Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτήσεις Desktop & Laptop


Evan

Recommended Posts

1.πολυ δυνατη και θορυβωδης καρτα γραφικων (2 ανεμιστηρες) την οποια δεν θα αξιοποιησεις ουτε στο ελαχιστο εκτος και αν παιζεις τελευταιας παραγωγης παιχνιδια σε αναλυσεις 2560x1600.

2.εχεις απολυτο δικιο.ΟΜΩΣ οι δισκοι raptor στις 10000rpm δεν προσφερουν αξιολογη διαφορα.ΑΝ θελει καποιος εκτοξευση των επιδοσεων,τοτε να βαλει SSD.σε 2-3 μηνες θα πεσουν αρκετα.

 

Διαφωνώ με την πρώτη σου παρατήρηση γιατί είναι τελείως αθόρυβη αλλά λειτουργεί στους 48-50 βαθμούς (έχω τοποθετήσει panels για ρύθμιση των στροφών των ανεμιστήρων και παρακολούθηση της θερμοκρασίας σε ενδιαφέροντα σημεία όπως δίσκους, κάρτα κλπ). Ο λόγος που την επέλεξα ήταν η επεξεργασία video (προσωπικό hobby) και όχι τα παιχνίδια.

 

Έχεις δίκιο για το δεύτερο αλλά όταν έστησα το σύστημα οι SSD ήταν ακριβοί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν επεξεργαζεσαι Video παω πασο.

 

στις ποσες στροφες λειτουργουν οι ανεμιστηρες και δεν εχεις θορυβο?

 

ποιας εταιρειας ειναι η καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και εγώ το δικό dream machine...

 

2 χ 2.93GHz Quad-Core Intel Xeon 5500

 

8 slots x 4 GB DIMM 1066MHz DDR3

 

1-4 NVIDIA GeForce GT 120

 

Δίσκοι στις 7200 με 32MB cache. Το σύστημα που σκέφτομαι υποστηρίζει μέχρι 4 TB

 

Και για να δείτε από που είναι τα "τρελά" νούμερα, κλικ εδώ...

 

Δεν μπορούσα να κρατηθώ....:rolleyes:

 

Πείτε μου, τι δεν μπορεί να τρέξει το σύστημα? Από επεξεργασία video μέχρι ότι άλλο θέλετε. Και με το snow leopard τα πάντα είναι re-written σε 64-bit κώδικα.

 

 

Καλημέρες!:P

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαμε για dream machine,mred.

 

μιλαμε για προσιτα μηχανακια που μπορουν να ανταπεξελθουν σε συνηθη task μηχανικων.

 

ασε που το μηχανακι που παρουσιαζεις,χωρις ssd θα ειναι gallardo που ρυμουλκει........caterpillar...

Link to comment
Share on other sites

στις ποσες στροφες λειτουργουν οι ανεμιστηρες και δεν εχεις θορυβο?

 

ποιας εταιρειας ειναι η καρτα?

 

Καθυστέρησα λίγο, αλλά νομίζω ότι δεν πειράζει.

 

1. Επέλεξα κουτί της Thermaltake με 6 ανεμιστήρες, και συγκεκριμένα 2 εισαγωγής, 1/140 μπροστά ρυθμιζόμενος μέχρι 1400 που λειτουργεί γύρω στις 1000 και ψύχει τους 3 δίσκους και 1/240 στο πλάι που λειτουργεί σταθερά στις 800, 1/240 εξαγωγής επάνω σταθερός στις 800, 2/140 εξαγωγής πίσω ρυθμιζόμενοι μέχρι 1400 που λειτουργούν γύρω στις 1000 και 1/140 μέσα, ρυθμιζόμενος μέχρι 1400 που λειτουργεί γύρω στις 1000, πίσω ακριβώς από τους δίσκους, για αν εξασφαλίζει την ομαλή ψύξη των δίσκων αλλά και την ομαλή κυκλοφορία του αέρα στο εσωτερικό του κουτιού. Έχω ρυθμίσει τους 4/140 γύρω στις 1000 στροφές και δεδομένου ότι οι 2/240 λειτουργούν σταθερά στις 800, δεν ακούγεται τίποτε απολύτως και οι θερμοκρασίες όλων των σημείων που έχω βάλει σένσορες δείχνουν 35-40 βαθμούς, όλο το καλοκαίρι, με εξαίρεση την κάρτα που δείχνει 48-50.

 

2. Η κάρτα είναι ASUS NVIDIA GeForce 295.

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι ειναι αυτο

 

http://www.thermaltake.com/product_info.aspx?PARENT_CID=C_00001190&id=C_00001251&name=Spedo+Advance+Package&ovid

 

δυνατη επιλογη αλλα δεν ειναι υπερβολικη η ψυξη που παρεχει για τη χρηση που του κανεις?

 

εκτος αν το λιωνεις στο video editing...

 

ΥΓ.απο περιεργεια,τροφοδοτικο στα ποσα watt εβαλες?900?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, και κατέληξα μετά από πολύ μελέτη και έρευνα του θέματος μια και είχα βάλει ως βασική αρχή την καλή ψύξη στο νέο σύστημα.

 

Το τροφοδοτικό είναι το W0131 της ίδιας εταιρείας (850W) και είμαι ευχαριστημένος γιατί αυτή τη φορά συναρμολόγησα ένα σύστημα όπως εγώ το φανταζόμουν και όχι όπως άλλοι το φτιάχνουν για σένα και ομολογώ ότι δεν μετάνιωσα για τα ευρώ που διέθεσα. Είναι ένα πολύ καλό και γρήγορο μηχάνημα και, κυρίως, απολύτως αθόρυβο.

 

Σε κάθε περίπτωση, χαίρομαι για το ενδιαφέρον σου και, κυρίως, για τις γνώσεις που έχεις γύρω από τα θέματα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω χαιρομαι για τη συνομιλια.

 

τελευταιες ερωτησεις.

 

ψυκτρα επεξεργαστη τι εχεις βαλει?

 

ρωτω κυριως,διοτι λες οτι ειναι αθορυβο το συστημα οποτε θα ειναι κι αυτη ησυχη.

 

(εγω noctua μαλλον θα βαλω-αθορυβη εγγυηση)

 

τελος,το κουτι εχει φιλτρο για τη σκονη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.