Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμμετοχή σε δημοπρασίες δημοσίων έργων


gsakel

Recommended Posts

Θα πρεπει πρωτα να γινει μια διευκρινηση

Αλλο επαναληψη μιας δημοπρασιας σε μερα που οριζεται με πραξη της Προισταμενης Αρχης (Ν3669/08 Αρθρο 22 &1 εδαφια 2,3) και αλλο επαναληψη του διαγωνισμου (Ν3669/08 Αρθρο 22&1 εδαφιο 5)

Στην πρωτη περιπτωση συμμετεχουν μονο οσοι ειχαν παρει τευχη την πρωτη φορα ,στη δευτερη (επειδη επαναδημοσιευεται το εργο ) και οσοι παρουν τευχη μετα .

 

διαβάζοντας τα εδάφια που παρέθεσες, βγάζω το συμπέρασμα ότι γίνεται επανάληψη του διαγωνισμού μετά την 3η φορά (που δεν γίνει ή δεν κατατεθουν προσφορές).

Επομένως στην 2η και 3η φορά συμμετέχουν μόνοι όσοι είχαν προμηθευθεί τα τεύχη δημοπράτησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

oι Μηχανικοί Τ.Ε. για να βγάλουν εργοληπτικό Α1 στα 5 χρόνια, πρέπει να παρουσιάσουν εμπειρία;

εαν κάποιος Μηχανικός Τ.Ε. δεν είχε βγάλει εργολητπικό στα Νομαρχιακά Μητρώα οπότε δεν είχε πάρει κάποιο έργο, πώς θα δείξει εμπειρία;

 

δηλαδή εαν κάποιος που έχει πτυχίο Μηχανικού Τ.Ε. αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει καθόλου, δεν έχει εξασκήσει το επάγγελμα του Μηχανικού, δεν θα μπορεί να βγάλει Α1 στα 5 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δειξεις εμπειρια σαν Τ.Ε. στα 5 χρονια..αυτο μπορει να γινει ειτε με βεβαιωσεις εμπειριας απο δημοσιο η ιδιωτικο εργο ειτε απο τιμολογιο παροχης υπηρεσιων..η ειδοποιος διαφορα ειναι πως για νεο πτυχιο ΜΕΕΠ η εμπειρια δε χρειαζεται να ειναι απο εργο στο ονομα σου..αλλα σαν επιβλεπων-εργοδηγος αλλου

Link to comment
Share on other sites

oι Μηχανικοί Τ.Ε. για να βγάλουν εργοληπτικό Α1 στα 5 χρόνια, πρέπει να παρουσιάσουν εμπειρία;

εαν κάποιος Μηχανικός Τ.Ε. δεν είχε βγάλει εργολητπικό στα Νομαρχιακά Μητρώα οπότε δεν είχε πάρει κάποιο έργο, πώς θα δείξει εμπειρία;

 

δηλαδή εαν κάποιος που έχει πτυχίο Μηχανικού Τ.Ε. αλλά δεν το έχει χρησιμοποιήσει καθόλου, δεν έχει εξασκήσει το επάγγελμα του Μηχανικού, δεν θα μπορεί να βγάλει Α1 στα 5 χρόνια;

 

Μια χαρά μπορεί. Πηγαίνει σε κάποιο γνωστό εργολήπτη, του περνάει τα στοιχεία στα έντυπα Α,Β (φυσικά θα πρέπει να τα δεχθεί και η τεχνική υπηρεσία που επιβλέπει το συγκεκριμμένο έργο) και βουαλά η εμπειρία.

 

Η διαφορά με τους πολυτεχνίτες,είναι πως παίρνουν το Α1 σε όλες τις κατηγορίες, άνευ εμπειρίας.

 

Συνάδελφε chrmat, εγώ σε επικοινωνία που είχα με τους αρμόδιους, δεν μου δεχόντουσαν βεβαιώσης καλής εκτέλεσης (εμπειρίας) κάποιων μικρών έργων απο Δήμους, ούτε και τα τιμολόγια...Μόνα τα πιστοποιητικά εμπειρίας ΑΒ. Βέβαια απ'οσο έχω καταλάβει είναι με τις...ώρες τους κι αυτοί εκεί στα συμβούλια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε chrmat, εγώ σε επικοινωνία που είχα με τους αρμόδιους, δεν μου δεχόντουσαν βεβαιώσης καλής εκτέλεσης (εμπειρίας) κάποιων μικρών έργων απο Δήμους, ούτε και τα τιμολόγια...Μόνα τα πιστοποιητικά εμπειρίας ΑΒ. Βέβαια απ'οσο έχω καταλάβει είναι με τις...ώρες τους κι αυτοί εκεί στα συμβούλια.

καλη χρονια να εχουμε συναδελφε..η πειρα μου 15χρονια εκει μεσα εχει δειξει πως ειναι σε ποιον θα πεσεις..ποιος υπαλληλος θα χρεωθει τον φακελο σου..επειδη χειριστηκα για λογαριασμο της εταιρειας πολλες περιπτωσεις εγγραφης ή αναβαθμισης..κατα 90% μου τα δεχοντουσαν..εχει τυχει να μου αναβαθμισουν επισης μεκ με εμπειρια μικροτερη απο την απαιτουμενη..αλλα κ το αντιθετο..συνηθως ομως στις κατωτατες ταξεις δεν πολυασχολουνται κ τα περνανε

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να αντικρούσω τα λεγόμενα σου συνάδελφε. Απλώς γράφω το τυπικό της υπόθεσης. Και μένα την υπόθεση την έτρεξε "γνωστός", αλλά προτίμησα να είμαι καλυμμένος για να μην έχουν σούρτα-φέρτα τα χαρτιά μου Αθήνα-Θεσ/νίκη.

Αυτό που λές περί υπαλλήλου, είναι ολόσωστο. Να φανταστείς 3 υπάλληλοι διαφορετικοί, 3 διαφορετικές απόψεις περί ποσά εμπειρίας...Ο καθείς λέει ότι νομίζει.

Επίσης καλή μας χρονιά,με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι, γνωρίζει κάποιος αν σε διαγωνισμό μπορεί να συμμετάσχει διαφορετική εταιρεία από αυτή που πήρε τα τεύχη?

Παρατηρείται συχνά τώρα τελευταία το φαινόμενο ένας όμιλος επιχειρήσεων να παίρνει τα τεύχη στο όνομα μιας 4ης τάξεως εταιρείας και στο διαγωνισμό να κατεβαίνει η θυγατρική της που είναι 2ας!!! Είναι σύννομο κάτι τέτοιο ή μπορεί να συμμετάσχει αποκλειστικά όποιος έχει πάρει τεύχη στο όνομά του?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα γιατί και ένσταση να κάνεις ότι κάποιος δεν πηρέ προσφορά αλλά συμμετείχε στο διαγωνισμό δεν υπάρχει κάποιος νομός που μπορείς να πατήσεις επάνω όλα αυτά χωρίς να είμαι 100% σίγουρος

επίσης στην διακήρυξη μέσα δεν αναφέρει ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις το έντυπο προσφοράς της υπηρεσίας

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα γιατί και ένσταση να κάνεις ότι κάποιος δεν πηρέ προσφορά αλλά συμμετείχε στο διαγωνισμό δεν υπάρχει κάποιος νομός που μπορείς να πατήσεις επάνω όλα αυτά χωρίς να είμαι 100% σίγουρος

επίσης στην διακήρυξη μέσα δεν αναφέρει ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις το έντυπο προσφοράς της υπηρεσίας

'Εχεις δώσει προσφορά σε δικό σου έντυπο και στην έχουν κάνει δεκτή???

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα. Κι εγώ το χω κανει εκατο φορές. Ειναι εντελώς τυπικό το ποιος παίρνει τεύχη σε σχέση με ποιος συμμετέχει έν τελει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.