Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι....ειμαι μηχανικος απο ΤΕΙ κ αναζητω εργασια στο αντικειμενο που σπουδασα. Μηπως ξερει κανεις εξυπνο τροπο αναζητησης? Τα Ιταλικα αποδεικνυουν γνωση ξενης γλωσσας η οποσδηποτε χρειαζοντε τα Αγγλικα? Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

γεια σας,

ειμαι η ελενη και αποφασισα να επιστρεψω στην πατριδα μου (πατρα) μετα την ολοκληρωση των σπουδων μου στην αθηνα (πολιτικος μηχανικος) και ειλικρινα δυσκολευομαι πολυ να βρω δουλεια. σιγα σιγα αρχιζω να αμφισβητω την αποφαση μου αν και πιστευω οτι ειναι σωστη. τι με συμβουλευεται να κανω?

να σας πω οτι εχω δουλεψει 3 χρονια στην αθηνα και οτι εχω στειλει επιστολη και βιογραφικο σε ολους τους μηχανικους στη πατρα με το ταχυδρομειο απο τον νοεμβριο αλλα τιποτα, συγχρονως εχω βαλει ολους μου τους γνωστους να ψαχνουν και απανταω σε αγγελιες. η συχνοτητα που δημοσιευονται αγγελιες στην τοπικη εφημεριδα για το κλαδο μας, ειναι 1/εβδομαδα.

τι αλλο θα μπορουσα να κανω κατα τη γνωμη σας? αυτη τη στιγμη σκεφτομαι να τοιχοκολλησω ανακοινωση στη πολεοδομια. δε μπορει τοσοι μηχανικοι μπαινοβγαινουν... :( ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελένη και καλώς ήρθες στο forum.

Θα σου πρότεινα να κάνεις τα εξής:

1) Βάλε μια αγγελία και εδώ στο forum αναφέροντας επιγραμματικά τις σπουδές σου, την εμπειρία σου και τον τομέα στον οποίο θα ήθελες να εργαστείς. Μην ξεχάσεις να αναφέρεις τους τρόπους επικοινωνίας μαζί σου.

2) Εκτός από τις αγγελίες που ψάχνεις σε εφημερίδες, περιοδικά του ΤΕΕ κλπ βάλε και εσύ μια αγγελία στην τοπική εφημερίδα της Πάτρας που έχει τις περισσότερες αγγελίες.

3) Τοιχοκόλλησε μια αγγελία στην πολεοδομία, στο ΤΕΕ, στο ΤΣΜΕΔΕ, στο ΚΥΤ, στα ΑΤΜ της Εθνικής, στο Πολυτεχνείο και γενικά όπου νομίζεις ότι πηγαίνουν οι πιθανοί μελλοντικοί εργοδότες σου, θα στέκονται σε ουρές και χαζεύοντας αριστερά και δεξιά θα δουν και την αγγελία σου. Βασικό είναι το ύψος που θα είναι τοιχοκολλημένη η αγγελία που πρέπει να είναι λίγο κάτω απ' το ύψος των ματιών 1,55~1,60μ (οι περισσότεροι πιθανοί εργοδότες είναι άνδρες, μέσος όρος ύψους ανδρών 1,75~1,80μ, ύψος ματιών 10cm κάτω από το ύψος).

4) Φτιάξε ένα καλό βιογραφικό το οποίο για να γίνει είναι ολόκληρη επιστήμη. Ετοιμάσου για τις συνεντεύξεις. Υπάρχουν ειδικές εταιρίες που σε προετοιμάζουν, βιβλία, λογισμικό, πληροφορίες στο διαδίκτυο. Θα βρεις επίσης συμβουλές για το ντύσιμο, τα αξεσουάρ, τη στάση του σώματος, τις κινήσεις που πρέπει να αποφύγεις κλπ.

5) Φτιάξε μια ωραία επαγγελματική κάρτα. Αν μπορείς φτιάξε και ένα προσωπικό ιστότοπο στο διαδίκτυο ή ανάθεσέ το σε κάποιον άλλον.

6) Το βιογραφικό που έστειλες στις τεχνικές εταιρίες ελπίζω να συνοδεύονταν και από μια εξατομικευμένη επιστολή. Πέρα απ' αυτό ξεχώρισε αυτούς στους οποίους θα ήθελες να δουλέψεις πραγματικά και επικοινώνησε μαζί τους τηλεφωνικά ή ακόμα καλύτερα μπορείς να επισκεφτείς τα γραφεία τους και να τους απασχολήσεις πέντε λεπτά λέγοντας τους ποια είσαι, τι θέλεις και να τους αφήσεις ένα βιογραφικό και την κάρτα σου. Κάρτα θα αφήσεις και στην γραμματεία εφόσον υπάρχει.

 

Αν μας πεις περισσότερα για την πείρα σου και τη θέση στην οποία θα ήθελες να δουλέψεις ίσως να μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και αν θες ενημέρωσέ μας μόλις πιάσεις δουλειά, θα χαρούμε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά!

 

Έχει πέσει στην αντίληψή μου ένα πολύ καλό site, το οποίο βασικά είναι για την ενημέρωση όλων των μηχανικών, αλλά έχει και πολλές αγγελίες θέσεων εργασίας :wink:

 

Είναι και πολύ εύχρηστο, αφού μπορείς να ψάξεις ανάλογα με την ειδικότητά σου!!

 

http://www.texnikanea.gr/jobs.php

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν είσαι από Κεντρική Μακεδονία δες το "Τεχνογράφημα" το περιοδικό του ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας.

Υπάρχει και η ηλεκτρονική του έκδοση σε pdf ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.