Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυρκαγιές στην Αττική 2009


Evan

Recommended Posts

Προς pk10gr: με αυτά που λες συμφωνώ. Η συνεχής τροφοδοσία νερού σε ικανές ποσότητες είναι εκ των ων ουκ άνευ. Οσοι είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λένε.

 

Προς Brutagon: Έγραψες ότι...

...τέτοιες αντιλήψεις έχουν βάλει το λιθαράκι τους στο χάος της ελλήνικής κοινωνίας και στη μιζέρια και την κατάντια μας στον κλάδο μας

Η μόνη άποψη (υποθέτω ότι αυτήν θα εννοείς) που διατύπωσα είναι

...Αντί να πολιτικολογούμε, θα μπορούσαμε να παραθέσουμε όσα τεχνικά στοιχεία έχουμε για κάθε περίπτωση φωτιάς. ώστε να είμαστε όσο είναι δυνατόν κοντύτερα στην πραγματικότητα.
Θέλεις να διευκρινήσεις τι εννοείς με αυτό που έγραψες παραπάνω;

 

 

 

Προς Εvan: Σαφώς και μπορούμε ΚΑΙ να πολιτικολογούμε, ΚΑΙ να προσπαθούμε να έχουμε δεδομένα για την εκτίμηση της κατάστασης. Αλλά το πρώτο δεν βλέπω να βοηθά στο σβήσιμο των πυρκαιών.

Προσοχή, μιλάω για πολιτικολογίες , δηλαδή για το spamming της πολιτικής :smile: . Οχι για λήψη πολιτικών αποφάσεων που φυσικά αυτές ορίζουν τα όρια των δυνατοτήτων των επιχειρήσεων κατάσβεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο pk10gr μας έδωσε μια καλή εικόνα του τι γίνεται και τι θα πρέπει να γίνεται,κατά την διάρκεια μιας πυρκαγιάς.

Και εγώ αναρωτιέμαι σαν μλκς ένα F16 block 52 χωρίς τον εξοπλισμό του, σαν να λέμε βασική έκδοση που δεν πυροβολάει, κοστίζει 100 εκ. $. Ο καραμανλής το 2005 αποφάσισε την αγορά 30, με option + 10 ακόμα.Δηλ για τα πρώτα, έδωσε 3δις $. Πόσο κάνει *********** μου ένα canadair; 5εκ $ 10$ παραπάνω αποκλείεται.

Ένα F16 κοστίζει όσο 10-20 canadair.

Καληνύχτα σας

Link to comment
Share on other sites

Τόσο απλό είναι;

Mε καμιά δεκαριά-εικοσαριά canadair θα είμασταν άπιαστοι;

Δεν θα προλάβαινε ούτε μία πλαγια να καεί;

Θα πλάκωναν τα canadair και θα σβήνανε την φωτιά πριν προλάβει να εξαπλωθεί;

 

Είναι τόσο απλό;

Link to comment
Share on other sites

σαφώς κώστα...

θεωρώ απλά άστοχη (άποψή μου) την προτροπή να προσεγγίζουμε μονάχα τεχνοκρατικά και επιστημονικά ως μηχανικοί ένα κοινωνικό ζήτημα...ως ενεργός και σκεπτόμενος πολίτης με την ιδιότητα του μηχανικού, θέλω να εκφράζω την πολιτική μου θέση για ένα κοινωνικό πρόβλημα όπως αυτό...

αν καθόμαστε και λέμε "α δεν παίρνω θέση αλλά ως μηχανικός σου προτείνω αυτόν τον τρόπο να ρίχνεις το νερο", απλά θα βλέπουμε τους "ειδικούς" να τρίβουν τα χέρια τους με αυτό...

και ξαναλέω, δεν πήγαινε σε σένα αυτό που έγραψα - αφορμή πήρα-...όπως προέτρεψες εσύ η κουβέντα να έχει ένα συγκεκριμένο χαρακτήρα, έτσι προτεινα και γω τον τόνο που θα ήθελα να έχει η κουβέντα...τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο...

εξάλλου και για να μην κουράζω κιόλας το νήμα έχει τίτλο "πυρκαγιές 2009" όχι τεχνικές συμβουλές πρόβλεψης και αντιμετώπισης των πυρκαγιών

εγώ καταλαβαίνω πως είναι νήμα κοινωνικού προβληματισμού και όχι αυστηρά τεχνικό

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με την άποψή σου, Brutagon. Kαι κοινωνικός προβληματισμός να γίνεται, και να εκφράζονται οι απόψεις όλων και φυσικά δεν είναι καθαρά τεχνική συζήτηση.

 

Αλλο αυτό, και άλλο το να λες ότι...

...τέτοιες αντιλήψεις έχουν βάλει το λιθαράκι τους στο χάος της ελλήνικής κοινωνίας και στη μιζέρια και την κατάντια μας στον κλάδο μας
Link to comment
Share on other sites

Τόσο απλό είναι;

Mε καμιά δεκαριά-εικοσαριά canadair θα είμασταν άπιαστοι;

Δεν θα προλάβαινε ούτε μία πλαγια να καεί;

Θα πλάκωναν τα canadair και θα σβήνανε την φωτιά πριν προλάβει να εξαπλωθεί;

 

Είναι τόσο απλό;

 

απλό ξεαπλό θα ήταν καλύτερο ασπό ότι είναι τώρα, απλά

Link to comment
Share on other sites

ίσως εγώ να παρερμήνευσα το εξής που έγραψες:

 

"Είμαστε σε ένα φόρουμ μηχανικών. Αντί να πολιτικολογούμε, θα μπορούσαμε να παραθέσουμε όσα τεχνικά στοιχεία έχουμε για κάθε περίπτωση φωτιάς. ώστε να είμαστε όσο είναι δυνατόν κοντύτερα στην πραγματικότητα."

 

Και λέω...είμαστε ένα φόρουμ σκεπτόμενων μηχανικών το οποίο θα εκφέρει ελεύθερα πολιτική σκέψη χωρίς να προπαγανδίζει...

γιατί αν δεν το κάνουμε μαυρο φίδι που μας έφαγε...

 

αν όμως αυτό που έγραψα αρχικά το εκλαμβάνεις ως μομφή το αποσύρω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, 2 ή 3 ή 10 αεροσκαφη παραπανω δεν αλλαζει τιποτα ουσιαστικα.. Η ουσια ολων ειναι τι γινεται στο εδαφος.. Αν επι εδαφους δεν μπορεις να κανεις δουλεια τοτε η φωτια δε σβηνει..

 

Προτιμω οχηματα πχ με ερπιστριες και εκπαιδευση προσωπικου, παρα 2-3 αεροσκαφη..

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που ξέρουν καλά από δάση, λένε ότι ακόμη και τα δέντρα παίζουν το ρόλο τους. Δηλαδή εκτός από το κυρίως ή κεντρικό δάσος, γύρω - γύρω βάζουν π.χ. βελανιδιές οι οποίες δεν καίγονται τόσο γρήγορα όσο τα δέντρα με κουκουνάρια κλπ. Ετσι το δάσος έχει στην περιμετρό του μια φυσική καθυστέρηση για την εξάπλωση της φωτιάς όταν έρθει και σε συνδιασμό με εναέρια και πεζοπόρα τμήματα μπορεί συντονισμένα να τη σβήσουν.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι εάν συνεργάζονται τα δασαρχεία με τις κατά τόπου πυροσβεστικές ή ό ένας έχει γυρίσει την πλάτη στον άλλον και εμείς ψάχνουμε εδω να βρούμε το γιατί ?

Θέλω να πω με τα τελευταία, ότι όσα πυροσβεστικά (αεροπλάνα και μη) και εάν πάρουμε, εάν οι βασικοί πρωταγωνιστές στον συντονισμό μιας κατάσβεσης, δεν συνεργαστούν μεταξύ τους, δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι γρήγορα στα επόμενα χρόνια.

Επίσης απ'οτι ξέρω κάθε 4 ή 5 χρόνια γίνονται αεροφωτογραφήσεις, γιατί ποτέ δεν αξιοποιούνται για να προλάβουν τους μελλοντικούς καταπατητές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, 2 ή 3 ή 10 αεροσκαφη παραπανω δεν αλλαζει τιποτα ουσιαστικα.. Η ουσια ολων ειναι τι γινεται στο εδαφος.. Αν επι εδαφους δεν μπορεις να κανεις δουλεια τοτε η φωτια δε σβηνει..

 

Προτιμω οχηματα πχ με ερπιστριες και εκπαιδευση προσωπικου, παρα 2-3 αεροσκαφη..

ε καλύτερα τότε γιατί αντί για ένα αεροσκάφος θα μπορείς να πάρεις καμμιά 10ρια οχήματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.