Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Σε υπολογιστή με autocad 2006 και office 2007 τρέχει χωρίς πρόβλημμα. Το λειτουργικό όμως είναι ΧΡ x64 bit. Υπάρχει το Framework .NET 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη . Οι πληροφορίες αυτές είναι χρησιμότατες , διότι με βοοηθάνε να αποκλείω σιγά - σιγά κάποιες περιπτώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Στον υπολογιστή που δεν έχω την Access μπαίνουν τα blocks. Τρέχει μία χαρά. Μόνο που όταν κλείνω ένα σχέδιο βγάζει το μυν. που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτό πρόβλημα έχω και εγώ με αυτά τα μηνύματα σφάλματος. Είναι όμως πρόβλημα της VBA τελικά και ενώ έχω κάνει όλα τα update της microsoft εξακολουθούν και επιμένουν. Πιθανόν να αναζητά σε λάθος διαδρομή δίσκου τα αρχεία η VBA...

Link to comment
Share on other sites

και εγά έχω το ίδιο πρόβλημα,τίποτα νεότερο?επίσης

να ρωτήσω γιά εισαγωγή τοίχων αν υπάρχει κάποιο blok.Και να ευχαριστήσω τον δημιουργό του προγράμματος για την προσφορά του ,ήδη στο ίδιο πνεύμα και εγώ άρχισα να ανεβάζω τεχνικά έντυπα,το πρόγραμμα το δοκιμάζω πειραματικά γιατί έχω αγορασμένο το master παρ'όλα αυτά είναι μια καλή αρχή για νέους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια .

Δεν υπάρχουν κάποιες ιδιαίτερες εξελίξεις . Θα ανεβάσω μία νέα έκδοση όπου θα περιλαμβάνεται το νέο FreeCAD.vlx αρχείο ώστε να μην χρειάζονται οι νέοι χρήστες να το κατεβάζουν ξεχωριστά . Επίσης θα συμπεριλαμβάνονται 2-3 νέα blocks ενώ επίσης θα υπάρξουν και μερικά που θα έχουν τροποποιηθεί λιγάκι (όπως το κατακόρυφο διάγραμμα ύδρευσης) .

Σχετικά με το καταραμένο το πρόβλημα , σε μία στιγμή ύστατης απελπισίας ( ! ) σκεύτηκα το εξής : έπιασα και συμπίεσα όλα τα ντουλουλούρια (*.dll) που έχω μέχρι σήμερα χρησιμοποιήσει και τα ανέβασα εδώ :

http://rapidshare.com/files/105701392/Support.zip.html

Δοκιμάστε λοιπόν να τα αποσυμπιέσετε στο φάκελο AutoCAD > FreeCAD μήπως και γίνει τίποτις .

Όσο αφορά τους τοίχους , αυτοί θα προστεθούν με την επόμενη έκδοση (μη με ρωτάτε πότε θα γίνει αυτό , μέχρι σήμερα όσες φορές προείπα ημερομηνίες έπεσα πολύ έξω ! ) .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με την εισαγωγή των dll λύθηκε το ζήτημα των μηνυμάτων. :) Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν "τρέχει" το "Στυλ διαστάσεων" αλλά μικρό το κακό. Πολύ καλή δουλειά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.