Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

ΜΠΡΑΒΟ iliekater.

Αν και δεν είμαι χρήστης του AutoCAD φαίνεται απ' όσα περιγράφεις και τις εικόνες που βλέπω ότι έχεις κάνει πολληηηηηηηηή δουλειά.

Το κυριότερο... τη μοιράζεις ΔΩΡΕΑΝ στους συναδέλφους σου!!!

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ και από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο iliekater καταπληκτική δουλειά. Μας γλιτώνεις από πολύ κόπο!

 

Το δοκίμασα στο Autocad 2007, δεν είχα κανένα σφάλμα κατά την εγκατάσταση αλλά για κάποιο λόγο όταν επιλέγω κάποιο block δεν εμφανίζεται στο σχέδιο μου. Θα το ξαναδοκιμάσω μπας και κάνω κάτι λάθος εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελειο αλλα οπως λεει και ο ADAVIS οταν επιλεγω ενα block δεν εμφανιζεται πουθενα μεσα στο σχεδιο.

παντως ειναι παρα μα παρα πολυ χρησιμο.

μια βοηθεια ομως σε παρακαλουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που είναι χρήσιμο !

Βλέπω όμως πως υπάρχουν προβλήματα , ας προσπαθήσουμε λοιπόν να τα λύσουμε .

1) Καταρχάς το μενού FreeCAD έχει φορτωθεί ; Πιθανότατα ναι , διότι έτσι και θα επικαλέσατε τις εντολές (εκτός και αν τις πληκτολογήσατε οι ίδιοι στη γραμμή εντολών) .

2) Ο ύποφάκελος Blocks βρίσκεται εντός του φακέλου FreeCAD (ο οποίος με τη σειρά του πρέπει να βρίσκεται εντός του φακέλου που έχετε εγκαταστήσει το AutoCAD) ;

Είναι λίγο απίθανο να μην συμβαίνει αυτό , αλλά οφείλω να το ρωτήσω .

3) Και μάλλον αυτή είναι η θανάσιμη ερώτηση (και λέω θανάσιμη διότι μου έχει συμβεί και εμένα) : η "διεύθυνση αναφοράς" για τα blocks του FreeCAD , έχει φορτωθεί ; Αν ναι , τότε πηγαίνοντας Tools > Options ... > καρτέλα Files > επιλογή Support File Search Path ,

θα πρέπει να δείτε τις πρώτες δύο διαδρομές (διευθύνσεις αναφοράς) . Δεν έχει σημασία αν είναι πρώτες ή όχι ούτε αν είναι με κεφαλαία γράμματα ή όχι , αλλά θα πρέπει να υπάρχουν .

(Κάντε κλικ επάνω στην εικόνα για να την δείτε καλλύτερα)

76904769bv9.jpg

 

Αν δεν υπάρχει η διαδρομή ... FreeCAD \ Blocks

τότε το AutoCAD δεν γνωρίζει την ύπαρξή τους .

Η λύση είναι πολύ απλή , αλλά θα ήθελα να μιλήσουμε πρώτα πρωτού κάνετε κάτι άλλο . ο λόγος είναι απλός : για να μπορέσω να βρω πού ακριβώς υπάρχει το σφάλμα στον κώδικα του προγράμματος (διότι αν θυμάστε από το αρχείο εγκατάστασης , αυτό υποτίθεται ότι θα γινόταν αυτόματα όταν πληκτρολογήσατε την εντολή LoadFreeCADSupportPaths) .

 

Για όσους ενδιαφέρονται , ο κώδικας της συγκεκριμένης εντολής είναι ο εξής :

(Πατήστε το "Expand" για να τον δείτε ολόκληρο)

 

>( defun c:LoadFreeCADSupportPaths ( )
 ( setq AutoCADInstallationPath
 (setq acadloc (vl-registry-read (strcat "HKEY_LOCAL_MACHINE\\" (vlax-product-key)) "ACADLOCATION")) )
 ( addSP ( strcat AutoCADInstallationPath "\\FreeCAD\\Blocks" ) 0)
 ( addSP ( strcat AutoCADInstallationPath "\\FreeCAD" ) 0)
)
;
;
;
;
;
(defun addSP (dir pos / tmp c lst)
 (setq	tmp ""
c   -1
 )
 (if
   (not
     (member (strcase dir)
      (setq lst (mapcar 'strcase (parse (getenv "ACAD") ";")))
     )
   )
    (progn
      (if (not pos)
 (setq tmp (strcat (getenv "ACAD") ";" dir))
 (mapcar '(lambda (x)
	    (setq tmp (if (= (setq c (1+ c)) pos)
			(strcat tmp ";" dir ";" x)
			(strcat tmp ";" x)
		      )
	    )
	  )
	 lst
 )
      )
      (setenv "ACAD" tmp)
    )
 )
 (princ)
)
;
;
;
;
;
(defun parse (str delim / lst pos)
 (setq pos (vl-string-search delim str))
 (while pos
   (setq lst (cons (substr str 1 pos) lst)
  str (substr str (+ pos 2))
  pos (vl-string-search delim str)
   )
 )
 (if (> (strlen str) 0)
   (setq lst (cons str lst))
 )
 (reverse lst)
)
(setq acadloc (vl-registry-read (strcat "HKEY_LOCAL_MACHINE\\" (vlax-product-key)) "ACADLOCATION"))

 

Με μία ματιά που ρίχνω τώρα βλέπω ότι δεν φορτώνονται οι επεκτάσεις της LISP . Ίσως να φταίει αυτό , αν και έτσι δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί καν και τρέει η εντολή . Τέλος πάντων , για να μην κάτσω άπρακτος , πρόσθεσα τη συνάρτηση

>( vl-load-com)

στην αρχή της εντολής και έφτιαξα ένα νέο αρχείο *.VLX . Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ :

http://rapidshare.com/files/102770262/FreeCAD.VLX.html

Οπότε δοκιμάστε τα εξής :

- Έχετε πρώτα κλειστό το AutoCAD .

- Κατεβάστε το νέο αρχείο και αντιγράψτε τον στον φάκελο FreeCAD (οχι στον υποφάκελο Blocks) και όταν ερωτηθείτε να επιβεβαιώσετε την αντικατάστασή του , απαντήστε Ναι .

- Ξεκινήστε το AutoCAD

- Τρέξτε την εντολή LoadFreeCADSupportPaths και ξαναελέγξτε αν αυτή τη φορά προστέθηκε η διαδρομή των Blocks .

 

 

 

 

Βέβαια , δεν αποκλείεται να μην φταίει κάτι από τα παραπάνω και εγώ να τα έγραψα όλα αυτά τζάμπα :oops: , γι'αυτό ζητάω τη συνδρομή σας για να μου πείτε τι έγινε για να μπορώ να ψάξω παιρεταίρω το ζήτημα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

iliekater ολα οκ. φιλε μου.

το μονο προβλημα ειναι οτι οταν επιλεγω καποια κατηγορια απο block μου βγαζει τι εξεις μηνυμα : "microsoft forms. could not load an object because it is not available on this machine". πατοντας ομως μια φορα οκ μετα μου τα φορτωνει κανονικα.

οταν ομως κλεινω το autocad 2006 μου βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα και εκει ειναι το σπαστικο. το βγαζει 5-6 φορες.

γνωριζεις τι μπορει να το προκαλει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάλι για την απόκρισή σου . Ας τα πάρουμε ένα - ένα :

1) Το πρόβλημα λύθηκε χάρη στο νέο αρχείο *.VLX ; Ρωτάω για να ανεβάω νέο συμπιεσμένο αρχείο που να περιέχει την πλήρη (και ενημερωμένη) έκδοση προκειμένου να μην χρειάζεται οι χρήστες να κατεβάζουν ξεχωριστά το κύριο αρχείο και μετά χώρια την ενημέρωση .

2) Σχετικά με μυνήματα του τύπου : "microsoft forms. could not load an object because it is not available on this machine" όπου είτε ΟΚ πατήσεις είτε Άκυρο και τελικά το ίδιο είναι ,, έχω γράψει στα αρχεία βοήθειας .

Μήπως έχεις WinXP με SP1 , διότι σε τέτοιο υπολογιστή έχω δει και εγώ παρόμοια συμπεριφορά .

3) Σχετικά με την εμφάνιση αυτού του μυνήματος 5-6 φορές κατά το κλείσιμο του προγράμματος , πρώτη φορά ακούω . Σίγουρα θα είναι ενοχλητικό ... Δεν ξέρω ... Ότι και αν είναι , σίγουρα έχει σχέση με το παραπάνω μύνημα . Κάποτε είχα βάλει σχετικό ερώτημα σε ένα αγγλικό θέρετρο που ασχολούταν με θέματα προγραμματισμού σε AutoCAD , και μου προτείναν μία λύση κάτα την οποία έπρεπενα κάνει κάποιος επεμβάσεις στις καταγραφές (registries) . Όχι μόνο δεν το κατάλαβα πως γίνεται , αλλά ούτε και συνιστώ τέτοια πειράγματα στα Windows .

Link to comment
Share on other sites

ilekater θέλω και εγω να πω ένα μεγαλό ευχαριστώ για την φανταστική δουλειά που έχεις κάνει. Εχω όμως και γω το ίδιο πρόβλημα με τον sofzoglo και ζητώ για μια ακόμη φορά την πολύτιμη βόηθεια σου :oops:

 

Έχω αντικαταστήσει το αρχείο VLX και η "διεύθυνση αναφοράς" για τα blocks του FreeCAD , έχει φορτωθεί όπως ακριβώς περιγράφεις. Το παράθυρο με τα διαθέσημα blocks (τα οποία παρεπιπτόντος είναι super!) εμφανίζεται αλλά όταν επιλέγω εισαγωγή δεν συμβαίνει τίποτα :( και κατά την έξοδο απο το σχέδιο το γνωστό ενοχλητικό μήνυμα εμφανίζεται καμιά δεκαριά φορές.

 

Οποτε έχεις χρόνο και έχεις να προτείνεις κάποια λύση θα το εκτιμήσουμε όλοι δεόντος γιατί το πρόγραμμα είναι πραγματικά μεγάλη βοηθεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.