Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση σε αναδασμό


Recommended Posts

Κώστας-Μεσολόγγι

και για τα γεωτεμάχια των αναδασμών ισχύουν τα περί εκτός σχεδίου δόμησης

εφόσον λοιπόν οι χρήσεις γης στην περιοχή το επιτρέπουν και καλύπτεις τα ορια αρτιότητας και οικοδομησιμότητας η απάντηση είναι ναί

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω μια παρόμοια ερώτηση. Στην περίπτωση διανομής υπάρχουν κληροτεμάχια αλλά και ιδιοκτησίες. Στις ιδιοκτησίες γίνεται κατάτμηση, σε περίπτωση κληροτεμαχίων γίνεται ? Γνωρίζει κάποιος σχετική νομοθεσία?

Link to comment
Share on other sites

Evva

δεδομένου ότι πάνω στο θέμα πρέπει να γράψει κάποιος πολλά σου συνιστώ το βιβλίο ΄το δίκαιο κατάτμησης των γεωτεμαχίων΄του Κωτούλα για να μπορέσεις να έχεις πλήρη ενημέρωση και αρκετά θέματα απο πλευράς νομολογίας

επίσης στο φόρουμ θα βρείς εκτενείς συζητήσεις σχετικά με το ερώτημά σου

δες το αξίζει τον κόπο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι ξέρω τα μόνα τεμαχια που απαγορευεται η κατάτμηση είναι τα κληροτεμάχια τα οποία μόνο με "ανώμαλη δικαιοπραξία" μπορεί να κατατμηθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δες το ακόλουθο link του Υπεχωδε περί αναδσμού http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108309.html. Για Αγροτικούς οικισμούς και διανομές μπορείς να βρεις πληροφορία από τα εξής: άρθρο 3 Ν.3399/05, άρθρο 38 Ν.1337/83, ΝΔ 3958/59. Όσον αφορά τα κληροτεμάχια αν αυτό σε βοηθάει.βλέπε άρθρο 1 Ν.3147/03. Εκεί αναφέρει ότι αν και εφόσον γίνεται αναφορά σε κληροτεμάχια για την κατάτμηση αυτών χρειάζεται άδεια από την αρμόδια Δ/νση του Υπουργείου Αγρ. Ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Η πολεοδομία Ξάνθης λέει ότι βάσει ΦΕΚ 66/12 και ΦΕΚ 32/14 μπορεί να κατατμηθεί αγροτεμάχιο του αναδασμού. Η πολεοδομία Κοζάνης δεν γνωρίζει κάτι. Η Δ.νση αγροτικής ανάπτυξης Κοζάνης λέει ότι βάσει των ίδιων ΦΕΚ δεν μπορεί να κατατμηθεί.

 

Στην περίπτωσή μου, ιδιοκτήτης μου ζήτησε να χωρίσω αγρό του αναδασμού που είναι άρτιο, σε 2 μη άρτια και σε ένα άρτιο.

Σκέφτηκα να το προχωρήσω και στη δήλωση του τοπογραφικού να γράψω κάτι του στυλ "Με την επιφύλαξη της έγκρισης από τη Διεύθυνση Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού της οικείας Περιφέρειας".(βάσει του αρθρου 24α ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4235-ΦΕΚ 32/14)

 

Καμία γνώμη;

 

Εδώ στην Κοζάνη έχουμε κτηματολόγιο και επείγονται οι ιδιοκτήτες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ν 4061/12

αρθρο  37

 

 

3. Καταργείται κάθε γενική ή ειδική διάταξη νόμου που αντίκειται στις διατάξεις του παρόντος
νόμου ή ρυθμίζει διαφορετικά τα θέματα που ρυθμίζονται από αυτόν.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.