Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιμέτρηση σε ξενοδοχείο για εφορία


 
whatisthis

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα,

θα ήθελα τη γνώμη σας για το πως θα μπορούσα να κοστολογήσω την εργασία μου για επιμετρήσεις ελαιοχρωματισμών (ξενοδοχείου). Εχει κάποιος άποψη ή και εμπειρία σχετική? Απλή επιμέτρηση για τα χρώματα είναι αλλά μιλάμε για αρκετά τετραγωνικά και εγώ δν διαθέτω σχετική εμπειρία για να εκτιμήσω το κόστος...τιμή ανά μ2? ή με τις ώρες απασχόλησης ? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Edited by mechel
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα...και με pm αν δεν γίνεται αλλιώς. Θέλω να απαντήσω αύριο και δυστυχώς δεν ξέρω τι τιμή να δώσω.

Ευχαριστώ και καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βοηθας και πολυ στο τι ακριβως θελεις να μετρησεις.

Εσωτερικες επιφανειες? Εξωτερικες? Κικλιδωματα? Εμφανεις στεγες?

Σε καθε περιπτωση χρειαζεσαι και βοηθό, μονος δε μπορεις.

Θα το υπολογισεις με ωρα απασχολησης στο πεδιο και και επειτα στο γραφειο χρονο που θες για υπολογισμο εμδαδομετρησης των επιφανειων.

Προσοχη: θα κανεις σκαριφηματα των οψεων απο καθε κτιριο ξεχωριστα.

Ακουγεται ευκολη μια επιμετρηση αλλα πιστεψε με ειναι χρονοβορα και θελει λεπτομερεια για να εχεις ορθα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ολους τους ελαιοχρωματισμούς που θα γίνονται στο ξενοδοχείο. Από ότι κατάλαβα κυρίως εσωτερικά του ξενοδοχείου στα δωμάτια. Βέβαια εγώ πρέπει να ξέρω τι θα πω εκ των προτέρων γιατί τι θα τους πω αν μου πουν μέτρα και τα κάγκελα? ή οτιδήποτε άλλο? Γι΄αυτό λέω ποια είναι η γνώμη σου?Με την ώρα πάλι άντε να αποδείξεις πόσες ώρες μετρούσες...Πρέπει να είμαι και εγώ κατοχυρωμένος και αυτός. Ισως μια τιμή σε σχέση με την επιφάνεια μέτρησης?

Edited by mechel
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι, δεν προκειται ο ξενοδοχος να σε φωναζει για καθε διαμερισμα ξεχωριστα.

Συνηθως ο εργολαβος πληρωνεται καθε 2η βδομαδα αναλογα τι συμφωνια εχει κανει.

Σε καθε περιπτωση θα επρεπε να σου ειχε πει τι συμφωνητικο εχει κανει μαζι του, δηλαδη εχει συμφωνησει να πληρωνεται σεντονι τα εσωτερικα ή να αφαιρουνται τα ανοιγματα? Στον εμφανη φερων οργανισμο συμφωνησε τρεχον μετρο ή επιφανεια ολα μαζι? Τα καγκελα αν εχουν εντονο διακοσμητικο διακοσμο πανε ξεχωριστα απο την κουπαστη, σε καθε περιπτωση ομως και τα δυο υπολογιζονται ως τρεχον μετρο, αλλα ειπαμε αυτα επρεπε να σε ειχε ενημερωσει για την συμφωνια που επισυναψε.

Για μια πληρη ημερα απασχολησης(πεδιο+γραφειο) χωρις βοηθο 150€ ειναι καλα.

Δες και αυτο για να σε βοηθησει περαιτερω http://library.tee.gr/digital/books_notee/book_49205_part.pdf

 

Υ.Γ.

Θεωρω δεδομενο οτι εχεις αποστασιομετρο.

Edited by pallaks
Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα με βάση τα τιμολόγια ΔΕ και τα άρθρα περιγραφής. Απο εκεί και πέρα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιες ΤΠ για να δώσεις τις προδιαγραφές. Ο προυπολογισμός πρέπει να εσωκλείσει

α) ικριώματα

β) μέτρα προστασίας

γ) προετοιμασία επιφανείας

δ) ειδικά τεμάχια

ε) προδιαγραφές βαφών και ασταριών

ζ) πάχος βαφής ή χέρια

η) κατανάλωση βαφής ανα τμ

θ) διαδικασία βαφής (άλλες τιμές με βούρτσα άλλες με ψεκασμό)

ι) διαδικασία απόθεσης υπολειμάτων

κ) επισκευές όπου χρειάζονται   

λ) χρονισμός ελαιοχρωματισμού (πότε πέφτει το δεύτερο χέρι)

μ) περιορισμοί στο σημείου δρόσου

 

τα κάγκελα πάνε με το τρεχόμετρο και έχουν άλλη διαδικασία. Οι εσωτερικοί χώροι έχουν υποχρεωτικές προδιαγραφές στις βαφές

 

με λίγα λόγια υπάρχει νομοθεσία, τιμολόγια, περιγραφές, ειδικά τεμάχια, προδιαγραφές και μετά προφανώς επιφάνειες   

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Εγω θέλω να καθορίσω μια τιμή σε σχέση με αυτά που θα μετρήσω.

Δεν έχω επαφή με τα τιμολόγια κλπ. Απλή επιμέτρηση προφανώς για σύγκριση των επιφανειών με του ελαιοχρωματιστή. 

Από εκεί και πέρα το πώς θα υπολογιστεί το κόστος της εργασίας και ο τρόπος υπολογισμού (πόσα χέρια κλπ) είναι άλλο θέμα και δεν μου ανατέθηκε καν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 14/8/2009 at 9:23 ΠΜ, ted78 said:

Στην εφορία θα χρησιμοποιηθεί. Είναι τα έξοδα που έκανε για την επιχείρηση για να του επιστραφεί ο ΦΠΑ. Έχω κάνει αρκετές φορές για πολλούς επαγγελματίες. Εσύ θα κάνεις μόνο επιμέτρηση ποσοτήτων εργασιών χωρίς να ανακατευτείς καθόλου με τιμές και προϋπολογισμούς.

Και κάτι ακόμη, αν υπάρχει οικοδομική άδεια νομίζω ότι τις επιμετρήσεις πρέπει να τις υπογράψει ο επιβλέπων μηχανικος.

Σε ανάλογη περίπτωση, είναι υποχρεωτικό να υπογράφει τις επιμετρήσεις ο γενικός επιβλέπων ή μπορεί και ο επιβλέπων των στατικών?

Link to comment
Share on other sites

Οι επιβλέποντες έχουν πληρωθεί για επιμετρήσεις (+30% στην αμοιβή επίβλεψης). Οπότε, τη δουλειά πρέπει να την κάνει ο αντίστοιχος επιβλέπων.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό, επιμέτρηση μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε μηχανικό

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όμως δεν έχουν πάρει +40% προσαύξηση (νομίζω δεν είναι 30%). Σε άδειες ιδιωτικών έργων γίνονται συνήθως επιμετρησεις? Αν ο γενικός επιβλέπων δεν έχει πληρωθεί για κάτι τέτοιο δεν μπορεί να κάνει άλλος μηχανικός του έργου τις επιμετρήσεις για την εφορία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.