Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τοίχος και θερμομόνωση


thanasis76

Recommended Posts

θανάση καλώς ήρθες. δεν χρειάζεται να ανεβαίνουν οι τόνοι

Για να λήξει το θέμα, στην αναζήτηση επάνω θα βρεις αρκετά θέματα με τη λέξη θερμομόνωση.

Επίσης τι συμπέρασμα θα βγάλεις εάν σου πω το "α" ή το "β" υλικό. θα με πιστέψεις? μπορεί εγώ να δουλεύω στην Α εταιρεία και να θέλω να προωθήσω τα προιόντα μου.

προσωπικά που ασχολήθηκα με το δικό μου σπίτι, ξεκίνησα έρευνα αγοράς, επισκέψεις σε εκθέσεις υλικών, διαφημιστικά φυλλάδια, ίντερνετ και αρκετές ερωτήσεις αλλά συγκεκριμμένες.

καλή επιτυχία

 

 

 

το να μπορείς να μοιράζεις γνώσεις και να βοηθαει ο ένας τον άλλον είναι ότι πιο λογικό!!! το ότι ανέβασα τους τόνους δεν το ήθελα αλλά το προκάλεσαν...

δεν είχα σκοπό να πω κάτι άσχημο αλλά αφού διάβασες τις απαντήσεις βλέπεις τι παίζει...

ήθελα να πάρω γνώμες από έμπειρους ανθρώπους αλλά έκανα λάθος στη λέξη " άνθρωποι " ....

βασικά περίμενα μια όμορφη ανταλλαγή απόψεων αλλά μάλλον δεν ξέρουν μερικοί τι σημάνει αυτό...

και πάλι συγγνώμη για ότι είπα και πιο πολύ συγγνώμη που έθεσα ένα ερώτημα και χάλασα την ώρα κάποιων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

manosberb, εάν αναφέρεσαι σε μένα, προσπάθησα απλά να ρίξω τους τόνους, δεν νομίζω ότι με το παραμικρό πρέπει να είμαστε όλοι σε εμπόλεμη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

manosberb, εάν αναφέρεσαι σε μένα, προσπάθησα απλά να ρίξω τους τόνους, δεν νομίζω ότι με το παραμικρό πρέπει να είμαστε όλοι σε εμπόλεμη κατάσταση.

 

 

 

Εγώ παντός μια ερώτηση έκανα επιδή κάνω μια ερευνά πάντα πριν ξεκινήσω να φτιάχνω κάτι…

Δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω πόλεμο αλλά δεν μπορώ σαν άνθρωπος να ανέχομαι τον κάθε ένα να μου κάνει επίθεση….

Link to comment
Share on other sites

manosberb, εάν αναφέρεσαι σε μένα, προσπάθησα απλά να ρίξω τους τόνους, δεν νομίζω ότι με το παραμικρό πρέπει να είμαστε όλοι σε εμπόλεμη κατάσταση.

 

Οχι george66 προς την noutsaki αναφαιρόμουν,εσυ μια χαρά τα είπες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάει ακόμα σε μηχανικό γιατί δεν έχει έρθει η ώρα
Η ώρα έχει έρθει Θανάση, από την στιγμή που: α) αποφάσισες να χτίσεις και β) αποφάσισες να κάνεις κάτι το διαφορετικό.
Και μην παραξενεύεστε μετά γιατί μερικοί δεν έχετε πολύ δουλεία...
Ποιός σου είπε πως εδώ μέσα ψαρεύουμε πελάτες; Επειδή θέλουμε να σε προστατέψουμε δεν λέμε τίποτα! Η απάντηση στην ερώτηση σου, αν θέλουμε να είναι εμπεριστατωμένη, προϋποθέτει επίσκεψη στο οικόπεδο σου, μελέτη των σχεδίων και καλή γνώση της περιοχής. Δεν ρωτάς "πόσο περίπου πάει η άδεια", ζητάς κάτι πολύ συγκεκριμένο και γι'αυτό δεν μπορούμε να απαντήσουμε.

 

Αν εγώ σου πω πως ακούω έναν θόρυβο στην μηχανή, θα μου απαντήσεις τί είναι; Αν εσύ δεν μπορείς να εμπιστευτείς μηχανικό με τον οποίο θα τα πεις από κοντά και θα τον κόψεις τί είναι, πως εμπιστεύεσαι εμας;

 

Η καλύτερη θερμομόνωση, για να γίνω και "άνθρωπος", είναι αυτή που καλύπτει εξωτερικά όλο το σπίτι σε συνδυασμό με πηγές σκίασης, φυσικές κατά προτίμηση.

 

ΥΓ. Γιατί τα ξύλινα σπίτια έχουν πρόβλημα στην άδεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έβαλα ένα ερώτημα δεν είναι τρόπος αυτός να απατάνε μερικοί…

Και ούτε θα φτιάξω σπίτι χωρίς να πάρω μηχανικό…

Πάντα πριν ξεκινήσω να φτιάχνω κάτι ψάχνω ρώτα και ξέρω τι γίνετε γύρο από το κάθε αντικείμενο όταν έρθει η ώρα…

Αυτό ήθελα να κάνω και τώρα.

Δεν είπα ότι σας εμπιστεύομαι απλά σαν γνωστές θέλησα να πάρω μερικές γνώμες…

Άλλος ας πούμε χτίζου με tong άλλος με διπλό τούβλο και στην μέση μόνωση, άλλος με τούβλινες, και πάει λέγοντας….

Όσον αφόρα τις άδειες στις Κυκλάδες δεν αφήνουν τα σπίτια να ξεφεύγουν από το νησιώτικο στυλ και μάλλον εκεί θα έχω πρόβλημα με την πολεοδομία….

Link to comment
Share on other sites

Πάρε γνώμες μετά από προσωπική επαφή και έρευνα.

Άλλος ας πούμε χτίζου με tong άλλος με διπλό τούβλο και στην μέση μόνωση, άλλος με τούβλινες, και πάει λέγοντας….

Σωστά! Βρες ανθρώπους (ιδιοκτήτες) που να έχουν χτίσει έτσι, να μένουν σε αυτό το κτίσμα και λάβε γνώμες! Μόνο έτσι θα μάθεις αυτά που θες.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε γνώμες μετά από προσωπική επαφή και έρευνα.

 

Σωστά! Βρες ανθρώπους (ιδιοκτήτες) που να έχουν χτίσει έτσι, να μένουν σε αυτό το κτίσμα και λάβε γνώμες! Μόνο έτσι θα μάθεις αυτά που θες.[/quote

 

Ok. Ουδέν σχόλιον.

Να ‘στε καλά για την βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

ο συνάδελφος ενδιαφέρθηκε να μου πει κάποια πράγματα και τον ευχαριστώ!!!!

αλλά από ότι βλέπω και από τη δίκια σου απάντηση οι μηχανικοί μάλλον είναι αλλού ε???

δεν ενδιαφέρονται για τίποτα χωρίς αμοιβή ε???

νόμιζα πως είμαστε άνθρωποι όλοι και τα φόρουμ είναι για να μιλάμε, να αλλάζουμε πληροφορίες και να κατατοπίζουμε λίγο κάποιον που ερωτάει...

είμαι σίγουρος πως αν έγραφα ότι είμαι μηχανικός σαν κι εσάς και έθετα την ρωτήσει πιο πονηρά θα έπαιρνα απάντηση....

Η θερμομόνωση ειναι πολυ συγκεκριμμένη, διέπεται απο κανονισμο & ολοι οι μηχανικοί ειναι υποχρεωμένοι να τον εφαρμόζουν.

Απλά, απαιτείται κάποια μελέτη, σύμφωνα με αυτόν τον κανονισμό αλλά & τα γεωμετρικά στοιχεια της οικοδομής (περιοχή, μέγεθος ανοιγμάτων & ποιότητα θερμομόνωσης ανοιγμάτων-μονά, διπλά τζαμια, κούφωμα ξύλινο ή μεταλλικό.. κλπ

Βέβαια θα πρέπει να αποφασίσεις, αν θα εχεις διπλό δρομικό τοίχο με ενδιάμεση θερμομόνωση.. π.χ. WALLMATE (4 cm) της DOW ή άλλης εταιρίας, καποιο συμπαγές στοιχείο πληρωσης, οπως ειναι τούβλα,γυψότουβλα (τύπου YTONG ή ALFABLOCK) κ.λ.π., ικανού πάχους & με θερμομονωτικές ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.