Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτήσεις Desktop & Laptop


Evan

Recommended Posts

1. ψυκτρα επεξεργαστη τι εχεις βαλει?

 

ρωτω κυριως,διοτι λες οτι ειναι αθορυβο το συστημα οποτε θα ειναι κι αυτη ησυχη.

 

(εγω noctua μαλλον θα βαλω-αθορυβη εγγυηση)

 

2. τελος,το κουτι εχει φιλτρο για τη σκονη?

 

1. ΜΠΡΑΒΟ !!! πολύ καλή επιλογή. Επέλεξα την NOCTUA NH-U12P για το socket SE 1366. Έχει δύο ανεμιστήρες (μπρος και πίσω από την ψύκτρα) τους οποίους ρύθμισα να κινούν τον αέρα στην ίδια κατεύθυνση με την όλη κίνηση μέσα στο κουτί.

 

2. Έχει φίλτρο μπροστά, δηλαδή στην εισαγωγή, το οποίο, φυσικά, καθαρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΧΙ. Έχει δύο και πλήρεις οδηγίες για την τοποθέτηση. Μπορείς, ακόμη, να τοποθετήσεις την ψύκτρα και τους ανεμιστήρες είτε με κατακόρυφη είτε με οριζόντια ροή του αέρα. Εγώ προτίμησα την οριζόντια για να είναι ενιαία η ροή με την εισαγωγή και τις εξαγωγές.

 

Πρόβλημα παρουσιάστηκε με τους 4/140 ανεμιστήρες του κουτιού που δεν παρείχαν ρύθμιση στροφών και αναγκάστηκα να τους αντικαταστήσω.

Link to comment
Share on other sites

ωραια...

 

μνημες ddr3 με τι timmings και voltage εβαλες?

 

εγω προσανατολιζομαι σε αυτες:

 

http://www.geil.com.tw/products/show/id/145

 

3x2gb 1333MHz 7-7-7-24 Voltage 1.5V

 

Πολυ καλα timmings και χαμηλα volt.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τις CORSAIR TR3X6G1600C9 XMS3 στα 1600MHz με timing 9-9-9-24 στα 1.65V παρά το γεγονός ότι η Intel δεν περιλάμβανε συχνότητα 1600 στις προτεινόμενες.

Οφείλω να πω ότι, με αφορμή τα σοβαρά προβλήματα φίλου ο οποίος έστησε παρόμοιο σύστημα (με τις ίδιες μνήμες), "έπαιξα" στο BIOS αλλάζοντάς τες σε 1333 αλλά δεν είδα διαφορά και γύρισα στα 1600.

Μερικοί συνάδελφοι ενοχλούνται από τη συζήτηση αυτή αλλά νομίζω ότι αυτή η ανταλλαγή εμπειριών είναι ωφέλιμη για όσους ενδιαφέρονται να "χτίσουν" νέο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινούσε το σύστημα και γιαυτό ο φίλος μου τις γύρισε στα 1333 και από τότε λειτουργεί άψογα.

Τελικά, πιστεύω ότι οι μνήμες πρέπει να είναι 1333 αν και το δικό μου λειτουργεί στα 1600.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και βέβαια μπορείς, θα πρέπει πρώτα να βρεις τον πηγαίο κώδικα των windows και τον κάνεις compile για επεξεργαστές Motorola ή PowerPC.. :rolleyes:

 

'Συνάδελφε' μηχανικέ επικοινωνιακών συστημάτων, έχεις βαλθεί να μας στείλεις. Επειδή είναι δύσκολη ώρα, συγκρατούμαι και δε ρωτώ αυτά που θάθελα.

Άλλωστε τι φταις κι'εσύ.. Κανείς όμως στη φιλεύσπλαχνη και φιλόξενη αυτή χώρα δε ρώτησε ποτέ τι φταίμε όλοι οι υπόλοιποι..

 

 

 

Πρόταση προς διαχειριστές:

Θα ήταν δεοντολογικά σωστότερο να μεταφερθεί το παρόν forum των ΜΥ στους Ηλεκτρολόγους και Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς. Άλλωστε οι ΗΜ έχουν γίνει ΗΜΜΥ, εννοώ με αντίστοιχα προγράμματα σπουδών όχι μόνο στην ονομασία.

 

Η πλειοψηφία των θεμάτων στο παρόν forum θα ταίριαζε καλύτερα σε κάποια κατηγορία γενικής κουβέντας για επιλογή HY ή Ιντερνετ, καθώς αφορά όλες τις ειδικότητες.

Άλλωστε η επιλογή υπολογιστή για χρήση γραφείου δεν απαιτεί επιστημονική τεχνική εξειδίκευση μηχανικού υπολογιστών, όπως η επιλογή αυτοκινήτου δεν απαιτεί εξειδίκευση μηχανολόγου. Πάς στο super market και αγοράζεις ένα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.