Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απομακρυσμένη πρόσβαση


Evan

Recommended Posts

ρε παιδιά ένεκα και της πολυαναμενόμενης επιδότησης την οποία ελπίζω να τσιμπήσω θέλω να αγοράσω και εξοπλισμό ώστε να μπορώ να ¨"βλέπω" τον Η/Υ του γραφείουαπό το σπίτι (να παίρνω κάποια αρχεία να τα ανοίγω στο σπίτι να τα επεξεργάζομαι και να τα ξαναστέλνω) ώστε να γλιτώσω και τους εξωτερικούς δίσκους που μεταφέρω. Σε ένα μαγαζί που ρώτησα μου παν για VPN και κάτι τέτοια αλλά θέλει λέει στατικό IP που είναι ακριβό κλπ.

Ερώτηση, μπορεί να γίνει κάτι τέτοια για αρχεία μεγέθους της τάξης των 5ΜΒ π.χ. σχέδια κλπ; ή θα κάνει καμια ώρα να τα μεταφέρει;

Αν έχει πρακτικό νόημα τι εξοπλισμός χρειάζεται;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Μπορείς να το κάνεις, χρησιμοποιώντας κάποιο πρόγραμμα όπως το VNC (see http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Network_Computing and http://www.realvnc.com/ )

το οποίο στην ουσία είναι ένας server/client που εγκαθιστάς στους 2 εν λόγω υπολογιστές και μέσω του server, βλέπεις το desktop του client pc. Είναι πολύ εύκολο να το συνιθίσεις, αρκετά φτηνό, δεν απαιτείται static IP αρκεί να ξέρεις το τρέχων ΙΡ του client για να τον καλέσεις απο τον server, και όσο για τις ταχύτητες, εξαρτάται απο την σύνδεσή σου ( ταχύτητα DSL).

Επίσης, η πρόσβαση είναι μέσω password οπότε υπάρχει και μια σχετική ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Evan,

O server είναι πάντα server και ο client πάντα client.

Το ΙΡ σου αλλάζει (εκτός και αν έχεις static) μετά απο κάθε reconnect. Υπάρχουν απλοί τρόποι να το βλέπεις, εγώ λόγω ηλικίας προτιμώ μέσω command prompt, γραφείς ipconfig /all και βλέπεις το ΙΡ κάθε μιας σύνδεσης σου.

Το καλό με το VNC σε σύγκριση με VPN δίκτυα είναι ότι και δεν χρειάζεται ειδικές version software (e.g. Win Server....) και επίσης, έχωντας στην ουσία την επιφάνεια εργασίας του απομακρυσμένου υπολογιστή, στην δική σου επιφάνεια εργασίας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα που δεν έχεις εγκατεστημένα στο τρέχον PC, εκτελώντας τα στην ουσία "remotelly".

Sorry αν ακούγεται πολύπλοκο, είναι πολύ απλό στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Άρη, δηλ. είμαι σπίτι (client) και συνδέομαι με το γραφείο (server) ποιο IP πρέπει να γνωρίζω ( του σπιτιού που βρίσκομαι, εύκολο όπως είπες) ή του γραφείου (πως όμως αφού δεν είμαι εκεί, τώρα που το σκεφτομαι βλακεία είπα , το κοιτάω πριν φύγω αφού δεν αλλάζει αν δεν γίνει reconnect) σωστά;

Link to comment
Share on other sites

όμως ακόμη και reconnect να μην κανεις η ip μετα από π.χ. 2 μερες σερι ανοιχτο το pc δεν αλλάζει από τον πάροχο?

ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

aris, δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την εντυπωση οτι ο πάροχος κάποια στιγμη σου αλλάζει ip αν εισαι μεγάλο διάστημα connected.

βεβαια ο evan στο μεσοδιάστημα θα έχει πάει και από το γραφείο οπότε και να συμβαινει θα πάρει τη νέα ip

Link to comment
Share on other sites

aris, δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την εντυπωση οτι ο πάροχος κάποια στιγμη σου αλλάζει ip αν εισαι μεγάλο διάστημα connected.

βεβαια ο evan στο μεσοδιάστημα θα έχει πάει και από το γραφείο οπότε και να συμβαινει θα πάρει τη νέα ip

ειδικά τώρα που πνίγομαι στη δουλειά:D

 

φχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.