Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τοίχος και θερμομόνωση


thanasis76

Recommended Posts

Η θερμομόνωση ειναι πολυ συγκεκριμμένη, διέπεται απο κανονισμο & ολοι οι μηχανικοί ειναι υποχρεωμένοι να τον εφαρμόζουν.

Απλά, απαιτείται κάποια μελέτη, σύμφωνα με αυτόν τον κανονισμό αλλά & τα γεωμετρικά στοιχεια της οικοδομής (περιοχή, μέγεθος ανοιγμάτων & ποιότητα θερμομόνωσης ανοιγμάτων-μονά, διπλά τζαμια, κούφωμα ξύλινο ή μεταλλικό.. κλπ

Βέβαια θα πρέπει να αποφασίσεις, αν θα εχεις διπλό δρομικό τοίχο με ενδιάμεση θερμομόνωση.. π.χ. WALLMATE (4 cm) της DOW ή άλλης εταιρίας, καποιο συμπαγές στοιχείο πληρωσης, οπως ειναι τούβλα,γυψότουβλα (τύπου YTONG ή ALFABLOCK) κ.λ.π., ικανού πάχους & με θερμομονωτικές ιδιότητες.

 

σε ευχαριστώ ρε φιλέ αλλά τώρα το θέμα έχει ξεφύγει....

δεν βλέπεις τι γίνετε....

χαίρομαι που είσαι κάποιος που διαφέρει από τη μάζα αλλά λείπαμε που περιτριγυρίζεσαι από τέτοια ανθρωπόμορφα….

Έχω διαβάσει πολλά και ήθελα να μιλήσουμε και να αλλάξουμε απόψεις αλλά

Οι περισσότεροι εδώ μέσα με είδαν λες και θα τους φάω το ψωμί….

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Νομίζω η κατάσταση έχει ξεφύγει... Κακώς έχουν γραφτεί τέτοιες κουβέντες. Θα μπορούσε να μην υπάρξει καμία απάντηση ή απλά η απάντηση που έδωσε ο anct στην αρχή.

Συγκρατηθείτε συνάδελφοι, τι συμπεριφορές είναι αυτές;

Κι εσύ Θανάση να ξέρεις ότι πάντα οι μηχανικοί της περιοχής γνωρίζουν καλύτερα τι γίνεται στον τόπο τους. Και νομοθετικά και κατασκευαστικά. Μπορείς και γνώμες να πάρεις και υλικά να ψάξεις και εκεί, τοπικά, αλλά και με μια αναζήτηση ή στο forum ή στο internet γενικά.

 

εδιτ: δεν υπάρχει φόβος μη φάει κανείς το φαϊ κανενός. Αλλοίμονο... Όμως αυτά που έχεις ψάξει μπορείς να τα συζητήσες και κατ'ιδίαν με έναν μηχανικό της περιοχής που μπορεί να σε συμβουλέψει καλύτερα. Πάντα είναι καλύτερα και είναι και πιο άμεσο. Αν δεν ικανοποιηθείς ρώτα και κάποιον ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ ρε φιλέ αλλά τώρα το θέμα έχει ξεφύγει....

δεν βλέπεις τι γίνετε....

χαίρομαι που είσαι κάποιος που διαφέρει από τη μάζα

Έχω διαβάσει πολλά και ήθελα να μιλήσουμε και να αλλάξουμε απόψεις αλλά

Οι περισσότεροι εδώ μέσα με είδαν λες και θα τους φάω το ψωμί….

Θα ήθελα να προσθέσω, ακόμη, επεδή αναφέρθηκες στις Κυκλάδες, οτι και η πέτρα, σε ικανό πάχος εχει θερμομονωτικές ιδιότητες, δες τα παλιά σπίτια με τους τοίχους των 50 & 60 cm που ειναι δροσερά.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω, ακόμη, επεδή αναφέρθηκες στις Κυκλάδες, οτι και η πέτρα, σε ικανό πάχος εχει θερμομονωτικές ιδιότητες, δες τα παλιά σπίτια με τους τοίχους των 50 & 60 cm που ειναι δροσερά.

 

 

 

φιλέ το ξέρω αυτό που λες!!! το σπίτι που μένω είναι δροσερό αλλά το χειμώνα δεν ζεσταίνεται εύκολα και η πετρά κρυώνει πολύ γρήγορα....

το σπίτι που μένω έχει 60 εκατ. πέτρινο τοίχο και για να μην λένε πόρτες παράθυρα καινούργια

Link to comment
Share on other sites

Θανάση έχεις παρεκτραπεί και μαζί σου κι άλλοι...

Θα ξεκαθαρίσω κάτι πριν κλειδώσω το θέμα:

α) Εδώ θέτουμε ερωτήσεις και όποιος θέλει απαντά. Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να απαντήσει ούτε σε εμένα ούτε σε κανέναν άλλο.

β) Θέλω να σκεφτείς πολύ καλά αυτό που θα σου πω: Έρχομαι στο συνεργείο σου να μου αλλάξεις τακάκια στα φρένα, αφού έχω πάρει άλλες 5-6 γνώμες από συναδέλφους σου. Και αρχίζω να σου ζαλίζω τον έρωτα με "αυτός μου είπε έτσι, ο άλλος μου είπε αλλιώτικα και ο τρίτος πασσαλιμανιώτικα". Είμαι έξυπνος; Είμαι ενημερωμένος; Ξέρεις που λένε πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια; Και από την άλλη, σε ένα τέτοιο πελάτη, εσύ θα κάνεις την δουλειά σου όπως ξέρεις και όπως μπορείς; Όχι (και μη μου πεις ναι)...

 

Θέλοντας λοιπόν να σε προλάβω από κάτι τέτοιο, σου έγραψα ότι σου έγραψα. Επιμένω: ότι "θεωρητική μπούρδα" κι αν σου πούμε εδώ, αν δεν ψάξεις σε γνωστούς και γνωστούς γνωστών για παραδοσιακές τεχνικές του νησιού σου, δεν θα πετύχεις αυτό που θες. Μη νομίζεις πως οι μηχανικοί τα ξέρουν όλα και μην νομίζεις πως μια μέθοδος που είναι καλή στη Λάρισα, είναι το ίδιο καλή στην Σύρο!

 

Από την άλλη, μιλάς γενικά και δεν προσδιόρισες καν από τι θα γίνει το σπίτι...

Στην θέση σου πάντως θα έψαχνα τις παραδοσιακές τεχνικές του νησιού κι έτσι θα έκανα το σπίτι μου καθότι πιστεύω πως τον χειμώνα μπορείς να ζεσταθείς αλλά το καλοκαίρι θες 35 air condition για να δροσιστείς. Και τα παραδοσιακά σπίτια είναι δροσερά...

 

Το να μας φας το ψωμί δεν παίζει... Κανείς δεν σκέφτεται έτσι διότι κανείς δεν βγάζει φράγκα από εδώ...

 

Σαν φίλος σου λέω να πας σε έναν μηχανικό της επιλογής σου και να συζητήσεις τις απορίες σου.

 

Φιλικά πάντα και φιλικά θα σου πω πως την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιήσεις τέτοιους χαρακτηρισμούς θα φας ban...

Το ίδιο ισχύει και για όλους.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επεμβαινω γραφτηκα για να ρωτησω κατι επι του θεματος .

αλλα με αυτα που βλεπω τα εχω χασει.υποτιθετε οτι μιλαμε με μορφομενους ανθρωπους.απορω πως επιτρεπουν οι υπευθηνοι σε 2 συγκεκριμενα ατομα παλια μελη κιολας να κοροιδευουν κατα αυτο τον τροποενα εχω να πω ντροπη σας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.