Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

  • μαθαίνεις κάποιο σχεδιαστικό προγραμμα (ψάξε να δεις ποια χρησιμοποιούν οι τοπογράφοι)
  • διαβάζεις τα βασικά περι νομοθεσίας τοπογραφικών (αρτιότητες, διανομές κλπ) υπάρχουν συγκεκριμένα βιβλία
  • ενημερώνεσαι για τα τοπογραφικά όργανα και τον τρόπο λειτουργίας τους

 

 

Τα 2 απο 3 τα κανω ηδη, τα περι νομοθεσιας δεν γνωριζα. Διαβασα εδω για ιστοσελιδες που με συνδρομη παρεχουν την νομοθεσια. Υπαρχουν και βιβλια στο εμποριο;

Link to comment
Share on other sites

ναι θα ξεκινήσεις με ένα βιβλίο για να μπεις στο πνέυμα ... δες ποια προτείνουν οι τοπογράφοι

δεν σου χρειάζονται οι συνδρομητικές ιστοσελίδες, ευτυχώς σήμερα μπορείς να βρεις τα πάντα δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε προφίλ στο linkedin (τσάμπα είναι δικτυώσου, υπάρχουν αγγελίες και ευκαιρίες που δεν βγαίνουν έξω), στείλε μαιλ παντού, ζητάνε δεν ζητάνε. Στέλνε μαζί και μία συνοδευτική επιστολή (είναι πιο επαγγελματικό- διαφέρει από το να σκάσει ένα Α4). Βάλε γνωστούς και αγνώστους (που λέει ο λόγος).

Η αγορά είναι νεκρή για όλους......Αλλά και τι να κάνεις δεν κοστίζουν τα προηγούμενα, ακόμα και κλάδο να άλλαζες πάλι τα ίδια θα έκανες....

Link to comment
Share on other sites

myri αυτό που αναφερεις οτι ψαχνουν νεο μηχανικό δεν το έχω δει..η δεν θελουν καν η θελουν με πειρα...αλλα όπως είχε αναφέρει και ο φίλος πως να αποκτήσεις πειρα αφου δεν σου δίνουν την ευκαιρία να δουλέψεις..MK-ATM κοντεύω να σε φτάσω στα βιογραφικά :P

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω μια ερωτηση, και μεσα στο φορουμ και απο την επαφη μου με συναδελφους τοπογραφους μηχανικους, βλεπω ενα κλιμα οτι δεν υπαρχουν δουλειες, οτι τα πραγματα ειναι μαυρα και αραχνα και οτι δεν υπαρχει αντικειμενο για να απασχοληθουν οι τοπογραφοι. Αυτο σημαινει οτι οι ηδη επαγγελματιες τοπογραφοι δεν εχουν δουλεια ή οτι η δουλεια που εχουν δεν τους επιτρεπει να προσλαβουν υπαλληλο; Υπαρχει προβλημα "επιβιωσης" δηλαδη στους ηδη εργαζομενους συναδελφους; Ενας τοπογραφος πχ που εχει δικο του γραφειο, χρηματα για να περναει τον μηνα βγαζει μεσω του γραφειου (εννοω για βασικες αναγκες γιατι αλλιως αντιλαμβανεται ο καθε ανθρωπος το ποσα του χρειαζονται για να νιωθει καλα) ή σε γενικες γραμμες ειναι σε φαση λουκετου;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι λες δηλαδή υπάρχουν δουλειές? Το μόνο που κάνουν είναι αυθαίρετα κτλ....Ξαδέλφη μου τοπογράφος στη Θεσσαλονίκη 5ετια στο χώρο, σκεφτεται πολύ σοβαρά να κλείσει το γραφείο γιατί όπου να 'ναι μπαίνει μέσα.... Δουλειές για μηχανικούς γενικά δεν υπάρχουν αυτή την περίοδο, και το διαπιστώνεις όχι αν ρωτήσεις στο φορουμ αλλά να δεις και τι γίνεται έξω. Ακόμα και σαν υπάλληλος, μετρημένες οι προσλήψεις και παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα πως το βλεπει κανεις, ξερω και τοπογραφους που το "δεν εχει δουλεια" γι'αυτους σημαινει οτι απο τα 5000 που βγαζαν τον μηνα προ κρισης τωρα βγαζουν 3000 το μηνα, ξερω και τοπογραφους που με το ζορι βγαζουν τα εξοδα του γραφειου. Σε γενικες γραμμες μεχρι στιγμης ετυχε να γνωρισω συναδελφους με δικα τους γραφεια που δεν μου φανηκαν να ειχαν προβλημα επιβιωσης. Γι'αυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, αλλά έχει να κάνει και με τα χρόνια που είσαι στον χώρο, με την πελατία που έχει ο καθένας κτλ, κτλ...Στην συντριπτική πλεοψηφία όμως των περιπτώσεων και κυρίως των νέων μηχανικών υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!με την ολη(κ γνωστη σε ολους) κατασταση που επικρατει στη χωρα μας, σκεφτομαι να ψαξω για εργασια στο εξωτερικο.συγκεκριμενα προσανατολιζομαι προς Ολλανδια μερια,μιας και εκει απο οσο διαβαζω η ελλειψη σε μηχανικους ειναι μεγαλη.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος να μου προτεινει καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας,καθως πελαγωνω με ολα οσα βρισκω στο νετ και απο τν αλλη δν εχω καθολου εμπειρια,μιας και τωρα κανω το μαστερ στο εμπ των αυτοματισμων και πριν μισο χρονο πηρα κ το διπλωμα μου, και θελω κατι πιο οργανωμενο και ας μου κοστισει λιγο.επισης αν ξερει να μ πει καποιος καποιο καλο γραφειο ευρεσης εργασιας για ευρωπη παντα και για μηχανικους φυσικα θα ημουν ευνομων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Είμαι φοιτητής στο τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών (ακόμα. ας όψεται το ένα μάθημα που έχω) και ψάχνω για εργασία κυρίως στην ήπειρο. Το πρόβλημα μου είναι ότι όπου και να ψάξω δεν βρίσκω τίποτα, αλλά σε όποιον και να ρώτησα μου είπαν ότι έχουν δημοσιευτεί αγγελίες για θέσεις εργασίας σε εταιρίες και εργοστάσια. υπάρχει κάποιο site (εκτός των γνωστών για εργασία) το οποίο να είναι πιο εξειδικευμένο? Ή είμαι πολύ άτυχος ή με δουλεύουν. :P Έχω στείλει βιογραφικά σε όλες σχεδόν τις επιχειρήσεις αλλά απάντηση μηδέν. Ποίες είναι οι πιθανότητες να με προσλάβει κάποιος χώρις να έχω ακόμα το πτυχίο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.