Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

Διάβασε το "Ζητείται Ελπίς" του Α.Σαμαράκη, σε μία μέρα το τελειώνεις ανετα. Δική μου άποψη είναι ότι μόλις μπήκαμε στο τούνελ.Μόλις! φως θα αργήσουμε να δούμε.

Ποιο τουνελ!!!????

Στο πηγάδι πέφτουμε με ελέυθερη πτώση!

Το πηγάδι ειναι άπατο και όσο πάμε απομακρυνόμαστε από το φως!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως απο ολα τα προβληματα της κρισης η ανεργια ειναι μακραν

το χειροτερο, νεοι ανθρωποι μου σπουδες, περγαμηνες και ορεξη για

δουλεια μενουν απραγοι και αισθανονται αχρηστοι και βαρος για τις

οικογενειες τους.

 

Το να σου κοψουν τον μισθο απο τα 1000 ευρω στα 800 ενταξει καπως

θα το δεχτεις αλλα να εισαι ολοκληρο γομαρι και να μην κανεις τιποτα

και να νιωθεις οτι γινεσαι βαρος στους οικειους σου εκει ειναι πολυ

ασχημο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να μαζέψουν τα μπογαλάκια τους,την όρεξη για δουλειά που λες ότι έχουν,τις γνώσεις τους και προπαντός τα όνειρά τους και να φύγουν για έξω.Από καιρό τα βλέπατε και τα κάνατε...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε παρα πολυ κυριε σιδερα για τη συμβουλη. μας διωχνετε χωρις οικτο για να σας αδειασουμε τη γωνια. ετσι καταντησατε την ελλαδα εσεις. και πιο πολυ καιει εσας που χασατε τις ανεσεις σας. οχι εμας που δν ειχαμε τιποτα ποτε. ε λοιπον να φυγετε εσεις καλυτερα να γλυτωσει η ελλαδα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Σιδερας

 

"Με τα λογια χτιζω ανωγεια και κατωγεια"

 

+

 

"Απο πιτα που δεν τρως τι σε νοιαζει κι αν καει"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Σιδερας

 

"Με τα λογια χτιζω ανωγεια και κατωγεια"

 

+

 

"Απο πιτα που δεν τρως τι σε νοιαζει κι αν καει"

 

 

sirus επιπόλαια τόλμησες να γράψεις να σου αδειάσω την γωνιά και επίσης οτι έχασα τις ανέσεις μου τώρα πια.Φρόντιζε να μάθεις την επόμενη φορά σαν σωστός μηχανικός,να κοιτάξεις, πριν πράξεις το οτιδήποτε,γιατί απουσιάζω από την χώρα για σπουδές και εργασία 14 ολόκληρα χρόνια.Αλλού σπούδασα ,αλλού εργάστηκα,αλλού δουλεύω τώρα και αλλού περιμένω να ταξιδέψω σε λίγο περιμένοντας να τελειώσει ένας πόλεμος.Όσο καιρό παρακολουθώ αύτό το site μόνο 2 από εσάς έγραψαν ότι έχουν κάνει κάποια μικρά λάθη στην επαγγελματική τους ζωή που ίσως επηρέασαν την κατάσταση της χώρας.Θεωρώ τους μηχανικούς τους περισσότερο σκεπτόμενους επαγγελματίες αλλά εσείς πραγματικά το παρακάνατε,έχει και η ανοησία τα όρια της,όλα έχουν ένα όριο.Sirus (και υπόλοιποι αλάνθαστοι έννομοι πολίτες...) γιατί δεν αλλάζεις το nick σου σε Παναγίτσα η' ακόμα καλύτερα σε αγγελούδι αφού απότομα έχασες τον παράδεισο κάτω από τα ποδαράκια σου?

Φρόντισε πολύ και με δημοκρατικές διαδικασίες η συντριπτική πλειοψηφία σας να διατηρήσει αυτό τον παράδεισο,αυτά τα λόγια-ανώγια και κατώγια να κρίνεις MScEng,γιατί τα δικά μου κρίθηκαν σήμερα και θα κρίθουν και αύριο από ανθρώπους που κάστανα, από αυτά που ξέρετε, δεν χαρίζουν.

Θεωρώ ότι η καμμένη πίτα που ανέφερες και δεν πρέπει να με νοιάζει "να φάω" είναι η ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΥ, πρόσεχε τι γράφεις για ότι μου στερήσατε και μου στερείτε ακόμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να μαζέψουν τα μπογαλάκια τους,την όρεξη για δουλειά που λες ότι έχουν,τις γνώσεις τους και προπαντός τα όνειρά τους και να φύγουν για έξω.Από καιρό τα βλέπατε και τα κάνατε...

Φίλε μου έχεις εν μέρη δίκιο αλλά δεν είναι και τόσο εύκολα αφενός θέλει ένα Α ποσό για να ξεκινήσεις (εισιτήρια, χαρτιά, σπίτι,κλπ) και αφετέρου δεν είναι σίγουρο οτι θα σε πάρουν πχ εγώ ήθελα να πάω Αυστραλια αλλά έμεινα με την όρεξη :sad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα, ειμαι Αγρονομος & Τοπογραφος Μηχανικος ΑΠΘ και ψαχνω δουλεια στην Αττικη εδω και 9 μηνες. Στην αρχη αποφασισα να προωθω το βιογραφικο μου πορτα πορτα, σε γραφεια τοπογραφων και τεχνικες εταιριες, κυριως βασιζομενος σε επαγγελματικους οδηγους και σε σελιδες στο ιντερνετ. Δυστυχως αποδειχτηκε αποτυχημενη κινηση γιατι τα περισσοτερα γραφεια δεν υπηρχαν στις διευθυνσεις που φαινοταν και οσα υπηρχαν σχεδον παντα ηταν κλειστα. Τα βιογραφικα που αφησα εν τελει ηταν μετρημενα στα δαχτυλα των 2 χεριων. Αφου δεν δουλεψε αυτο αποφασισα να προωθω το βιογραφικο μου e-mail. Εστειλα πανω απο 150 e-mail σε γραφεια και τεχνικες εταιριες και απαντηση οτι πηραν το βιογραφικο μου πηρα μονο απο 3!

 

Ετσι πλεον δεν ξερω τι αλλο να κανω, σε οτι αγγελια υπαρχει εχω απαντησει, εχω παει σε καποιες συνεντευξεις αλλα προς το παρων τιποτα (αληθεια μιας και ολοι ζητανε 3ετη προυπηρεσια, πως θα την αποκτησω αν κανεις δεν δινει ευκαιρια σε νεους μηχανικους; ) Τι αλλο μπορω να κανω; Αν βαλω αγγελια στην σελιδα του ΤΕΕ θα βοηθησει;

Edited by MK-ATM
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι κακό να βάλεις μια αγγελία στο ΤΕΕ, διότι αυτός που επείγεται και δεν βρίσκει από γνωστό στο ΤΕΕ θα κοιτάξει

 

το βασικό προβλημα είναι πως δεν υπάρχουν δουλειες όχι η προυπηρεσία

ενα γραφείο που δεν θέλει να πληρώσει μεγάλο μισθό θα πάρει ένα νέο μηχανικό με μικρότερο κόστος και θα τον εκπαιδευσει

 

όσο ψαχνεις για δουλεια μπορείς να κάνεις μερικά χρήσιμα πράγματα που θα σε βοηθήσουν στην μετέπειτα πορεία σου

  • μαθαίνεις κάποιο σχεδιαστικό προγραμμα (ψάξε να δεις ποια χρησιμοποιούν οι τοπογράφοι)
  • διαβάζεις τα βασικά περι νομοθεσίας τοπογραφικών (αρτιότητες, διανομές κλπ) υπάρχουν συγκεκριμένα βιβλία
  • ενημερώνεσαι για τα τοπογραφικά όργανα και τον τρόπο λειτουργίας τους

αυτά για αρχή, σου ευχομαι καλή επιτυχία στην αναζήτηση

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και που σε πηραν 3 στους 150 ειναι καλο ποσοσοτο (δεν κανω πλακα). Σπρωξε απο κανα γνωστο αμα εχεις, αλλιως πολυ δυσκολα τα πραγματα να βρεις κατι, παρα πολυ δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.