Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αερισμός καταστημάτων (π.χ. καφενείων) < 70 m2


george68

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από που προέρχονται οι παραπάνω οδηγίες που επιβάλλουν ΚΚΜ?

 

αυτες οι οδηγιες που εχω ανεβασει μου τις δωσαν και εμενα απο το δημο

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σας καταλάβω.

Προφανώς το έντυπο που κρατάτε στα χέρια σας, είναι ένα υπόδειγμα για το τι πρέπει να κατασκευαστεί για την λειτουργία ένος χώρου καπνιζόντων ή όχι.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να το ακολουθήσετε κατά γράμμα, μηχανολόγοι είστε, θα το φτιάξετε όπως γνωρίζετε με τα συστήματα που ξέρετε, θα βάλετε τα προβλεπόμενα κλιματιστικά, τους εξαερισμούς-αερισμούς, άντε το πολύ μονάδα εναλλάκτη για να μην απορρίπτεις των κλιματιζόμενο αέρα και φτιάξτε και μια περιγραφή όλων των συστημάτων και τους την σερβίρετε. Τι θα σας πουν ?? δεν κάνει, βάλτε ΚΚΜ ??

Απλά κάτι πρέπει να δώσουν σαν μπούσουλα και σας ζητάνε αυτά.

Η νομίζετε ότι θα κοιτάξουν μέσα στην ψευδοροφή εάν υπάρχουν όλα αυτά που περιγράφετε.

Γνώμη μου : φτιάξτε την μελέτη όπως γνωρίζετε με τα προβλεπόμενα συστήματα κλιματισμού-εξαερισμού-αερισμού, αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο και ας πάνε οι υπηρεσίες να τα απορρίψουν...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αυτο θα κανω θα βαλω 2 ανεμυστηρες ενα για την απορυψη του αερα και ενα για προσαγωγη με τα καναλια στη ψευδοροφη .

η Κ.Κ.Μ εχει μεγαλο κοστος δεν προκηται να βαλει κανενας σε τετοιου ειδους καφενεια. δεν νομιζω να εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα, αν βέβαια υπάρχει ορισμός, να μάθω πόσο είναι το κόστος για την υπογραφή βεβαίωσης εξαερισμού από μηχανικό για καταστήματα<70m2 (καφετέρια) προς την αρμόδια υπηρεσία ώστε να χαρακτηριστεί ¨για καπνίζοντες¨.

επίσης μπορώ να την υπογράψω ως μηχανικός Τ.Ε.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα και το είδα και έχει έναν φυγοκεντρικό εξαεριστήρα για απαγωγή του εσωτερικού αέρα και μια ντουλάπα κλιματισμού 50.000 btu

μάλλον έχουμε πρόβλημα γιατί δεν διαθέτει ΚΚΜ. οπότε δεν κάνει κλιματισμό μικτού αέρα (νωπού και επανακυκλοφορίας).

ειναι πρόβλημα είναι αυτό;

το άρθρο το λέει ξεκάθαρα νομίζω ότι θέλει ΚΚΜ αν και αφήνει το περιθώριο για προσαγωγή με ανεμιστήρα χωρίς ΚΚΜ.

τι στο καλό τελικά θέλουν;

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε? απο οτι καταλαβα εγω επειδη θα το κατασκευασω, θα βαλω 2 ανεμηστηρες ενας απαγωγης και ενας προσαγωγης με χωρο 60μ2 βγαινει περιπου 5000μ3/η θα φτιαξω 2 καναλια με στομια εισαγωγησ και εξαγωγης στην οροφη. τωρα βεβαια οταν το λειτουργει θα εχει προβλημα γιατι εχει ενα μικρο κλιματιστικο για την θερμανση του χωρο αλλα αποκλειεται να βαλει κ.κ.μ γιατι το κοστος ανεβαινει....

Link to comment
Share on other sites

μπέρδεμα τελικά...

τέλος πάντων, πάντως εγώ τουε είπα να βάλουν άλλον ένα εξαεριστήρα για απαγωγή του 90% του αέρα του χώρου και ο θεός βοηθός.

*******************************************************************************

ευχαριστώ

 

Στο βαθμό που είναι δυνατόν, ας μην βάζουμε ερωτήσεις οικονομικής φύσεως σε τεχνικές συζητήσεις.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάτι δεν μου αρέσει στις προϋποθέσεις.

70 κυβικά μέτρα αέρα την ώρα ανά άτομο

1,2 άτομα ανά τετραγωνικό μέτρο

 

Με απλά μαθηματικά, για μια αίθουσα 50τμ

70 x 1,2 x 50 = 4200 κυβικά μέτρα αέρα την ώρα, ή 4200/3600=1,16κυβικά μέτρα αέρα ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε συσκευές του εμπορίου που να παρέχουν και θερμαίνουν έστω 1 κυβικό μέτρο αέρα το δευτερόλεπτο από θερμοκρασία 0 βαθμών κελσίου στους 21 βαθμούς κελσίου (απαίτηση από το ΤΟΤΕΕ της θέρμανσης. Η εφαρμογή του είναι υποχρεωτική από το νόμο);

Στείλτε μου προσωπικό μήνυμα με μάρκα και μοντέλα, μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.