Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Αγαπητέ iliekater με χαρά μπορώ να σε ενημερώσω ότι είδα κι εγώ το ωραίο κατακόρυφο διάγραμμα σωληνώσεων που έφτιαξε το FreeCad από το αρχείο της Πυξίδας! Πολύ καλή δουλειά, είναι πολύ προσεγμένο!

Ευχαριστώ για το ψάξιμο που έκανες για να βρεις και αυτό το bug όπως επίσης και για τις νέες εκδόσεις των δύο προγραμμάτων.

Ευχαριστώ και για τις παρατηρήσεις σου στο αρχείο που σου έστειλα. Η μόνη δκαιολόγηση που έχω να σου δώσω για τις επιλογές που μου επισήμανες είναι ότι δεν τους είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία, σε αυτή τη, δοκιμαστική, μελέτη. Σκοπεύω στο μέλλον να χρησιμοποιήσω την Πυξίδα για πραγματικές μελέτες αν χρειαστεί και τότε θα είμαι περισσότερο προσεκτικός.

Με χαιρετισμούς

Θανάσης

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε

 

εγω εχω windows xp 64bit

 

και ενώ επιλέγω ένα αντικειμενο να το βαλω κάπου δεν κάνει τίποτα και πεταει το εξής

 

 

 

could not load an object because it is not

available on this machine

 

και εμένα το ίδιο, καμία λύση...???

 

(δεν μπορώ να κάνω τη λύση στο πρόβλημα 3 γιατί μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν είναι compatible με το 64bit)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

κάτι για "άφεση αμαρτιών" μου αναφέρει όταν δεν τοποθετεί ένα μπλοκ στο σχέδιο.

 

έκανα κάτι κακό...?....χεχε....

 

Παρατηρήσεις:

1. Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

2. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Το μύνημα "άφεση αμαρτιών" είναι το μύνημα που εμφανίζεται όταν το πρόγραμμα αποφεύγει κάποιο λάθος ή ακυρώνεται κάποια ενέργεια . Όσο αφορά τα 64 bits , δυστηχώς δεν ξέρω τι να προτίνω ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μολις το κατεβασα και το περασα και εγω. Δουλευει μια χαρα.Πολυ χρησιμο και πραγματικα πολυ πρακτικο. Σιγουρα χρειαστηκε πολυ δουλεια και πολλα συγχαρητηρια για αυτο αλλα και ευχαριστω για τη δωρεαν διανομη.

 

Μια σκεψη για την επομενη αναβαθμιση. δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο αλλα μηπως γινεται ολα τα blocks του freecad να μπαινουν οπως τωρα σε διαφορετικα layers, αλλα ολα τα layers που δημιουργουνται απο αυτο να ανηκουν και σε ενα group. πχ freecad?

Link to comment
Share on other sites

γειά σε όλους, συγχαρητήρια σε αυτόν τον φοβερό συνάδελφο που δε φτάνει που το έφτιαξε, τον έχουμε πεθάνει στις ερωτήσεις!!

 

έχω κάνει την εγκατάσταση όλα οκ, μέσα στα options βρίσκω στο πρώτο παράθυρο τα σωστά αρχεία αλλά δεν μπορώ να κάνω το relodfreecadmenu_greek ώστε να το ανεβάσει στο toolbar, μου απαντάει: enter the name of customisation file to load

Επίσης βλέπω πως δεν έχω στις βασικές εντολές (δηλ. στην πρώτη γραμμή πάνω πάνω στην επιφάνεια εργασίας του autocad) το tools!! προσπάθησα να βρω πως μπορώ να το εφαρμάσω αλλά... No

αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει σε αυτό θα ηταν τέλεια!

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

design praxis , δοκίμασε την lodfreecadmenu_greek . Δεν το κατάλαβα αυτό πέρι τα Tools . Μήπως έχεις την απλή έκδοση του AutoCAD (LT) ;
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε συγχαρητήρια για την απίστευτη δουλειά σου.

 

Κατ' αρχήν θα σου πρότεινα άμεσα να κάνεις μια εγγραφή του προγράμματος στα Creative Commons για ευνόητους λόγους.

 

Ειμαι στη διαδικασία εγκατάστασης και δυστυχώς και εγώ έχω το πρόβλημα με την προσθήκη του μενού:

 

Όταν κάνω relodfreecadmenu_greek ή loadfreecadmenu_greek, μου λέει:

 

enter the name of customisation file to load

 

Έχω Autocad 2007, σε Windows XP.

 

Χαιρετισμούς και συγχαρητήρια για μιά ακόμα φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να φορτώσετε χειρονακτικά το μενού του FreeCAD . Δεν θυμάμαι από πού ακριβώς είναι στα Tools , αλλά γίνεται και με την εντολή MENULOAD . Φορτώστε το αρχείο FreeCADmenu_Greek .

Τι κάνει το Creative Commons ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.