Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

Τα ίδια ισχύουν και τώρα, απλά οι δουλειές είναι λίγες και δεν χρειάζονται προσωπικό όπως κάποτε...Συμφοιτητές στην Αγγλία ήμασταν και εγώ όταν τελείωσα με το καλημέρα σε κατασκευαστική δούλευα με πολύ καλά λεφτά..άσχετα αν στην πορεία τα σκάτωσα για δικούς μου λόγους..Πάντως διάβασμα στο εργοτάξιο δεν χρειαζόταν. 

Θα βολέψει τον φίλο μας, αρκεί πρώτα να βολέψει εμένα που τον παρακαλάω καιρό τώρα..αλλά όντως οι δουλειές είναι πολύ λίγες...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Με ρωτήσατε πως εφτασα στην Αγγλία και απάντησα. Αναφέρω το διάβασμα πανω από 10 φορές; Επέτρεψε μου να αναφέρω ότι έχουμε τεράστιο data base με βιβλία, acquired knowledge από την εμπειρία τα οποία έχουμε κάνει procedures, blog να συζητάμε τεχνικά θέματα και βιβλιοθήκες παντού με ότι χρειάζομαστε. Και κάθε χρόνο διοργανώνουμε conferences απο ολα τα εργοςταςια μας παγκοσμίως για ανταλλαγή ιδεών πάνω σε κοινά πρότζεκτ. Λες να ρίχνουμε τόσο χρήμα και κόπο για το θεαθήναι; Ή μήπως υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να εισαι ανταγωνιστικός και εξελίξιμος; Αν ναι, θα το εκτιμουσα πολυ αν μου το λέγατε.

 

Ο πολιτικός που δεν άνοιξε βιβλίο ειναι άξιος συγχαρητήριων. Εγώ παιδιά δε μπορώ να θυμάμαι απ'εξω πινακες δεδομένων, εξιςώςεις, διαγράμματα, papers με νέες ιδέες και τεχνολογίες και manuals.

 

Και κάτι τελευταίο: οι εταιρείες σημερα που προχωράνε ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ γνώση και δε τρώνε απο τα έτοιμα. Και αυτο δεν ειναι μονο προνόμιο των ερευνητών. Μπορείς να το κάνει και ο μηχανικός παραγωγής, λέγεται καινοτομία και δεν ειναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ισχύουν και τώρα, απλά οι δουλειές είναι λίγες και δεν χρειάζονται προσωπικό όπως κάποτε......

 

Άρα δεν ισχύουν τα ίδια!

 

Πάει η εποχή της άμεσης απορρόφησης των μηχανικών του κατασκευαστικού κλάδου!

Τώρα ισχύει και για μας ότι και για τις υπόλοιπες θετικές επιστήμες.. (γεωλόγοι, χημικοί, μαθηματικοί...)

 

 

Ο πολιτικός που δεν άνοιξε βιβλίο ειναι άξιος συγχαρητήριων. Εγώ παιδιά δε μπορώ να θυμάμαι απ'εξω πινακες δεδομένων, εξιςώςεις, διαγράμματα, papers με νέες ιδέες και τεχνολογίες και manuals..

 

Και ποιός σου είπε ότι ο μηχανικός που περιγράφει ο ίκαρος θυμάται απέξω τέτοια πράγματα? Στον κατασκευαστικό κλάδο δε τους κάνεις εσύ τους λογαριασμούς, εσύ απλά κατευθύνεις τα συνεργεία και εγγυάσαι ότι εφαρμόζονται τα σχέδια. Υπάρχει τρέξιμο, πολλές ώρες δουλειάς, τρως κρύα και ζέστες και πληρώνεσαι γι' αυτά, αλλά όχι για τις επιστημονικές σου γνώσεις.

 

Κι αν έχεις δικό σου γραφείο, διαβάζεις μέχρι οικοδομική νομοθεσία, αυτά δηλαδή που διαπραγματεύεται και το φόρουμ και το υπόλοιπο είναι δημόσιες σχέσεις...

 

Αλλά είπαμε, αυτά τελείωσανε και για μας....

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή του Ικαρου ειναι σε επίβλεψη έργου. Πολυ συχνά όμως χρειάζονται αλλαγές στα σχέδια και στο πλάνο εκτέλεσης έργου. Ο μηχανικός εκει θα πρέπει να δώσει λύσεις επι τόπου και για αυτο χρειάζεται εμπειρία και γνώση.

 

Επίσης, κατα τη γνώμη μου, ο μηχανικός που μετραει πλεον ειναι εκείνος που προτείνει λύσεις επιστημονικά τεκμηριωμένες σε προβλήματα που θα αντιμετωπιςει κατα την εκτέλεση έργου. Δε θα πετάξει μπαλάκια και ευθύνες όπως έχουμε δει όλοι να συμβαίνει (παγκόσμιο φαινομενο και ειδικά εδω). Πως θα τα καταφέρει χωρίς συνεχη επιμόρφωση και solid background;

 

Η εμπειρία μετράει απίστευτα, δεν υπάρχει αμφιβολία. Ο συνδυασμός και των δυο όμως κάνει τη μεγάλη διαφορά.

 

Εδω πάντως παίζουν πολλές δουλειές. Διάβασα στο περιοδικο του IChemE ότι η Βρετανία έχει έλλειψη σε μηχανικούς και στο μέλλον θα έχει πρόβλημα.

 

Και αν μου επιτρέπεις Ικαρε, θα ήθελα να μου δείξεις έναν άνθρωπο που δε τα έχει σκατωσει ως τωρα στη ζωή του. Δυστυχώς μονο ετςι μαθαίνουμε κ προχωράμε. Και γινόμαστε καλύτεροι και σοφοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εργοταξιακή εμπειρία ελάχιστα σχετίζεται με μελέτη και διάβασμα. Έχει δίκιο ο ίκαρος, οι δουλειές ως τώρα είχαν χαμηλές απαιτήσεις σε διάβασμα, αλλά πλέον δεν επαρκούν για όλους και οι υπόλοιποι αναγκαστικά πρέπει να κάτσουν να διαβάσουν και να ασχοληθούν με την επιστήμη, είτε τη θεωρητική, είτε την εφαρμοσμένη. Αλλιώς πρέπει να πάνε εξωτερικό, όπου και κει το πιο πιθανό είναι πάλι με την επιστήμη να ασχοληθούν, ιδίως αν έχουν μηδενική εργασιακή εμπειρία.

 

Το θέμα είναι σε ποιάς ειδικότητας μηχανικούς θα υπάρξει έλλειψη και σε τί επιπέδου προσόντων...

 

Και να μη ξεχνάμε ότι δε θέλουν και δε μπορούν όλοι να πάνε στο εξωτερικό. Άρα να κοιτάμε και για εντός ελλάδας λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτή τη τοποθέτηση.

 

Λείπω σχεδόν 4 χρονια και εχω χάσει την επαφή με την Ελλαδα. Γνωρίζω μονο όσα μου μεταφέρουν φίλοι και όσα βλέπω σε αγγελίες για δουλεια. Και για την ιστορία, εχω κάνει αιτήσεις για Ελλαδα για να δω πως ειναι η αγορά και δεν έχει απαντήσει κανένας. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: το 2013 είδα μια αγγελία για μια εταιρεία με composites στην Ελλαδα. Έκανα αίτηση γιατι ταίριαζα και μάλιστα εκείνη την εποχή δούλευα στη Νο2 εταιρεία στο κόσμο στα composites. Ήθελα να δω αν έστω θα μου απάντησουν κάτι. Κανένα feedback. Ήταν μια εποχή που υπήρχαν προσωπικά οικογενειακά και είχα εξετάσει το ενδεχόμενο επιστροφής.

 

Υπάρχει και το σενάριο rotation. Ξέρω άτομο που ειναι 1 μηνα εξωτερικό και ένα μηνα σπίτι του. Αυτο ίσως να ειναι μια λύση, αλλα θέλει πολυ ψάξιμο και δεν ειναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως εσύ ήθελες να δεις αν θα σου απαντήσουν, έτσι και κείνοι ήθελαν να δουν αν θα τους στείλεις..

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, κανείς δε μπορεί να κατηγορήσει μια ιδιωτική εταιρεία για τον τρόπο που κάνει τις προσλήψεις. Δικό της το μαγαζί, όποιον θέλει βάζει μέσα.

 

Από την άλλη, ποιός ο λόγος να βγάζουν αγγελίες αν δε πρόκειται να επιλέξουν κάποιον άγνωστο? Διότι οι γνωστοί δε θα στείλουν εκεί βιογραφικό, θα σκάσουν απευθείας στο γραφείο του διευθυντή κατόπιν τηλεφωνήματος μπαμπάδων, θείων κλπ.

 

Αλλά εφόσον πρόκειται περί δημοσίου χρήματος, ίσως θα έπρεπε οι μεγάλες κατασκευαστικές να μη λειτουργούν τόσο οικογενειοκρατικά και να υπάρχουν και τέτοια κριτήρια προκειμένου να τους δίνονται οι μεγάλες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.