αφού δεν μπορείς να τους καλύψεις νομοθετικά ουτε ως τεχνικός ασφαλείας.

Τελικά δεν αντιλαμβάνομαι την πολιτική του ΤΕΕ? Δεν δίνει στοιχειώδη δικαιώματα σε μια χούφτα μηχανικούς γιατι δεν θέλει να μοιράσει την πίτα ή γιατι είναι ανοργάνωτοι και δυσκίνητοι?

Αν με ρωτήσει κανείς σας τι κανω τωρα, η απάντηση μου είναι οτι μαζεύω τα πράγματα μου για να βρώ την τύχη μου στο εξωτερικό, γιατι αν μείνω εδω το μέλλον μου είναι εργασία ως σερβιτόρος ή εποπ. Οχι οτι εχω κατι με τα επαγγέλματα αλλα δεν ήξερα οτι για να σερβίρω καφέδες έπρεπε να τελειώσω πολυτεχνείο!

Αναγκάζομαι να αφήσω μανα , πατέρα, συγγενείς και φίλους για μια καλύτερη τύχη προς τα έξω, που και εκεί είναι αμφίβολο το τι θα βρώ, αλλα για ένα πράγμα είμαι σίγουρος... Πρίν να φύγω θα είμαι ο πρώτος που θα τινάξει τα γραφεία του ΤΕΕ στον ΑΕΡΑ! Γιατι καταλάβατε κάποιοι συγκεκριμένοι τις θέσεις σας εκει μέσα, και ούτε απο προσφυγές στο Συμβούλιο της Επικρατείας καταλαβαίνετε, ούτε απο τον πόνο του νέου άνεργου μηχανικού!!!!!! Που φυσικά ποτέ εσείς δεν ακούσατε την φράση "Τι μηχανικός είσαι εσύ? Ούτε δικαιώματα έχετε, ούτε υπογραφή".

Μόνο με τραμπουκισμούς πάει μπροστά αυτή η χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, το κείμενο της δημοσίευσής σου είναι δυσανάγνωστο.

Μορφοποίησέ το, χρησιμοποιώντας το Edit.

(Χωρίς παρεξήγηση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.