Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

Ικαρε ειπες για μηχανικους πωλησεων, δηλαδη μιλαμε για τι ειδους εταιριες; Τιτανας η κουφωματα η κατι τετοιο;

Μα καλα δεν υπαρχει μια εταιρια αρχιτεκτονων η μηχανικων που να κανει σχεδια στην ελλαδα για πελατες εξωτερικου; ενα παραρτημα καμιας διεθνους εταιριας;

 

Ειναι καποιος απο τη Λαμδα του Λατση εδω η να δουλευε παλια εκει; Με ενδιαφερει αληθεια η εταιρια ( οσο μπορει να με ενδιαφερει μια εταιρια χωρις να εχω δουλεψει σ'αυτην)

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω απλά...Και μένα με ενδιαφέρει να δουλέψω στην J&P Avax ή στην ΤΕΡΝΑ, ή στον ΑΚΤΩΡ. Το όνειρό μου θα ήταν. Το θέμα είναι αν σε θέλουν αυτοί, ή αν υπάρχουν θέσεις, ή το πως μπαίνεις γενικά...Εχω στείλει βιογραφικά σε τέτοιες εταιρείες πάνω από 5-6 φορές το χρόνο ζητάνε δεν ζητάνε (βασικά δεν ζητάνε). Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω..

Και όταν λέω για μηχανικό πωλήσεων δεν σημαίνει ντε και καλά σε μεγάλες εταιρείες top of the range. Τις πιο πολλές ούτε που τις έχω ξανακούσει. Κάποτε έκανα τον μηχανκό πωλήσεων σε μια ΕΠΕ με 5 άτομα προσωπικό....Μην ψάχνεις μόνο τα μεγάλα ονόματα γιατί θα απογοητευτείς

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικός πωλήσεων ,χωρίς να φύγεις πολύ μακριά από το μηχανιλίκι, κοίτα για τις εταιρείες με τα πρόσμικτα σκυροδέματος.

To περασμένο μήνα κάτι γινόταν σε 2-3 από αυτές... :shock:

Εκεί θα βρεις και ορισμένες από τις απαντήσεις που ψάχνεις στο #131.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω και τους 2. Ικαρε και τωρα τι κανεις αν επιτρεπεται? Ε καλα θα απογοητευτω σιγουρα. Αλλα πως παιρνουν κοσμο οι μεγαλες, μονο με γνωστο? Δεν γινεται να μην παιρνουν εστω 1 τον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον μόνο με συστάσεις....Εχεις δει καμία από τις εταιρείες που αναφέραμε να ζητάει στο ίντερνετ κόσμο?? Δεν στο λέω φιλοσοφικά αλλά και από άτομα που τυγχάνει και εργάζονται εκεί το πως γίνονται προσλήψεις κατά καιρούς...όταν γίνονται, είτε μόνιμος είτε με σύμβαση έργου...Εκτός αν είσαι πολύ τυχερός ή πολύ καλός άντε να αφήσω και κάποιο παράθυρο ανοικτό...

Εγώ ασχολούμαι δυστυχώς όσο επιτοπλιστον με ΠΕΑ (έχω ψιλοδικτυωθεί όσο μπορώ σε αυτό τον τομέα), και με καμιά ανακαινισούλα άμα κάτσει σε συνεργασία με άλλους συναδέλφους, γενικά..... Δεν είναι αυτό που θέλω να κάνω, ούτε επέλεξα να είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Σε εργοτάξιο δούλευα κάποτε. Ελπίζω και στο μέλλον....

Στέλνε όπου μπορείς ακόμη και να μην ζητάνε, δεν χάνεις και τίποτα....Αυτό κάνω και εγώ....και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται. Ουτε εγω επελεξα να ειμαι ελευθερος επαγγελματιας. Παντως αν ειναι καποιος "τυχερος" εδω που δουλευει η δουλευε σε καποια μεγαλη εταιρια οπωσ η Λαμδα η ο Ακτωρασ η η Τερνα και αλλεσ και βλεπει τα ποστς θα το εκτιμουσα πολυ να μας εδινε λιγο την εικονα απο εκει. Πως ειναι τα πραγματα; Τους στελνουν στο εξωτερικο η σε εργοταξια εκτος της πολης τους; Πως ειναι οι συνθηκες εργασιες εκει και πως ειναι οι μισθοι; Αξιζει τον κοπο να προσπαθησεις να μπεις σε τετοια εταιρια; Μιλαω παντα για Ελλαδα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέει ο ίκαρος.

Εχουν πάρα πολύ κόσμο σε διαθεσιμότητα και είναι η πρώτη δεξαμενή άντλησης ανθρωπίνων πόρων.

Εργα δεν φαίνονται στο άμεσο μέλλον και για αυτό οι εταιρείες έχουν στραφεί σε ενέργεια και άλλες δραστηριότητες.

Εχω φίλο κύπριο που δούλευε στην J&P πάνω από 20 χρόνια εδώ στην Ελλάδα και τώρα ψάχνεται και αυτός.

Και εγώ χρόνια τώρα εργοταξιακός είμαι και ψάχνομαι και για εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω προσωπική εμπειρία απο δημοπρασία έργου 3.500.000...την σκότωσε με 51% θυγατρικη μιας απο τις εταιρείες που αναφέρονται παραπάνω, που παλιότερα παίζανε σε 20.000.000 και άνω...αφού πήραμε τα πτυχία ρωτάω τον μηχανικό τους καλά ρε μεγάλε, εσεις και ασχολείστε με ψίχουλα και μαλιστα σκοτωμένα?? η απάντηση που μου έδωσε ήταν ότι χτυπάνε ότι κινείται μήπως και καταφέρουν και απασχολήσουν στελέχη και προσωπικό που με τον εναν ή άλλο τρόπο τους είναι απαραίτητοι και τους έχουν κρατήσει..γνώμη μου είναι ότι τέτοιες εταιρείες που προ κρίσης ήταν υπερστελεχωμένες πολυυυυυυ δύσκολα θα ξαναπάρουν μαζικά κόσμο μέσα στην επόμενη πενταετία..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία από τις δυνατότητες που αξίζει να διερευνήσουν οι νέοι και οι άνεργοι μηχανικοί είναι οι Κοινωνικές Επιχειρήσεις παραγωγικού σκοπού.

Το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ έχει κάνει σχετική εκδήλωση και υπάρχει πολύ υλικό.

Όλες οι εισηγήσεις και τα video των παρουσιάσεων βρίσκονται στην ιστοσελίδα του και συγκεντρωμένα στη διεύθυνση: http://goo.gl/uAzSP

Στην ίδια διεύθυνση μπορείτε να συμπληρώσετε ερωτηματολόγιο για συμμετοχή σε εθελοντικές ομάδες κοινών ενδιαφερόντων για τη διερεύνηση δυνατοτήτων εργασίας (σύσταση Κοινωνικής Επιχείρησης, υποστήριξη άλλων Κοινωνικών επιχειρήσεων κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.