Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Αν μπορείτε , σας παρακαλώ να μου απαντήσετε στα παρακάτω :

cna 1 : οπότε αν κατάλαβα το πρόβλημα με τα μυνήματα CAPUT . Έτσι ; αν είναι έτσι τότε μιλάμε για πρόοδο !

cna 2 : όταν λες δεν τρέχει το στυλ διαστάσεων τι εννοείς ; δεν εμφανίζεται καν το παράθυρο ; Ότι και να είναι να προσπαθήσουμε να το λύσουμε διότι εξάλλου είναι χρήσιμη εντολή .

sundance : για να εισαχθεί το επιλεγμένο block είτε πατάμε το κουμπί Εισαγωγή είτε πιο απλά κάνοντας διπλο κλικ επάνω του . Όμως από'τι καταλαβαίνω , κάτι άλλο πρέπει να φταίει . Πέσε μου :

α) η διαδρομή των blocks είναι φορτωμένη στο σύστημά σου ;

β) όταν το πρόγραμμα αποτυχάνει να εισάγει το μύνημα , τι γίνεται ; Επανεμφανίζεται το παράθυρο διαλόγου ; Μήπως στη γραμμή εντολών εμφανίζεται κάποιο μύνημα (ιδίως από το τελευταίο μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα) .

jgiannelis : δεν γνωρίζω καθόλου από intellicad . Αν το intellicad είναι αυτόνομο πρόγραμμα τότε δεν θα τρέχει , αν όμως το intellicad τρέχει επάνω στο AutoCAD τότε θα τρέχει , απλά εγκατέστησέ το εις το φάκελο του AutoCAD .

 

Α , έτσι για να σας προιδεάσω , σε λίγο καιρό έρχεται μία μικρή αναβάθμιση για το άλλο μου δωρεάν πρόγραμμα (ΠΙΞΙΣ) .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα .dll φορτωμένα δουλεύει άψογα και σε εμένα(Autocad 2007) χωρίς κανένα σφάλμα πλέον.

 

Μην ξεχνάτε να κάνετε την αλλαγή από τον πίνακα ελέγχου-Τοπικές ρυθμίσεις σε Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα να πω οτι τα path ειναι ενταξει.

 

οταν παταω εισαγωγη του block επανεμφανιζεται το πραθυρο και στη γραμμη εντολων εμφανιζεται:

 

 

Command: VARIOUSBLOCKS nil

Command: (setq GlobalLanguage "Greek")

"Greek"

Command: (setq VARIOUSscaledesire 0,05)

nil

Command: (setq VARIOUSMMdesire nil)

nil

Command: (setq VARIOUSExtraScaleFactor 1)

1

Command: (RestoreLineSettings_of_VARIOUSBLOCKS)

1.0

Command: (PrintSomeEmptyLinesForVARIOUSBLOCKS)

.

 

"\n.

 

 

"

Command: (SetTexts)

Command: (setq DesiredVariousBlock "001")

"001"

Command: (INSERTVariousBLOCK)

’φεση αμαρτιών !

Command: (setq GlobalLanguage "Greek")

"Greek"

Command: (RestoreLineSettings_of_VARIOUSBLOCKS)

1.0

Command: (PrintSomeEmptyLinesForVARIOUSBLOCKS)

.

 

"\n.

 

 

"

 

 

ουτε το παραθυρο της διαστασιοποιησης υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

ολα ok.εκανα ξανα εγκατσταση και ολα φινα.

 

 

το μονο προβλημα οτι οταν παταω διαφορα->στυλ διασταεων μου βγαζει:

Command:

Command: KATERDIMENSIONSTYLE VBARUN

Macro name: D:\Program

Files\AutoCAD\Kater\VBA\KATERDIMENSIONSTYLE.dvb!ModuleMAIN.Call_KATERDIMSTYLE_Ma

in_Dialog_Box

Macro not found.

Command: 1

 

αν το προηγουμενο ειναι το παραθυρο της διαστασιοποιησης τοτε γι'αυτο δεν το βλεπω.αν ειναι διαφορετικο απο το προηγουμενο τοτε δεν υπαρχει πουθενα...

 

 

 

επισης μια απορια:διαστασεις πως τοποθετω?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θέλω να εκφράσω τη χαρά μου για το γεγονός ότι λύθηκε το πρόβλημα με το μύνημα ! Μάλιστα ομολογώ πως δεν πίστευα ότι θα λυνόταν ! Όλα τα παραπάνω αρχεία *.dll δεν χρησιμοποιούντουσαν από το FreeCAD , απλά αντιγράφονται μέσα στο φάκελο Support στο φάκελο της ΠΙΞΙΔΑΣ όταν κάνω Compile ! Φαίνεται λοιπόν ότι κάποιο από τα αρχεία του FreeCAD σχετίζεται με κάποιο της ΠΙΞΙΔΑΣ .

Θα ήθελα όμως να με βοηθήσετε και με κάτι άλλο : βλέπετε , όλα κείνα τα αρχεία *.dll είναι πολλά και μου φαίνεται γελοίο να αντιγράφει ο χρήστης ένα μάτσο από άχρηστα αρχεία . Θα μπορούσατε λοιπόν να κάνετε μερικές δοκιμές για βρούμε ποιό ή ποια από τα παραπάνω *.dll είναι εκείνα που αν απουσιάζουν από τον υπολογιστή δημιουργείται το πρόβλημα ; Αν μπορείτε λοιπόν διαγράψτε ένα - ένα τα *.dll μέχρι να δείτε ποιό δεν πρέπει να διαγραφτεί (αλλιώς θα εμφανίζεται το μύνημα) .

Σημείωση : μην σβήσετε το MSADODC.OCX (χρειάζεται όπωσδήποτε για τη σύνδεση των αρχείων VBA με τη βάση δεδομένων του FreeCAD για να εμφανίζονται τα κείμενα στα κείμενα "Περιγραφή" και "Σχόλιο" στα παράθυρα διαλόγου) .

 

Τώρα όσο αφορά την εφαρμογή για τις διαστάσεις . Χμμμ , το γεγονός πως εμφανίζεται το μύνημα "Macro not found" σημαίνει πως ο απαραίτητος βρίσκεται στο αρχείο που είναι γραμένο σε VBA και όχι σε LISP . Οπότε ξαναανέβασα το αντίστοιχο αρχείο VBA εδώ :

http://rapidshare.com/files/106478242/KATERDIMENSIONSTYLE.zip.html

Κατεβάστε το , αποσυμπιέστε το και εγκαταστήστε το στο φάκελο FreeCAD (που βρίσκεται εντός του φακέλου του AutoCAD) .

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως με τις διαστασεις το ισιο πραγμα.και το αρχειο που ανεβασες υπηρχε ηδη στον φακελο Freecad.

καποιος αλλος με το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με την εισαγωγή των dll λύθηκε το ζήτημα των μηνυμάτων. :) Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν "τρέχει" το "Στυλ διαστάσεων" αλλά μικρό το κακό. Πολύ καλή δουλειά πάντως.

 

το ελυσες το προβλημα?

 

εχει κι αλλος αυτο το προβλημα?

 

εγω τρεχω xp sp2.

 

ας βοηθησουμε λιγο την κατσταση. :idea:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα μηνύματα λύθηκε. Κι εγώ τρέχω winXP+sp2 και AutoCAD2006. Το πρόβλημα όμως με τις διαστάσεις παραμένει. Δηλαδή δεν τρέχει καθόλου η συγκεκριμένη εφαρμογή. Θα το ψάξω λίγο και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω απόψε να λύσω το πρόβλημα με τις διαστάσεις . Προς το παρόν το δοκίμασα σε έναν άλλο υπολογιστή και είδα ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή όντως δεν τρέχει .

Αλήθεια , έκανε κανείς σας καμία δοκιμή να σβήσει κάποια από τα *.dll για να βρει ποιά είναι τα μόνα απαραίτητα απ'όλο εκείνο το μπουλούκι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.