Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιμέτρηση σε ξενοδοχείο για εφορία


 
whatisthis

Recommended Posts

Μου ζήτησε ξενοδόχος να υπογράψω χαρτί που λέει επιμετρήσεις και αναφέρει αναλυτικα κάποιες εργασίες όπως πλακάκια μπάνιου, θερμοσίφωνες κτλ.. και τα αντίστοιχα ποσά (δίολου ευακταφρόνητα) γιατί θέλει λέει να το πάει στην εφορεία. Σας έχει ξανατύχει?

Τι να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς που θα χρησιμοποιηθεί. Για την εφορία δε γνωρίζω αλλά αν είναι το ξενοδοδχείο ενταγμένο στον αναπτυξιακό νόμο μπορεί να το θέλει για να εισπράξει τα λεφτά. Προσοχή σε αυτήν την περίπτωση διότι γίνονται έλεγχοι από την υπηρεσία και δεν γνωρίζω τι πιθανές ευθύνες θα υπάρξουν για σένα έτσι και δηλώνει ψευδη στοιχεία.

 

spam

Τα ήπιες τα μπυρόνια σου στις διακοπές?:P

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε δυστυχώς δεν έχω πάει ακόμα διακοπές...τα μπυρόνια σε μια στιγμή ανάπαυλας τα τσάκισα..αλλά το STRAD με τσάκισε περισσότερο...lol!

 

Και δεν ξέρω τι να κάνω με τον τύπο έχω βρεθεί σε δύσκολη θέση..είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε δυστυχώς δεν έχω πάει ακόμα διακοπές...τα μπυρόνια σε μια στιγμή ανάπαυλας τα τσάκισα..αλλά το STRAD με τσάκισε περισσότερο...lol!

 

Και δεν ξέρω τι να κάνω με τον τύπο έχω βρεθεί σε δύσκολη θέση..είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο παίζει.

 

σε πρώτη φάση, μιας και είναι ξενοδόχος σιγούρεψε ότι θα έχεις κάπου να πας διακοπές του χρόνου γτ τώρα δεν σε βλέπω να προλαβαίνεις και πολλά! :P

 

στο θέμα μας τώρα! 'Εκανες σχετικές μελέτες/ επιβλέψεις/εγκαταστάσεις ή απλά ψάχνει μια βεβαίωση από μηχανικό? Δεν ρωτάς καλύτερα να σου πει ακριβώς τι το θέλει (αν σου πει εφορία ρώτα τον για ποιο λόγο κοκ) ώστε να καταλάβεις όσο γίνεται τι παίζει. Επ΄ευκαιρίας δεν συπληρώνεις στο προφίλ σου την ειδικότητά σου?

 

Αλέξανδρε καμιά ιδέα που μπορούμε να βρούμε τις πιθανές ευθύνες? Ο αναπτυξιακός ποιος νόμος είναι γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία θα χρησιμοποιηθεί. Είναι τα έξοδα που έκανε για την επιχείρηση για να του επιστραφεί ο ΦΠΑ. Έχω κάνει αρκετές φορές για πολλούς επαγγελματίες. Εσύ θα κάνεις μόνο επιμέτρηση ποσοτήτων εργασιών χωρίς να ανακατευτείς καθόλου με τιμές και προϋπολογισμούς.

Και κάτι ακόμη, αν υπάρχει οικοδομική άδεια νομίζω ότι τις επιμετρήσεις πρέπει να τις υπογράψει ο επιβλέπων μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

ted78 πηρα και στο ΤΕΕ και μου είπαν ακριβώς αυτά που μου λες..Όσον αφορά αφανείς εργασίες όπως πχ τσιμεντενέσεις κτλ που δεν μπορώ να δω πώς είναι δυνατόν να τις επιμετρήσω και να υπογράψω? Επίσης πώς θα καταλάβω αν ο θερμοσίφωνας που λέει ότι έβαλε είναι όντως καινούριος?

Μήπως έχεις κάποιο υπόδειγμα να βασιστώ?

 

Η εφορεία πάει και ελέγχει μετά απότι ξέρω αλλά και πάλι η ουσιαστική ευθύνη δική μας δεν είναι?

Σευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

[...Μου ζήτησε ξενοδόχος να υπογράψω χαρτί που λέει επιμετρήσεις και αναφέρει αναλυτικα κάποιες εργασίες όπως πλακάκια μπάνιου, θερμοσίφωνες κτλ.. και τα αντίστοιχα ποσά (δίολου ευακταφρόνητα)...]

 

Αυτή είναι δουλειά εργολάβου. Αν επιμένει να την κάνεις εσύ ζήτα κανονκά αμοιβή. Απλά πραματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Pappo δυστυχώς εξαρτώμαι επαγγελματικά από τον άνθρωπο αυτό..για αυτό άλλωστε και το ζητάει. Η αμοιβή είναι το λιγότερο. Το τι έχει γίνει και τι όχι είναι το θέμα και φυσικά κάποι από αυτά δεν μπορώ να τα πιστοποιήσω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την καθυστέρηση, ελέω 15αύγουστου ήμουν μακριά από τον υπολογιστή. Ανεβάζω το κείμενο που θέλει η εφορία το οποίο θα πρέπει να συνοδεύεται και από αναλυτικές επιμετρήσεις.

Τώρα για τις αφανείς εργασίες τι να σου πω! Λογικά έχουν κοπεί τιμολόγια για όλες τις εργασίες, που θα πιστοποιήσεις. Θα πρέπει να προσέξεις οι ποσότητες των επιμετρήσεων να συμφωνούν με τις ποσότητες των τιμολογίων.

Καλή δύναμη!!

ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ.doc

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.