Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απομακρυσμένη πρόσβαση


Evan

Recommended Posts

δεν απαραίτητο να γνωρίζεις την IP του VNC server για να συνδεθείς. Ο router σου πρέπει να υποστηρίζει κάποια από τις εταιρίες που προσφέρουν δωρεάν υπηρεσίες dynamic dns, με την εγγραφή σου σε μια από αυτές ο router σου θα αποκτήσει σταθερό και μοναδικό όνομα στο internet, οπότε θα μπορείς να βάζεις το όνομα του στο vnc client ανεξάρτητα από τα διαφορετικά IP που θα παίρνει κάθε φορά. Κάνοντας ένα forward τις πόρτες 5800 και 5900 που χρησιμοποιεί το vnc από το router στο IP του υπολογιστή που θες να βλέπεις απομακρυσμένα, μπορείς να συνδεθείς από οποιοδήποτε υπολογιστή (και μερικά κινητά που έχουν vnc client) ακόμα και χωρίς να έχει vnc client (υπάρχει java viewer).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι όλα τα dsl modem/routers? μαλλον ναι, παλιότερα αν θυμάμαι όχι.

τωρα με τα port forwarding που χρειάζεσαι είναι λίγο κόπος

Link to comment
Share on other sites

http://portforward.com/

 

Δεν είναι κάτι το extreme. Απλά μπαίνεις στις ρυθμίσεις του router σου (συνήθως δίνεις στον browser κάτι σε 192.168.1.### και τον κωδικό σου) και το κάνεις από εκεί.

 

Αυτό που λέει ο nvel για το dns νομίζω και εγώ ότι είναι το καλύτερο για τέτοιες δουλειές.

 

Ερώτηση: Αν έχεις δίκτυο υπολογιστών εκεί που είναι ο client θα πρέπει να έχεις static ip's στο εσωτερικό του δικτύου σου σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν έχεις δίκτυο υπολογιστών εκεί που είναι ο client θα πρέπει να έχεις static ip's στο εσωτερικό του δικτύου σου σωστά?

 

Μήπως εννοείς ο server? Θέλω να πω, αυτός δεν χρειάζετε την static? ο client μπορεί να είναι όποιος υπολογιστής έχει πρόσβαση ο χρήστης. Αναφέρω παράδειγμα που σε net cafe στα Χανιά, το άτομο μετέφερε τα αρχεία του από τον υπολογιστή της δουλειάς του (που μου είπε ότι είναι στην Θεσσαλονική...) πρώτα στον σκληρό του υπολογιστή του νετ καφέ και μετά σε ένα φλασάκι... Η κατάσταση ήταν "ξέχασα κάποια αρχεία στον desktop στην άλλη άκρη της Ελλάδας αλλά δεν βαριέσαι θα τα έχω σε 5 λεπτά".

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν έχεις δίκτυο υπολογιστών εκεί που είναι ο client θα πρέπει να έχεις static ip's στο εσωτερικό του δικτύου σου σωστά?

 

δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιείς static ip στο lan, εγώ έχω τους server (οχι τους client) να παίρνουν ip από τον DHCP του router αλλά έχω σετάρει τον router να δίνει πάντα το ίδιο ip σε κάθε server σύμφωνα με το MAC του, πρακτικά χρησιμοποιώ άπειρο lease time.

Link to comment
Share on other sites

το postforwarding το κάνεις στο router του server (γραφείο) σωστά; αν εκεί έχεις δίκτυο τότε ισχύει αυτό που λες δηλ ο router θα δίνει το ίδιο ip σε κάθε υπολογιστή (που θα είναι και ο server) έτσι;

Link to comment
Share on other sites

το postforwarding το κάνεις στο router του server (γραφείο) σωστά; αν εκεί έχεις δίκτυο τότε ισχύει αυτό που λες δηλ ο router θα δίνει το ίδιο ip σε κάθε υπολογιστή (που θα είναι και ο server) έτσι;

 

όλες οι ρυθμίσεις γίνονται στο router του μέρους που θες να βλέπεις από μακριά, εκεί που είσαι δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια ρύθμιση απλώς να δώσεις στον vnc viewer(ή στον web browser αν χρησιμοποιήσεις java viewer) την διεύθυνση του router του άλλου μέρους πχ onomarouter.dyndns.org:5900.

Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα και την αντίθετη σύνδεση δηλαδή όταν είσαι στο γραφείο να βλέπεις το σπίτι αλλά και να τρέχεις server σε περισσότερους του ενός Η/Υ στο ίδιο lan, απλά τότε θα πρέπει να κάνεις forward περισσότερες πόρτες πχ 5901, 5902 στα αντίστοιχα εσωτερικά ip του lan.

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερο πρόγραμμα για απομακρυσμένη πρόσβαση.

 

http://www.teamviewer.com/products/screenshots.aspx

 

Το θέμα Port Forwarding έχει να κάνει με το πως είσαι συνδεδεμένος με το Internet για την χρησιμοποίηση προγραμμάτων που απαιτούν κάποια ελεύθερα ports για να μπορέσουν να επικοινωνήσουν με εσένα και το internet.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:lol:παιδια μπορώ να χρησιμοποιήσω access point για αναμεταδωτη σήματος σε wifi και ξερουμε πόσο εύκολο είναι?

επίσης με ενδειαφέρει να συνδέσω δύο γραμμές dsl σε ένα δικτυο πως θα το καταφέρω?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.