Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
gsakel

Συμμετοχή σε δημοπρασίες δημοσίων έργων

Recommended Posts

Γεια σας

 

Ειμαι νεος ηλεκτρολογος μηχανικος.τι χρειαζεται για να συμμετεχω σε δημοπρασιες δημοσιων εργων;

Πρεπει να συμπληρωσω καποια χρονια εμπειριας;

 

Οποιαδηποτε πληροφορια θα ειναι χρησιμη.

 

Σας ευχαριστω

 

 

3 χρονια μετα απο την εγγραφη στο ΤΕΕ, γραφεσαι στο ΜΕΚ

http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=89

 

και αμεσως μετα γραφεσαι στο ΜΕΕΠ

http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=91

Edited by Paul_Mix

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Σύμφωνα με τη διακυρηξη πρέπει: οι οικονομικοί φορείς υποβάλλουν : (α) πίνακα όλων των υπό εκτέλεση έργων και (β) τις βεβαιώσεις των αρμοδίων υπηρεσιών για το ανεκτέλεστο μέρος κάθε εργολαβίας που εκτελεί είτε αυτοτελώς είτε σε κοινοπραξία κατά την ημερομηνία δημοπράτησης του έργου (άρθρο 20 παρ. 4 του Ν. 3669/08). Μεταβολές στο ανεκτέλεστο δεν επηρεάζουν την ισχύ της Ενημερότητας Πτυχίου (για τον χρόνο που αυτή χορηγήθηκε) εκτός της περίπτωσης υπέρβασης του συνολικού κατά τάξη Μ.Ε.Ε.Π. ανεκτέλεστου εργολαβικών συμβάσεων (βλ. Μέρος IIIΔ του ΤΕΥΔ).

 

Υπάρχει κάπου στην τευδ που δηλώνουμε τον πίνακα των υπό εκτέλεση έργων ;

Τις βεβαιώσεις των αρμοδίων υπηρεσιών για το ανεκτέλεστο τις δίνουμε σε περίπτωση που είμαστε προσωρινοί ανάδοχοι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχει. Τα πηγαινει ο προσωρινος αναδοχος μετα.

 Αυτη την απαιτηση την γραφουν οι σωστες διακηρυξεις το λεει δε και η οδηγια 18 της ΕΑΑΔΗΣΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα , μέσα στη διακήρυξη αναφέρει ότι χρειάζεται πιστοποιητικό ISO 9001 ή ισοδύναμο. Είναι δυνατό να κατατεθεί η προσφορά χωρίς να υπάρχει καθόλου πιστοποιητικό, να εκδοθεί κατόπιν και να προσκομιστεί  με τα δικαιολογητικά του προσωρινού ανάδοχου;Επίσης το πρόγραμμα ποιότητας έργου που έχει μια εταιρεία θεωρείται ισοδύναμο του πιστοποιητικού ISO ή πρέπει να προέρχεται από επίσημο φορέα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε πρωτη φαση υποβαλλεις μονο το ΤΕΥΔ-ΕΕΕΣ (ειδικη υπευθυνη δηλωδη ) οπου θα γραψεις οτι εχεις ISO

Αν εισαι προσωρινος αναδοχος θα σου ζητησουν να πας ολα τα δικαιολογητικα που λεει η διακηρυξη και που εσυ στο ΤΕΥΔ εγραψες οτι τα εχεις

Ολα πρεπει να εχουν ισχυ και την ημερα που εδωσες προσφορα

Το ISO ή το ισοδυναμο δινεται μονο απο πιστοποιημενο φορεα .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν το έχεις μπορεί να σου γίνει ένσταση ή να σε απορρίψει ή ίδια η υπηρεσία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με κάλυψαν οι παραπάνω απαντήσεις .Ευχαριστώ  πολύ και τους δύο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.