Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος χρήστης του forum και θέλω να πάρω μία δεύτερη γνώμη από κάποιους πιο έμπειρους απο εμένα. 

Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε. και εργάζομαι σαν μελετητής σε τεχνική εταιρεία εγκαταστάσεων εδώ και περίπου 1,5 χρόνο. Τουλάχιστον στο κομμάτι των μελετών θέρμανσης φυσικού αερίου είμαι σε καλό (πιστεύω) επίπεδο αλλά δεν θέλω να μείνω μιά ζωή σε αυτό το σκαλοπάτι της επαγγελματικής μου πορείας. Σίγουρα παίζει το ρόλο του το γεγονός ότι αμείβομαι με τον βασικό - κατώτατο μισθό, αλλά θέλω να μάθω και άλλα πράγματα για να διευρύνω τις επαγγελματικές μου γνώσεις. 

Τον τελευταίο καιρό έκανα μία έρευνα μέσω site εύρεσης εργασίας αλλά δεν ξέρω προς τα που να κατευθυνθώ έτσι ώστε να βρώ μία δουλεία με καλύτερες απολαβές. Είμαι άνθρωπος που απο μικρή ηλικία ασχολούμαι με εργαλεία (κυρίως επειδή τυχαίνει ο πατέρας μου να ήταν τεχνίτης οπότε πήγαινα μαζί του πάντα σε δουλειές), άρα θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ και με μία θέση που απαιτεί περισσότερο χειρονακτική από αυτή που κάνω τώρα σαν μελετητής. 

Ποιές θεωρείτε ότι είναι οι καλύτερες δουλέιες - θέσεις - πόστα (ή τομεις) που μπορεί να εργαστεί κάποιος με λίγη εμπειρία, όπως εγώ; 

Link to comment
Share on other sites

@Libre0

Η προτεραιότητα ενός νέου μηχανικού πρέπει να είναι η απόκτηση εμπειριών, ώστε να μπορέσει να διεκδικήσει υψηλότερες αποδοχές είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας είτε ως μισθωτός.
Να έχεις υπόψιν σου ότι στην αγορά εργασίας ο σεβασμός στην επιστημονική και επαγγελματική σου επάρκεια είναι, κατά κανόνα, ανάλογος της αμοιβής.

Edited by Ζήνων
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως λες ξέρεις, σου αρέσει και διαθέτεις εργαλεία, γίνε μάστορας.

Μπορείς να ασκείς και τα δύο επαγγέλματα ταυτόχρονα, του μηχανικού και του μάστορα, αναλόγως τι δουλειές σου τυχαίνουν αρχικά και στην πορεία θα κάνεις επιλογή τις πιο επικερδείς και αυτές με το λιγότερο στρες.

 

 

 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα, είμαι Μηχανολόγος ΤΕ δημόσιος υπάλληλος. Ψάχνω δεύτερη εργασία και χρειάζομαι χρήματα. Θα ήθελα ως δεύτερη εργασία να αναλαμβάνω μελέτες από κάποιο γραφείο / ιδιώτη. Δεν γνωρίζω όμως καθόλου πως ξεκινώ μια τέτοια αναζήτησή και τι πρέπει να προσέξω καθώς και την δυσκολία.

Έχω ακούσει ότι οι τιμές για τέτοιες μελέτες που ενδιαφέρομαι και για 3 ώρες εργασίας είναι στα 150 ευρώ.

Edited by Meletes
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.