Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

(ναι όλοι οι φίλοι μου σε άλλες ειδικότητες έχουν τακτοποιηθεί μια χαρά..και χωρίς γνωριμία)

 

Τι δουλειά κάνουν οι φίλοι σου και τακτοποιήθηκαν μια χαρά και μάλιστα χωρίς γνωριμίες και με τα τωρινά χάλια που περνάμε;

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες γιατί πρέπει να φύγω..

Λοιπόν ο ένας (απόφοιτος πολιτικών επιστημών, MSc finance) στην Τρ.Πειραιώς. Ο άλλος (ΑΣΣΟΕ) HR manager σε μεγάλη πολυεθνική. Κοπέλα (ΙΕΚ νοσηλευτικής) νοσηλέυτρια σε μαιευτήριο. Επίσης κοπελα (Διοικ.Επιχ Πειραιά) στην οικονομική διεύθυνση του ίδιου μαιευτηρίου. Και τέλος η αδελφή μου (Διοικ.Επιχ Πειραιά) marketing manager σε ΑΕ εταιρία.

Ολα αυτά από τον Μάιο μέχρι σήμερα...Είπες τίποτα (ο μικρότερος μισθός είναι 960Ε καθαρά)?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Είχα στειλει το βιογραφικο μου σε μια αγγελια με τον παραπανω τιτλο για εργοδοτη τραπεζα και σημερα με καλεσαν για συνεντευξη με το παρακατω κειμενο:

"Κυρια ταδε κτλ,

......) για τη θέση εργασίας στέλεχος παραγωγής και διοίκησης/sales executive για λογαριασμό του ομίλου Ε.Τ.Ε.-ΕΘΝΙΚΗΣ. Τα κριτήρια και οι προϋποθέσεις έχουν καθοριστεί από το Ευρωπαϊκό Δίκαιο (Επιτροπή των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων – Συνθήκη Λισσαβόνας).

Σημείωση : Η θέση εργασίας προσφέρει βιωσιμότητα, δια βίου επιμόρφωση (οι εργαζόμενοι στη χώρα μας δέχονται επιμόρφωση σε ποσοστό 0,1%, ενώ οι αντίστοιχοι εργαζόμενοι στην Ευρωπαϊκή Ένωση σε ποσοστό 10%), διεύρυνση εμπειριών και γνώσεων, ανταγωνιστικό πλεονέκτημα, προοπτική καριέρας, management, πάγια μηνιαία υψηλή αμοιβή-κίνητρα-bonus κ.τ.λ, απόκτηση ενιαίας Ευρωπαϊκής άδειας για την άσκηση της χρηματοοικονομικής, χρηματοπιστωτικής διαμεσολάβησης.

Σας ενημερώνουμε ότι στο διάστημα των προσεχών ημερών, δηλαδή μέχρι την ημερομηνία της πρώτης συνέντευξης θα πρέπει να έχετε μία πλήρη ενημέρωση σε όλα τα θέματα που αφορούν τον κύκλο των συνεντεύξεων για την καλύτερη αξιολόγησή σας.

 

1. Λευκή Βίβλος (της Επιτροπής των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων – ενοποίηση χρηματοπιστωτικών αγορών, περίοδος 2005-2010)

(http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/el/com/2005/com2005_0629el01.pdf)

2. Βασιλεία ΙΙ, ΙΙΙ (Επιτροπή ή Σύμφωνο της Βασιλείας. Κεφαλαιακή επάρκεια τραπεζικών ομίλων).

(http://www.google.gr/search?hl=el&client=firefox-a&hs=b6O&rls=org.mozilla%3Ael%3Aofficial&q=%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF+%CF%84%CE%B7%CF%83+%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%83+%CE%B9%CE%B9&aq=f&aqi=&aql=&oq=)

Στον τρίτο σύνδεσμο (doc)

3. Στρατηγική για την Ευρωπαϊκή εσωτερική αγορά κεφαλαίων προϊόντων.

(the strategy for Europe’s internal Market). (http://europa.eu/legislation_summaries/internal_market/internal_market_general_framework/l70003_el.htm) - Όλες οι περίοδοι.

4. Οδηγία 2003/41/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της Ευρώπης για τις δραστηριότητες των πιστωτικών ιδρυμάτων που προσφέρουν υπηρεσίες επαγγελματικών συνταξιοδοτικών παροχών. (Πυλώνες Ι, ΙΙ, ΙΙΙ, Κεφαλαιοποιητικό Σύστημα).

(http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2003:235:0010:0010:EL:PDF)

5. Την οδηγία 2002/92/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της Ευρώπης, σχετικά με τον Κεντρικό ρόλο του Ασφαλιστικού Διαμεσολαβητή στην Ευρωπαϊκή ΄Ενωση στο Δημογραφικό ζήτημα (Δημόσια και Ιδιωτική Υγεία και Σύνταξη) ο ρόλος των Πιστωτικών Ιδρυμάτων, Ασφαλιστικών και Αντασφαλιστικών Εταιρειών σχετικά με τους Πυλώνες Ι,ΙΙ,ΙΙΙ (Κεφαλαιοποιητικό Σύστημα).

Ο Κεντρικός ρόλος του Αντασφαλιστικού Διαμεσολαβητή (απαραίτητες γνώσεις, Μαθηματικά, Μακροοικονομία, Αναλογιστική και Στατιστική Επιστήμη ) στον Κλάδο Αντασφάλισης.

(http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2003:009:0003:0010:EL:PDF)

6. Την οδηγία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της Ευρώπης SOLVENCY II: (Κεφαλαιακή επάρκεια και φερεγγυότητα) ασφαλιστικών και αντασφαλιστικών ομίλων.

(http://www.eaee.gr/cms/uploads/SolvencyII-road_map_2010-3-23.pdf)

"

 

Υποψιαζομαι οτι προκειται για δουλεια ασφαλιστη.....πειτε μου τη γνωμη σας για να μην χασω τσαμπα το χρονο μου μιας και δεν μενω αθηνα για να μ ειναι ευκολο να παω για να μου πουν σε 2-3 συνεντευξεις οτι τελικα η δουλεια μου θα ειναι ασφαλιστης.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες γιατί πρέπει να φύγω..

Λοιπόν ο ένας (απόφοιτος πολιτικών επιστημών, MSc finance) στην Τρ.Πειραιώς. Ο άλλος (ΑΣΣΟΕ) HR manager σε μεγάλη πολυεθνική. Κοπέλα (ΙΕΚ νοσηλευτικής) νοσηλέυτρια σε μαιευτήριο. Επίσης κοπελα (Διοικ.Επιχ Πειραιά) στην οικονομική διεύθυνση του ίδιου μαιευτηρίου. Και τέλος η αδελφή μου (Διοικ.Επιχ Πειραιά) marketing manager σε ΑΕ εταιρία.

Ολα αυτά από τον Μάιο μέχρι σήμερα...Είπες τίποτα (ο μικρότερος μισθός είναι 960Ε καθαρά)?

 

Μάλιστα,ναι σωστό,βασικά όλοι αυτοί πρέπει να βρήκαν αμέσως δουλειά και χωρίς γνωριμίες.Ναι μάλιστα!

Πάντως αν η κοπέλα νοσηλεύτρια δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο στο τέλος του μήνα μπορεί και να έχει κερδίσει παραπάνω και από τον manager!

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα...Το μηχανιλίκι πέθανε. Όλα είναι θέμα εμπιστοσύνης, δηλαδή ακόμα και αν μετά από κάποια χρόνια εμφανισθούν τα λεφτά για την περιβόητη ανάπτυξη, αυτοί που κινούν τα νήματα θα δυσκολευθούν πολύ να τα δώσουν γιατί πάντα θα υπάρχει το νεφέλωμα του να μην την ξαναπατήσουν (νέα κρίση, νέες αυξήσεις κτλ). Συνεπώς end of story...Οπότε...Αλλαγή επαγγελματικού στόχου, αλλαγή ζωής, αλλαγή χώρας....Καλή η επιστήμη, καλά τα 10 χρόνια σπουδών, καλά τα Phd, αλλά κανείς δεν χώρτασε με σελίδες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σιδερά,

Καταρχήν όλοι αυτοί δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα. Στη συνέχεια...μην είσαι καχύποπτος δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω εντυπώσεις, ναι όλοι αυτοί χωρίς γνωριμία βρήκαν (αν θες τι πιστέυεις, αν δεν θες δεν ξέρω τι άλλο να σου πω μέσα από ένα forum). Δες έτσι από περιέργεια στα sites εύρεσης εργασίας όπως kariera,skywalker κτλ δουλειές για μηχανικούς και δουλειές για άλλα επαγγέλματα και κρίνε..

Φυσικά είναι για ΟΛΟΥΣ πολύ δύσκολα τα πράγματα, αλλά οι μηχανικοί έχουν πατώσει εντελώς.

Οκ, μπορείς τώρα να ισχυριστείς ότι εγώ είμαι ο καντέμης ή ο άσχετος

Link to comment
Share on other sites

η τυχη παιζει μεγαλο ρολο παντως ειναι γεγονος.

και μερικες φορες συμβαινουν πραγματα που καθεσαι μετα και τα σκεφτεσαι και ειναι καπως.

εχω φιλη που εψαχνε (τροπος του λεγειν εψαχνε κατ'εμενα, σε πολυ-πολυ χαλαρους ρυθμους) δουλεια, περιπου 2,5 χρονια απο την στιγμη που τελειωσε την σχολη, και παραπονιοταν συνεχεια οτι δεν βρισκει κτλ. στην αρχη του ετους και προσπαθωντας να την βοηθησω(της ελεγα συνεχεια οτι δεν ψαχνει σωστα κτλ κτλ) εκανα καποιες κινησεις (3 συνολο) για λογαριασμο της (οχι μεσω γνωστων γιατι τετοιους δεν εχω, απλα "χτυπωντας" θεσεις που μπορουσε να χρησιμοποιησει τα δυνατα σημεια του βιογραφικου της και πιο επαγγελματικες προσεγγισεις αν θες) και αμεσως σε μια απο τις τρεις την καλεσαν και την προσελαβαν εν μεσω κρισης κιολας με καλο μισθο, αν ειδικα λαβεις υποψη και το γεγονος οτι δεν ειχε δουλεψει ποτε στην ζωη της ουτε μια μερα μεχρι τα τριαντα της. ενταξει δεν ειναι σκληρη δουλεια μηχανικου (και η ιδια δεν ηθελε κατι τετοιο γιατι δεν θα μπορουσε να ανταποκριθει), τεχνικη ναι μεν, αλλα οχι σκληροπυρηνικη, αλλα τι να το κανεις αφου ειναι ευχαριστημενη σε ολα τα υπολοιπα? (ωραριο, χρηματα, προοπτικες εξελιξεις, περιβαλλον κτλ). μια εβδομαδα μετα απο ολα αυτα, απολυθηκα απο την εταιρεια που δουλευα καμποσα χρονια, εγω και ολοι οι αλλοι μηχανικοι. σαν τραγικη ειρωνια ενα πραγμα :rolleyes: ψαχνω απο την αρχη του ετους και κατι αξιοπρεπες δεν εχω βρει :( τυχη δεν διαθετω, γνωριμιες δεν διαθετω, δεν ξερω τι στο διαολο να κανω πια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι απο αυτούς που έψαχναν για δουλειά για περίπου 2 χρόνια.. και εννοώ έψαχνα τα πάντα. Ξεκίνησα Θεσσαλονίκη και σιγά σιγα η έρευνα εξαπλώθηκε σε Αθήνα, Πάτρα, κ.ο.κ... Νομίζω όλες οι εταιρίες που υπήρχε περίπτωση να προσλάβουν αρχιτέκτονα έχουν βιογραφικό μου... κάποιοι τυχεροί ίσως να το έχουν εις διπλούν!!

 

Μπήκα στην διαδικασία να ανοίξω το δικό μου γραφείο - μην τα πολυλογώ το συμπέρασμα ήταν οτι ο κόσμος θέλει να κάνει τη δουλειά του τζάμπα...

 

Είδα και απόειδα λοιπόν και είπα αι σιχτ.. θα το ψάξω για έξω..

 

χωρίς να κάνω πλάκα δυο βιογραφικά πρόλαβα να στείλω και είχα ήδη βρει δουλειά μέσα σε 5 ώρες.. ίσως να είμαι εγώ τυχερή απλά να ξέρετε οτι υπάρχουν και άλλοι που έχουν περάσει ακρίβως τα ίδια... και ξέρω οτι δεν είναι η λύση η μετανάστευση αλλά μην χάνετε την ελπίδα και κυρίως μην αμφιβάλετε για τις δυνατότητές σας.. δεν φταίτε εσείς που δεν βρίσκετε - είναι η κατάσταση τέτοια που δεν αφήνει σε κανέναν περιθώριο για τίποτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και ξέρω οτι δεν είναι η λύση η μετανάστευση αλλά μην χάνετε την ελπίδα και κυρίως μην αμφιβάλετε για τις δυνατότητές σας.. δεν φταίτε εσείς που δεν βρίσκετε - είναι η κατάσταση τέτοια που δεν αφήνει σε κανέναν περιθώριο για τίποτα.

 

για τις δυνατοτητες μου ειναι το μονο που δεν αμφιβαλλω. και δεν ειναι οτι η κατασταση ειναι δυσκολη ειναι οτι προσπαθουν ολοι να την εκμεταλλευτουν. και σιγουρα η αποφαση της μεταναστευσης ειναι δυσκολη αλλα αν χρειαστει θα γινει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.