Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

Χωρις διαθεση παρεξηγησης ΚΟΙΤΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ , αλλο τα "other internships" για students who have completed at least two years και αποφοιτους και αλλο το  Internships for science and engineering students  που ειναι για αποφοιτους και μεταπτυχιακους φοιτητες (ελαχιστη απαιτηση bachelor σε τεχνικο τομεα ειτε φυσικη χημεια και οχι πανω απο 2 χρονια απτην κτηση του πτυχιου)

.

Αν δεις τα 2 λινκ που εδωσα γραφει καθαρα οτι προκειται για αλλο προγραμμα (εκ των οποιων το ενα δεν δουλευει φανταζομαι γιατι εχουν κλεισει οι αιτησεις για την ερχομενη περιοδο , παρολαυτα αν δεις την περιγραφη του λινκ μου γραφει science and engineering ) ειναι  για το science and engineering internship ο μισθος για το οποιο ειναι 1200 . Ακομα στην συντομη περιγραφη στο σιτε λεει κατω απτο καθενα τι ειναι. Στα 2 προγραμματα πρακτικης για αποφοιτους δηλαδη το science and engineering και το αντιστοιχο των αποφοιτων δικηγορων οι μισθοι ειναι και στα δυο 1200 ευρω. Σε αυτο που αναφερεις ειναι οπως εγραψες μειωμενος γιατι απευθυνεται σε αλλες θεσεις . Υπαρχει και προγραμμα για μαθητες σχολειων που θελουν να κανουν καποια πρακτικη και εκει ο μισθος ειναι 0.

 

 

 

μετανιωνω την ωρα και τη στιγμη που ειπα να μοιραστω τις πιθανες θεσεις αν ηξερα οτι πρεπει να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας . Σου ειπα ημουν στο προγραμμα τοσο ειναι ο μισθος , επιμενεις τρολαρεις προσβάλλεις δεν ξερω γιατι το κανεις

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο (Internships for science and engineering students) δεν υπήρχαν ούτε τότε που είχα δει, ούτε τώρα οικονομικά στοιχεία οπότε θεώρησα ότι ήταν ο ίδιος μισθός όπως και οι υπόλοιπες πρακτικές. Δεν προσέβαλα κανένα ούτε σε ξέρω ούτε κοιτάζω to CV σου για να γνωρίζω τι έχεις κάνει στη ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα στο ιντερνετ σε πολυ πολυ λιγα σημεια (και αυτα οχι στο σιτε του οργανισμου αλλα σε τριτα σαιτ) ειχε το νουμερο για τον μισθο. Για να προλαβω , ειναι αφορολογητα και για το ειδικο καθεστως που διέπει τον  οργανισμο αλλα και γιατι επισημως δεν ειναι μισθος αλλα επιδομα .

 

http://postimg.org/image/unop7s69t/

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα ενδιαφερθεί αλλά μετά την παρανόηση με τα χρήματα δεν ξαναασχολήθηκα, υπήρχε δυνατότητα επέκτασης συμβολαίου ή ανανέωσης? Έχει cooling of period μετά το τέλος της πρακτικής? 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα ενδιαφερθεί αλλά μετά την παρανόηση με τα χρήματα δεν ξαναασχολήθηκα, υπήρχε δυνατότητα επέκτασης συμβολαίου ή ανανέωσης? Έχει cooling of period μετά το τέλος της πρακτικής? 

 

Αναλογως το προτζεκτ μερικες φορες (εως αρκετα συχνα) μπορει να δωθει καποια επεκταση 3μηνη ειτε εξαμηνη. Συνηθως πχ υπαρχουν στον ταδε τομεα παρα πολλα patents για reclassification και δυσκολευονται να βρεθει ο επομενος πρακτικαριος οποτε επεκτεινεται το συμβολαιο που ληγει .

Εκει ο πρακτικαριος πλεον προσλαμβανεται απο τριτη εταιρεια που στην ουσια τον νοικιάζει στον οργανισμο (συμβασιουχος δηλαδη) γιαυτο το λογο και ο μισθος ανεβαινει καπου στα 1400 περιπου και φορολογειται κανονικα (δεν θυμαμαι ακριβως γιατι εγω δεν κυνηγησα επεκταση μιας και ειχα ηδη βρει επομενη μονιμη θεση αλλου τα μικτα νομιζω ηταν καπου 2000) 

 

Εννοειται εχοντας αυτη την εμπειρια της πρακτικης μπορεις να κανεις και αιτηση για μονιμη θεση ως patent examiner (οκ ειναι γνωστος ο τρελος ανταγωνισμος σε τετοιες θεσεις και προσωπικα δεν θα πηγαινα τοσο νεος ). Το καλο κατα την αποψη μου με τις θεσεις αυτες ειναι οτι προκειται για international enviroment στη δουλεια οποτε εχεις ενα 6μηνο ή και παραπανω να ψαχτεις με την ησυχια σου στην χωρα για μια μονιμη θεση. Πολλοι που ξερω φρεσκαρανε και τα γερμανικα τους ταυτοχρονα . Σαν φορτος εργασιας εννοειται οτι δεν ειναι τιποτε το τρομακτικο. Την ολη ιστορια της επεκτασης δεν ξερω αν την θεωρω και τοσο ουαου γιατι εισαι σε περιεργο μισθολογικα καθεστως (δηλαδη ναι μεν οχι πρακτικαριος αλλα δε βγαζεις και τα λεφτα της entry level) οποτε κατα την αποψη μου το ιδανικο ειναι η 6μηνη πρακτικη και το περασμα σε αλλη μονιμη θεση .

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός με πτυχίο και μεταπτυχιακό απο αγγλία. Επέστρεψα στην ελλάδα μετα την ολοκλήρωση των σπουδών μου,έκανα αιτηση στο ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση, ξεμπέρδεψα και με τον στρατό και αναζητώ ευκαιρία για πρακτική άσκηση ελλάδα ή αγγλία!
 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Ξεκίνα και πάλι τις σπουδές, το μέλλον είναι στην έρευνα, η δουλειά έξω έχει τελειώσει.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Georgios_m,

 

Διαφωνώ. Γιατι τελείωσε; Και όλοι εμείς τι κάνουμε; Ξεσκονιζουμε κουραμπιέδες;

 

Γίνεται χαμός στα πρότζεκτ παγκόσμιως και υπάρχει δουλεια. Θέλει ψάξιμο κ πίστη.

 

Η έρευνα ειναι κάτι που πρέπει να σου αρέσει για να το κανεις. Αλλιώς το βαριέσαι αμέσως.

 

Το μέλλον ειναι να δεις τι σου αρέσει και να το κυνηγησεις. Με το να κανεις αυτο που σου αρέσει, γίνεσαι καλός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, βρείτε του εσείς λοιπόν ένα πρότζεκτ που να μη στηρίζεται στο διάβασμα..

 

κι εγώ μιλώ για ελλάδα, όχι παγκοσμίως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.