Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

FreeCAD - Δωρεάν λογισμικό με βιβλιοθήκες και εφαρμογές για το AutoCAD


Recommended Posts

Σε ευχαριστούμε για την εφαρμογή. Έχω πρόβλημα. Πάω να κάνω εγκατάσταση όπως λες και να φορτώσω τις εντολές με το κουμπάκι κάτω από την βαλίτσα πατάω add σε όλα τα αρχεία του φακέλου και μου βγάζει ότι δεν μπορεί να ανεβάσει τα αρχεία .dvb........ Τι να κάνω? καμιά ιδέα . Σε ευχαριστώ και πάλι μόνο και μόνο για την προσπάθεια σου και πως την μοιράζεσαι μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δυστηχώς στις σύγχρονες εκδόσεις η VBA δεν περιέχεται αυτόχθονα , γι'αυτό και δεν μπορείς να φορτώσεις τα αρχεία-της (*.dvb) . Οπότε θα χρειαστει να φορτώσεις πρώτα την ίδα την VBA , ανάλογα με την έκδοση του AutoCAD και των Windows σου :

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/item?siteID=123112&id=12715668&linkID=9240618

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητέ iliekater, κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω κι εγώ για το σημαντικό εργαλείο το οποίο αφιλοκερδώς μας διαθέτεις.

Πρόβλημα: Δεν είχα εγκαταστήσει παλιότερες εκδόσεις της εφαρμογής και εγκατέστησα πρώτη φορά την τελευταία έκδοση. Οι εντολές λειτουργούν κανονικά όμως τα blocks δεν μπαίνουν μέσα στο σχέδιο. Διάβασα και ξαναδιάβασα τους διάφορους τρόπους αντιμετώπισης προβλημάτων. Έκανα και ξαναέκανα εγκατάσταση της εφαρμογής, όμως δίχως αποτέλεσμα. Κάπου στα πρώτα μηνύματα αυτού του forum, κάνεις μια αναφορά στην πιθανή απουσία του φακέλου block στο directory Autocad/FreeCAD. Διαπίστωσα ότι αυτός ο φάκελος σε μένα δεν υπάρχει. Έχεις να προτείνεις κάποια λύση; Ευχαριστώ.

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

a. win7, 32 bit

b. autocad2009

 

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ και εγώ με τη σειρά μου για την προσφορά σου. 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το συνάδελφο civilicos.

Έχω κάνει απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση αρκετές φορές, τρέχω το acad ως administrator κτλ, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Έχω εγκατεστημένο το Pixis (τελευταία έκδοση - 6.05), τρέχω acad 2007 σε win8 (64bit).

Αν μπορείς να προτείνεις κάτι ως λύση...καλοδεχούμενη, αλλιώς δουλεύω τα blocks προς το παρόν με insert blocks από το μενού του acad.

 

Να σημειώσω πως οι εντολές από το μενού freecad μου τρέχουν κανονικά. 

Οι βιβλιοθήκες ενώ ανοίγουν κανονικά δεν μπορεί να γίνει εισαγωγή στο σχέδιο και βγαίνει το εξής μήνυμα λάθους:

 

Command: (INSERTVariousBLOCK)
Δείξτε το σημείο εισαγωγής .
"new_VARIOUS_001.dwg": Can't find file in search path:
  C:\Users\Sakis\Documents\ (current directory)
  C:\Program Files (x86)\AutoCAD 2007\FreeCAD\Blocks\
  C:\PROGRAM FILES (X86)\AUTOCAD 2007\FREECAD\
  C:\USERS\SAKIS\APPDATA\ROAMING\AUTODESK\AUTOCAD 2007\R17.0\ENU\SUPPORT\
  C:\PROGRAM FILES (X86)\AUTOCAD 2007\SUPPORT\
  C:\PROGRAM FILES (X86)\AUTOCAD 2007\FONTS\
  C:\PROGRAM FILES (X86)\AUTOCAD 2007\HELP\
  C:\PROGRAM FILES (X86)\AUTOCAD 2007\SUPPORT\COLOR\
  C:\Program Files (x86)\AutoCAD 2007\
*Invalid*
Άφεση αμαρτιών !
Command: (setq GlobalLanguage "Greek")
"Greek"
Command: (RestoreLineSettings_of_VARIOUSBLOCKS)
1.0
Command: (PrintSomeEmptyLinesForVARIOUSBLOCKS)
Link to comment
Share on other sites

να απαντήσω απλώς ότι το θέμα λύθηκε με αντιγραφή του φακέλου blocks από το φάκελο kater και στο φάκελο freecad

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Α , μάλιστα , το κατάβα τι είχε γίνει . Έπρεπε ο φάκελος Blocks να βρίσκεται μέσα στο φάκελο FreeCAD .

Δεν χρειάζεται να αντιγράψεται το φάκελο . Απλά μετακινήστε το φάκελο Blocks από το φάκελο Kater στο φάκελο FreeCAD .

Αυτό για όσους έβαλαν την έκδοση 4.07 , χωρίς να έχουν την προηγούμενη , διότι κατά τα άλλα δεν άλλαξε κάτι ως προς το φόρτωμα των vlocks . Αν , δηλαδή , είχατε από παλιότερα το FreeCAD στον υπολογιστή σας , τότε δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι .

 

Προκειμένου να μην χρειαστεί να γίνει και από τους επόμενους , ανέβασα εδώ την έκδοση 4.08 , όπου ουσιαστικά μετακίνησα τον παραπάνω φάκελο στη σωστή του θέση :

https://docs.google.com/file/d/0B_L1XQSpXVhCQ2o5RVc3QVk3RFU/edit?usp=sharing

 

 

Ανέβασα εδώ την έκδοση 4.09 :

https://docs.google.com/file/d/0B_L1XQSpXVhCLTItandSc1ota00/edit?usp=sharing

στην οποία πρόσθεσα στο κεφάλαιο επίλυσης προβλημάτων , δύο ακόμα θέματα :

- Πώς να φορτώσετε το μενού του FreeCAD σε περίπτωση που η αυτόματη διαδικασία αποτύχει .

- Λύση στο πρόβλημα κατά το οποίο οι εντολές του FreeCAD δεν ξεκινούν , σε υπολογιστές με λειτουργικά συστήματα που βασίζονται πολύ σε δικαιώματα Διαχειριστή .

 

Το τελευταίο πρόβλημα πρέπει να έχει λάβει χώρα σε πολλούς υπολογιστές , οπότε σε όσους δεν έτρχε το FreeCAD , αξίζει να δοκιμάσεται την προτινόμενη διαδικασία . ΑΝ έχετε ήδη την έκδοση 4.07 ή την 4.08 , δεν χρειάζεται να κατεβάσετε την 4.09 · σας παραθέτω και εδώ τη διαδικασία :

- Καταρχάς φροντίστε το AutoCAD να είναι κλειστό .

- Δημιουργήστε ένα νέο αρχείο κειμένου στη ρίζα του C:\ και ονομάστε-το : RemindersPath . Δηλαδή χωρίς επέκταση .

- Αν δεν μπορείτε να το κάνετε κατευθείαν στο C:\ , δημιουργήστε-το πρώτα κάπου αλλού (όπως στην επιφάνεια εργασίας) και μετά μετακινήστε-το στο C:\ .

- Ένα αστείο πράγμα που μπορεί να προκύψει , είναι πως στο κλείσιμο του AutoCAD , θα σας ζητιέται να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σε όλες τις εντολές της VBA ! προκειμένου να το λύστε μιας και καλή , απλά πατήστε το κουμπί που λέει πως θα αποθηκεύσει τις αλλαγές σε όλα τα αρχεία . Είναι πιθανό πως τότε το AutoCAD να σας ζητήσει να εισάγεται το δίσκο εγκατάστασης . Δεν χρειάζεται να το κάνετε . Απλά πατήστε Άκυρο .

 

Υ.Γ. :

Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής , ας συγχωνέψει τα δύο τελευταία μυνήματα . Προσπάθησα ο ίδιος να γράψω το δεύτερο μύνημα στο προηγούμενο , αλλά απ'ότι φαίνεται μετά από μία ώρα δεν είναι εφικτό να τροποποιήσουμε τα μυνήματά μας !

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα συνάδερφε,γιατί απο το Link  στην αρχή της σελιδας μου βγάζει error και δεν μπορω να κατεβάσω το πρόγραματακι?

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

συνάδρφε πάω στον σύνδεσμο στην αρχη αλλα μου βγάζει error και στα δύο Link,Μπορουμε να κάνουμε κάτι?

ευχαριστώ

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

iliekater όπoτε ανεβάζεις μία νέα έκδοση στελνε μου ένα ΠΜ με τα links (ή και το changelog) για να ενημερώνω το 1ο post.

Προς το παρόν ενημέρωσα την 4.09 με το googledocs

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.