Μετάβαση στο περιεχόμενο

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

............Πρέπει να οφείλεται στο ότι χρησιμοποίησα νεότερη έκδοση ενός αρχείου *.ocx .

Τι χρησιμοποίησες δεν ξέρουμε, πάντως το μαγικό σου το έκανες! :lol: :lol: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και απο εμένα. Πολύ καλό add-on. Συνιστάται ανεπιφύλακτα! Το πρόσθεσα στο Autocad με τον τρόπο που αναφέρεις χωρίς πρόβλημα...

Σε οτιδήποτε χρειαστείς θα χαρώ να σε βοηθήσω (όπως νομίζω και όλοι ) 8-) !!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το version 3.0 και μου βγάζει το σφάλμα could not load an object κλπ. μόλις ανοίγω το αρχείο (μόνο για το πρώτο και μετά κάθε φορά που ανοίγω κάποιο block)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και σε μένα. Είναι ακατόρθωτη η σωστή εγκατάσταση του στον υπολογιστή μου. (Autocad 2008 original)........

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το πρόβλημα με το ενοχλητικό μύνημα μου θυμίζει κατάρα . Πάνω που το λύνουμε , ξαναεμφανίζεται . Νομίζω πως έχω δοκιμάσει τα πάντα (μέχρι και Ultrex) , αλλά θα το ξανακοιτάξω , αλλά λίγο χλομό το βλέπω πια ...

Link to comment
Share on other sites

Έκτακτο ανακοινωθέν ! :

Μάλλον βρέθηκε η οριστική λύση για το παραπάνω καταραμένο μύνημα . Πρωτού όμως πω οτιδή άλλο , πρέπει να σας πω πως όλα τα εύσημα πάνε στον χρήστη ilias , χάρη στις εύστοχες παρατηρήσεις του οποίου μπόρεσα να βρω άκρη !

Ο ilias παρατήρησε , αφενώς , πως με την έκδοση 2.00 της ΠΙΞΙΔΑΣ παύει να υπάρχει το πρόβλημα που υπήρχε με τις εκδόσεις της σειράς 1.xx και αφετέρου πως σήμερα ακόμα και με την έκδοση 2.00 , το FreeCAD ξαναέχει πρόβλημα άπαξ και η ΠΞΙΔΑ απεγκατασταθεί (του συνέβει του ilias , διότι σε κάποια φάση ενώ είχε εγκατεστημένο το FreeCAD 3.00 , απεγκατέστησε την ΠΙΞΙΔΑ 2.00 για να εγκαταστήσει την 2.01) .

Έτσι λοιπόν με απλές μαθηματικές συνεπαγωγές προκύπτει πως ναι μεν με τις νέες εκδόσεις των προγραμμάτων λύνεται το πρόβλημα , αλλά ξαναδημιουργήται άπαξ και δεν υπάρχει η ΠΙΞΙΣ ! Με άλλα λόγια , για να πάνε όλα καλα πρέπει να υπάρχουν και τα δύο στον υπολογιστή (και φυσικά με τις τελευταίες εκδόσεις) .

Βασικά , θα έπρεπε να το πάρω ο ίδιος χαμπάρι , αλλά εγώ πέρα βρέχει . Όπως είπα και στον ilias , πάλι καλά που υπάρχει και αυτός , διότι αλλιώς ακόμα θα τραβιόμασταν !

Εν ολίγοις το πρόβλημα πρέπει να δημιουργείται από την ύπαρξη / ανυπαρξία ενός αρχείου , του Comdlg32.ocx . Αρχικά η ΠΙΞΙΣ χρησιμοποιούσε την πρώτη έκδοση του αρχείου (του 2000) και με τη οποία συχνά δημιουργούντουσαν προβλήματα και γι'αυτό εξάλλου ποτέ δεν έφτιαξα την ΠΙΞΙΔΑ να καταγράφει (registries) το συγκεκριμένο αρχείο .

Στην (προ)τελευταία έκδοση 2.00 σκεύτηκα μήπως αυτό ήταν το αρχείο το οποίο έλειπε από τους χρήστες και δημιουργούσε το πρόβλημα , οπότε έψαξα και βρήκα την τελευταία έκδοση που είχε φτιάξει η Microsoft , με το οποίο και ξαναδοκίμασα το πρόγραμμα . Τελικά η ΠΙΞΙΣ έπαψε να δημιουργεί προβλήματα ακόμα και αν την έκανα να καταγράφει στα Windows το συγκεκριμένο αρχείο . Όλα ωραία μέχρι εδώ . Επειδή το συγκεκριμένο αρχείο χρησιμοποιείται και από το FreeCAD , το πρόσθεσα και στο FreeCAD · αν κοιτάξετε στο φάκελο FreeCAD θα το βρείτε μέσα , και φυσικά είναι η τελευταία έκδοση του αρχείου .

Όμως απ'ότι φαίνεται , αυτό δεν λύνει το πρόβλημα στο FreeCAD ... Γιατί ; Διότι πολύ απλά το FreeCAD - σε αντίθεση με την ΠΙΞΙΔΑ - δεν κάνει καταγραφή των αρχείων στα Winows (στα Registries) . Ναι μεν ανατρέχει στους φακέλους του αν δεν βρίσκει κάποιο αρχείο , αλλά αν το αρχείο υπάρχει ήδη καταγεγραμένο , τότε κάνει χρήση του αρχείου από τα Windows , το οποίο όπως καταλαβαίνετε αν είναι παλιότερης έκδοσης -> πάλι πάπαλα !

 

Θα μου πείτε "μα καλά , πώς γίνεται σε κάποιους να μην δούλευε το πρόγραμμα , ενώ σε άλλους δούλευε από παλιά ;" . Αμ , εδώ είναι η πλάκα ! :

Ένα από τα τρία συνέβαινε :

Είτε δεν είχατε αυθεντικά Window , οπότε και δεν είχατε τις τελευταίες ενημερώσεις , είτε είχατε αυθεντικά , αλλά το παραπάνω αρχείο ήταν κατεγεγραμένο ήταν παλιότερης έκδοσης , ή τέλος ήταν αυθεντικά τα Windows , αλλά η έκδοση της ΠΙΞΙΔΑΣ ήταν από τις πρώτες .

Άστα βράστα εν ολίγοις !

 

Τέλος πάντων , προκειμένου να λύσετε το πρόβλημα μπορειτε να κάνετε ένα από τα δύο :

1) Πέρα από το FreeCAD να εγκαταστήσετε και την ΠΙΞΙΔΑ , η οποία από μόνη της πλέον κάνει καταγραφή τους ζαβολιάρικου αρχείου ή

2) Να καταγράψετε οι ίδιοι το αρχείο στα Winows (οπότε και δεν θα χρειάζεστε και την ίδια την ΠΙΞΙΔΑ) . Γι'αυτό το πράγμα κάντε τα εξής :

- Αντιγράψτε το αρχείο Comdlg32.ocx από το φάκελο του FreeCAD , στο φάκελο συστήματος των Windows (συνήθως λέγεται System32 και βρίσκεται στη διεύθυνση C:\Windows\System32 - για τα Windows 64 bit δεν ξέρω με σιγουριά πού είναι , ίσως να λέγεται System64) .

- Ανοίξτε τη γραμμή εντολών πηγαίνονας Όλα τα προγράμματα > Εκτέλεση...

- Πληκτρολογήστε Regsvr32 Comdlg32.ocx και πατήστε Enter .

 

Ελπίζω πως τώρα το πρόβλημα θα λυθεί οριστικά !

 

Υπενθυμίζω πως τα εύσημα πρέπει να πάνε στον ilias !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.