Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

Δυστυχώς η Ελλάδα είναι πολύ μικρή αγορά..πρέπει να κοιτάξουμε όλοι κατάματα το γεγονός ότι είμαστε μια γεωργική χώρα δημοσίων υπαλλήλων, με ένα καλό επίπεδο τουρισμού. Μέχρι εκεί.

Είναι και οι γνωστές στρεβλώσεις που περιγράφει ο φίλος, και τα πράγματα είναι πιο δύσκολα ακόμη.

Εγώ στην θέση σου θα έφευγα εξωτερικό για κανά δυο χρόνια και τουλάχιστον θα γύρναγα με κάποια λεφτα, εμπειρία, και δομημένη εκπαίδευση. Τι να τις κάνω τις ωραίες παραλίες και τα ωραία καφέ της χώρας μας, αν παίρνω 1,000-1,500 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα ρε Ελλάδα αφου δεν μπορεις να μας απορροφήσεις ως επιστημονικό προσωπικό, δώσε μας τα ρημάδια τα δικαιώματα να μας απορροφήσει ο Άγγλος, ο Γάλλος, ο Γερμανός ή ο Άραβας.

 

Μην μας καταδικάζεις σε παγκόσμια ανεργία. Γιατί αν το ίδιο σου το κράτος δεν σε αναγνωρίζει ως επιστήμονα τοτε κατα πόσο θα σε πάρουν στα σοβαρά οι ξένοι??

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έχεις πάρα πολύ δίκιο. Είναι οι στρεβλώσεις στις οποίες αναφέρθηκα πριν. Πάντως αλήθεια το έψαξες για εξωτερικό και βρήκες κλειστές πόρτες λόγω πτυχίου?

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα παρα πολυ για έξω, ήρθα σε επαφή με βρετανικές κατασκευαστικές οι οποίες είχαν ως προαπαιτούμενο να ζείς ήδη 5 ετη στην Αγγλία, ώστε να γνωρίζεις την κείμενη περιβαλλοντική νομοθεσία για την σύνταξη μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων στην κατασκευή πυρηνικών αντιδραστήρων και λοιπων ενεργειακών έργων.

 

Προσπάθησα να κυνηγήσω κάποια απο τα 2ετή training courses διαφόρων πολυεθνικών με στόχο την μετ'επειτα εργασια στην εταιρια αλλα μου έκλεισαν την πόρτα. Ετσι κατέληξα στην διαδικασία απόκτησης κάποιου μεταπτυχιακού απο βρετανικό πανεπιστήμιο, στην οποία λόγω του μεγάλου κόστους ζωής και διδάκτρων τελικά απέρριψα. (Αφού στα περισσότερα site αναφέρουν ότι οι κατασκευές στην Αγγλία θα αναζωογονηθούν με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012 πράγμα που σημαίνει οτι και η Αγγλία δεν είναι στα φόρτε της στο θέμα των κατασκευών γεγονός που σημαίνει οτι με το πέρας των σπουδών θα πρέπει να ψάξουμε για 3η χώρα για εργασία)

 

Επόμενος προορισμός Κεντρική Ευρώπη, Ολλανδία, Γερμανία, Αυστρία. Απο Ολλανδία με προβλημάτισε το θέμα της άδειας παραμονής, αφου κάνοντας ενα μεταπτυχιακό εκεί σου δίνουν την δυνατότητα απο το πανεπιστήμιο, την διαμονή στη χώρα για εργασία 1 έτους μονο, χώρις δυνατότητα επέκτασης του χρόνου παραμονής εκτός και αν κάποιος εργοδότης μπεί στην διαδικασία ανανέωσης της άδειας παραμονής σου. Όσο για Γερμανία παρατηρώ ότι οι μηχανικοί τους φεύγουν για εργασία σε χώρες όπως Νορβηγία και Αυστρία και οι κενές θέσεις εκεί δημιουργούνται λόγω μετανάστευσης των Γερμανών.

 

Οι περισσότερες πληροφορίες αποκτήθηκαν μετά απο προσωπική επικοινωνία με την κάθε Πρεσβεία και συμμετοχή σε διάφορες διαλέξεις.

Όπως και να έχει απο όλα τα στοιχεία που έχω συλλέξει δεν βρίσκω λόγο κάποιος εργοδότης απο μια μακρυνή χώρα να μπεί στην διαδικασία να προσλάβει μηχανικό απο εδώ, όταν έχει επιλογές να πάρει κάποιον απο τα μέρη του.

Όπως και ένας Αθηναίος εργοδότης δύσκολα θα μπεί στην διαδικασία να προσλάβει και να μεταφέρει κάποιο μηχανικό απο Θεσσαλονίκη.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Και για να συμπληρώσω τα προαναφερόμενα, αν κάποιος αποφασήσει να φύγει έξω θα πρέπει να δεί τα δικαιώματα του ως ευρωπαίος πολίτης και ώς ειδικότητα μηχανικού. Με άλλα λόγια θα πρέπει να ψάξει διαδικασίες αναγνώρισης πτυχίου όπως εδώ έχουμε τον ΔΟΑΤΑΠ/ΔΙΚΑΤΣΑ και τα δικαιώματα του ως μηχανικός. Ωστε ακόμα και αν απολυθεί απο μια εταιρία να έχει την δυνατότητα να εργασθεί και ως ανεξάρτητος επαγγελματίας.

 

Έχω δεχθεί προτάσεις για μεταπτυχιακές διατριβές στο εξωτερικό που ως προαπαιτούμενο έχουν να έχεις σπουδάσει Χημικός Μηχανικός ή Μηχανικός Περιβάλλοντος μονο! Φαντάζομαι οτι για να έχουν τοσο εξειδικευμένες σπουδές, οι ειδικότητες του Μηχανικού Περιβάλλοντος ή Μηχανίκού Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων είναι αναγνωρισμένες και με θεσμοθετημένα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Φυσικά αυτό δεν είναι προτροπή, αλλα σίγουρα για να κάνουμε σταθερά βήματα θα πρέπει να εξετάσουμε την διαδικασία αναγνώρισης πτυχίου απο την κάθε χώρα.

 

 

Παρακαλώ διαβάστε και σεβαστείτε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Απαγορεύονται οι διαδοχικές δημοσιεύσεις!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Env engineer εγώ στη θέση σου θα έστελαν ένα γράμμα στο περιοδικό του ΤΕΕ, προς δημοσίευση

γράφοντας τα ίδια πράγματα πιο κοσμια σε ορισμένα σημεία

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωρίζω ο συλλογος των Μηχανικων Περιβάλλοντος έκανε προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας για αυτα τα θέματα, και έστειλε και γραπτή αναφορά στο νεο Υπουργείο Περιβάλλοντος. Πιστεύετε οτι το ΤΕΕ δεν γνωρίζει την κατάσταση μας?

Link to comment
Share on other sites

σαφώς και τη γνωρίζει όπως και πολλές άλλες ,

κάνει την πάπια και βολέυεται με την ανοχή μας

 

γι'αυτό σου λέω για την επιστολή για να ξεβολευτεί

νομίζω πως ειπάρχει "ειδική ενότητα"

δε θυμάμαι πως λέγεται όπου δημοσιεύουν επιστολές

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε σε κατανοώ πλήρως γιατί και εγώ απόφοιτος Μηχανικός Περιβάλλοντος είμαι από το 2005 και από δουλειά τίποτα. Μένω Θεσσαλονίκη και έχω στείλει πάνω από 100 βιογραφικά σε εταιρίες έχω τρέξει σε Νομαρχίες, Δήμους, Διαφημίσεις σε Εφημερίδες αλλά τίποτα.Γιατί να μας πάρουν όμως αφού η Σάρα και η Μάρα μπορεί να κάνει μία Μ.Π.Ε. Θεωρώ επιβεβλημένο πλέον συνάντηση του συλλόγου μας με την ίδια την υπουργό περιβάλλοντος και όχι απλές επιστολές που καταλήγουν στο καλάθι τον αχρήστων, επίσης παρουσία και στο υπουργείο παιδείας και επιτέλους να εμφανιστούμε σαν σύλλογος στα κανάλια να διαμαρτυρηθούμε για την όλη κατάσταση. Μας πρήξανε με την πράσινη ανάπτυξη όλοι και τα πράσινα άλογα και δεν βγαίνει ένας από εμάς στα κανάλια να πει ότι υπάρχουν 2 σχολές Μηχανικών Περιβάλλοντος Στην Ελλάδα που δεν έχουν καν επαγγελματικά δικαιώματα. Κάνουν στα σχολεία Μάθημα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και το κάνουν άσχετοι γιατί να είμαστε και εκεί στην απέξω. Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι αν δεν γίνει αναδιανομή των επαγγελματικών δικαιωμάτων όλων των μηχανικών άσπρη μέρα δεν θα δούμε.

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό φταίει και ο σύλλογος μας που δεν έκανε κινήσεις για Πανελλαδικές συγκεντρώσεις των Μηχανικών Περιβάλλοντος. Ειμαστε πιστεύω λιγότεροι απο 500 άτομα σε όλη την Ελλάδα. Κανονικά θα έπρεπε να είμασταν γρήγοροι και αποτελεσματικοί. Αντιθέτως δεν βλέπω μεγάλη δραστηριότητα απο τον συλλογο μας.

 

Προσωπικά προσπάθησα να γίνω μέλος του 2 φορές, την μια ενω ημουν φοιτητής και την δεύτερη ενω αποφοίτησα. Και τις 2 με απέρριψαν γιατι είχαν ως προϋποθεση να είσαι μέλος του ΤΕΕ για να γίνεις μέλος του συλλόγου.

 

Αυτό το θεωρώ τεράστιο εμπόδιο στην διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας, γιατι πολλοί απο εμάς αποφεύγουν να γραφτούν στο ΤΕΕ αφου δεν μας παρέχει τα στοιχειώδη δικαιώματα για να επιβιώσουμε, ενω τα 2000 ευρω το χρόνο τα απαιτεί!

 

Έχω ανακοινώσει στο Δ.Σ μας τις ιδέες μου για να πάρουμε προβάδισμα απο τους υπόλοιπους, και σύντομα θα τους βρώ και απο κοντα για να συζητήσουμε τα περι δικαιωμάτων μας και μελλοντικής μας εξέλιξης. Επειδή μένω και εγώ Θεσσαλονίκη, αν θέλεις στείλε μου ενα e-mail στο [email protected] ωστε να αρχίζουμε να συγκεντρωνόμαστε και να προχωρήσουμε σε κινήσεις. Πίστεψε με δεν είσαι μονο εσύ αγανακτισμένος.

Τίθεται θέμα βιοπορισμού!

 

Και κατι επιπλέον, πρεπει να επιταχύνουμε τις διαδικασίες με τα δικαιώματα μας, γιατι άρχισαν να εμφανίζονται ήδη κολέγια που δίνουν πτυχία μηχανικών επιπέδου με το Πολυτεχνείο, και αλίμονο με το μέλλον μας....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Δομικών έργων, ξέρει κανείς αν το συγκεκριμένο πτυχίο είναι αναγνωρισμένο στην Κύπρο (έχει τα ίδια δικαιώματα?) και κατα πόσον γνωρίζει κάποιος αν στην Κύπρο υπάρχει μεγαλή ζήτηση εργασίας στον τομέα αυτό από ότι στην Ελλάδα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.