Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

Αγαπητέ georgiosmadonanakis,

 

1. Για το πρώτο δεν εχω να πω κατι.

 

2. Η παραπληροφόρηση θα εχει χαβαλέ. Η ολη φαση θα ειναι ενα φιάσκο.

 

4. (Τη πληροφορία που ειναι το νούμερο 3 την αφήνω για το τελος) Αν θελω να μάθω ποια εταιρεία ειναι καλη και ποια χάος, μπορω να παρω τηλ συναδέλφους που δουλεύουν εκει ή μέσω κοινών γνωστών και να μάθω πληροφορίες απο μεςα. Στον δικό μου τομέα, θα έλεγα οτι ξερω αρκετό κοσμο που μπορει να με πληροφορήσει. Υποθέτω πως όλοι έχουν λιγο πολυ την ίδια δυνατότητα. Μπορεις επισης να ρωτήσεις και τον Σύλλογο σου για πληροφορίες.

 

3. Η πληροφορια ειναι μακρια απο εταιρείες που τις τρέχουν οι ιδιοκτήτες. Άπειρο micromanagement, αλλαγές αποφάσεων σου, κανένας δείκτης αποδοτικότητας δεν υπολογίζεται σε προαγωγή ή αύξηση. Τα παντα εξαρτώνται απο το πως ξύπνησε ο Αρχηγός. Και παίρνεις ποδι ανα πάσα στιγμη και δευτερόλεπτο. Πλήρης υποκειμενικοτητα. Εχω προσωπικές εμπειρίες δικές μου και φίλων.

Link to comment
Share on other sites

4. αποκλείεται αυτό να είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. παντού έτσι θα γίνεται και παντού θα υπάρχει η ίδια αναξιοπιστία, διότι ακόμα και ο δικός σου άνθρωπος θα μιλήσει υποκειμενικά... και στο γκλάσντορ από μια ματιά που έριξα, αυτονόητες πληροφορίες έλεγε. μου φάνηκε σα να τις γράφουν οι ίδιες οι εταιρείες για να το παίξουν ιστορία και να προϊδεάσουν ως προς τις απαιτήσεις τους.

 

3. αν είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος για τη συγκεκριμένη κατάσταση δε σου φαίνεται πρόβλημα. εξ άλλου, στην ελλάδα οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι οικογενειακές, οπότε είτε θα εργάζεσαι σε κάποια από αυτές, είτε θα είσαι ο ιδιοκτήτης της. άλλη λύση δεν υπάρχει.

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε περιπτωση που καποιος αποφοιτος ψαχνει για πρακτικη προς Γερμανια(Μunich) ειτε Ολλανδια (The Hague) και τον ενδιαφερει το αντικειμενο και ο τομεας ας ριξει μια ματια

 

http://www.epo.org/about-us/jobs/vacancies/internships/science-engineering.html

 

http://documents.epo.org/projects/babylon/eponot.nsf/0/D1FCAF9A7EFDE6EEC1257D3500453544/$FILE/DG1%20Internship%20-%20Projects%20March.pdf

 

 

Νομιζω ειναι καλη εμπειρια και για το βιογραφικο και γιατι οσο διαρκει η πρακτικη θα εχεις την ευκολια να ψαχνεις δουλεια στη χωρα που θα εισαι

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα χρήματα που σου δίνουν είναι απλά της πλάκας. Παίρνεις τα ίδια με την πιο χύμα mini job...

 

Αν αναφερεσαι στο δικο μου ποστ θαρρω οτι κανεις καποιο λαθος.

 

Ο μισθος ειναι 1200/μηνα καθαρα και αφορολογητα  . Ειναι πρακτικη σε ευρωπαικο οργανισμο με οτι συνεπαγεται για το πως φαίνεται στο βιογραφικο σου. Επισης ειναι σε τομεα για τον οποιο ειναι αδυνατο να ενημερωθεις σε καποια αλλη πχ εταιρεια λογω του εξειδικευμενου αντικειμενου. Αν μου βρεις ενα minijob με την ιδια αμοιβη , εργασιακες συνθήκες (πρεπει να περασεις απο εκει για να καταλαβεις τι εννοω) και χρησιμοτητα στο βιογραφικο ενος φρεσκου αποφοιτου σου δινω ευχαριστως εγω αλλα 1200. Παρακαλω να μην αποπροσανατολιζουμε αναγνωστες χωρις να ξερουμε. 

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

δεκτά όλα αυτά, αλλά εκεί θα πάει κάποιος για την εμπειρία και την προϋπηρεσία. Γιατί είναι μεν καθαρά τα 1200 αλλά θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι τα ενοίκια εκεί (σε ολλανδίες και ειδικά σε αγγλίες) είναι φουσκωμένα. (ένας φίλος μου στην ολλανδία για 40 τμ έδινε 900 ευρώ το μήνα, με χάλια  ποιότητα ίντερνετ και χάλια ποιότητα διαμερίσματος)

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι τι λετε? η θεση ειναι αποκλειστικα για φοιτητες που εχουν ηδη προπτυχιακο ειτε για φρεσκους αποφοιτους (το οριο ειναι μαξ μεχρι 2 χρονια μετα την ληψη του πτυχιου τους), μιλαμε για εξαμηνη πρακτικη οχι για θεση που θα πας να κανεις καριερα ειτε να βγαλεις ΤΟ χρημα .

 

Την ανεφερα γιατι για να πας εχει μονο τηλεφωνικα ιντερβιου και τους μηνες που θα εισαι εκει εχεις την ευκολια να κανεις αιτησεις για πιο μονιμη θεση οντας ηδη στην περιοχη το οποιο ειναι μεγαλο συν σε συγκριση με το να στελνεις βιογραφικα απο Ελλαδα. Επισης φρεσκαρεις και την ξενη γλωσσα

 

Οσο για τα ενοικια ειτε θα μεινεις σε μικρο στουντιο ειτε προφανως με συγκάτοικηση (οπως κανουν οι πρακτικαριοι σε ολον το κοσμο) μιας και για 6 μηνες συμβολαιο για σπιτι καπως απιθανο να κανεις και τα επιπλωμενα ειναι ακριβα. Για να δωσω για συγκριση στη ΒΜW στο μοναχο ως πρακτικαριος παιρνεις γυρω στα 600κατι καθαρα. 

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα κοιτάξει κάποτε αν είναι στο Μόναχο, τα χρήματα είναι 700-750 καθαρά , καμία διάθεση αποπροσανατολισμού, κανείς δεν μίλησε για να βγάλεις χρήμα αλλά βλέπω και αρχίζει να γίνεται σύστημα ο θεσμός του trainee που βγάζει κανονική δουλεία και αμείβεται %^&.

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

τωρα δουλευομαστε? στο Μοναχο σε αυτη  ακριβως την θεση εκανα πρακτικη 6 μηνες και τα χρηματα ειναι 1200 ευρω καθαρα και αφορολογητα τον μηνα (πρεπει να ανεβασω το συμβολαιο ή χαρτια απτην  τραπεζα για να το αποδειξω? αν ειναι δυνατον πια). Τοσα ειναι για ολους οσους μπαινουν σε αυτο το internship. Αν το προτζεκτ που δουλευεις παρει καμια επεκταση και μεινεις 3 μηνες παραπανω ο μισθος παει καπου στα 1400 με 1450 .

Γιαυτο τον λογο ξαναπαρακαλω να προσεχουμε τι γραφουμε.

 

Τωρα για τον πρακτικαριο που βγαζει κανονικη δουλεια κλπ κλπ τι να πω συγνώμη που εκανα μια αποπειρα να προτεινω μια σχετικα αγνωστη περιπτωση για πρακτικες σε διαβεβαιωνω οτι ειχα προθεσεις μονο να βοηθησω.

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διάθεση παρεξήγησης, αλλά με πρόχειρο ψάξιμο: http://www.epo.org/about-us/jobs/vacancies/internships/other.html

 

Financial support

The EPO provides interns with a contribution towards living costs of between EUR 500 and 750 per month (on condition that they do not receive financial support from any other official or corporate source). The EPO does not cover any other expenses.

Insurance

Interns must provide evidence of having medical insurance. They will not be covered under employers' liability insurance. The Office covers interns only in its public liability insurance.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.