Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός φοιτητή


MHXANIKOS

Recommended Posts

Γενικά οι αμοιβές καθορίζονται από την αγορά.

Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης "κατέβασε" ΑΥΤΟ.

Επίσης, ΑΥΤΟ.

Αυτά για διπλωματούχους μηχανικούς.

Για φοιτητές, αναλόγως του τι κάνεις και πόσα προσφέρεις, του πόσο σε χρειάζονται και πόσο "αναντικατάστατος" είσαι, του πόσο καλά πουλάς τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, εχω απογοητευτεί πριν ξεκινήσω !δεν ξερω κανενα φοιτητή τελειόφοιτο που να μην μετάνιωσε για την επιλογη του,το πιστεύετε οτι δουλευα σε ενα γραφειο 4 μηνες και δεν με πλήρωνε !!!και καλα μάθαινα !δεν αντιλέγω τον πρωτο μηνα όντως δεν μπορουσα να βοηθήσω αλλα μετα τα καταφερνα,και εναν Αλλοδαπό να περνανε 5 ευρώ θα του δίνανε έστω για τις φωτοτυπίες που θα έβγαζε. Τωρα βρηκα μια νεα δουλεια και δεν θελω να με ξανα εκμεταλλευτούν γιατι εκμετάλλευση είναι κατά την γνώμη μου και επειδή δεν θέλω να ειμαι άδικος ρωταω εσάς που έχετε περισσότερη πείρα

Link to comment
Share on other sites

Για να σε "εκμεταλλευτεί" κάποιος πρέπει να συναινέσεις. Δε σου έβαλε κανείς το πιστόλι στο κεφάλι.

Προφανώς έκρινες ότι οι εμπειρίες που πήρες ήταν αρκετές για αμοιβή. Αλλιώς ούτε εσύ ούτε άλλος στη θέση σου θα καθότανε.

Αν απ' την άλλη είχες ανάγκη τα χρήματα δε θα πήγαινες στο συγκεκριμένο εργοδότη απ' την αρχή.

 

Εκμετάλλευση κατά τη γνώμη μου είναι να έχεις μεγάλη ανάγκη έστω και τα λίγα χρήματα που σου δίνουν και να μην μπορείς να φύγεις. Να το γνωρίζει αυτό ο εργοδότης σου και να εκμεταλλεύεται την κατάσταση.

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην περίπτωση των φοιτητών που δεν πληρώνονται καν.

Link to comment
Share on other sites

Για να σε "εκμεταλλευτεί" κάποιος πρέπει να συναινέσεις. Δε σου έβαλε κανείς το πιστόλι στο κεφάλι.

Προφανώς έκρινες ότι οι εμπειρίες που πήρες ήταν αρκετές για αμοιβή. Αλλιώς ούτε εσύ ούτε άλλος στη θέση σου θα καθότανε.

Αν απ' την άλλη είχες ανάγκη τα χρήματα δε θα πήγαινες στο συγκεκριμένο εργοδότη απ' την αρχή.

 

Εκμετάλλευση κατά τη γνώμη μου είναι να έχεις μεγάλη ανάγκη έστω και τα λίγα χρήματα που σου δίνουν και να μην μπορείς να φύγεις. Να το γνωρίζει αυτό ο εργοδότης σου και να εκμεταλλεύεται την κατάσταση.

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην περίπτωση των φοιτητών που δεν πληρώνονται καν.

διαφωνω
Link to comment
Share on other sites

πολλοί μηχανικοί ξεκίνησαν στις πρώτες τους δουλειές χωρίς να αμείβονται. αν δεν έχεις ανάγκη τα χρήματα (ως φοιτητής που είσαι) τότε μένεις μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο. εξάλλου δεν πιστεύω ότι μπορεί ο εργοδότης σου να έχει και πολλές απαιτήσεις από εσένα αφόυ δεν σε πληρώνει.. όσο αφορά τα ωράρια ή αν δεν πάς κάποια μέρα. αν του είσαι απαραίτητος ζήτα του χρήματα ή φύγε (σε περίπτωση που έχεις αγανακτήσει). γενικά προσπάθησε να γίνεις απαραίτητος και δεν νομίζω ότι δεν θα θέλει να σε κρατήσει στην δουλειά με αμοιβή. πάντως γενικά οι πρώτοι μισθοί για νέους μηχανικούς ξεκινάνε γύρω στα 500. όσο άσχημο και αν ακούγεται..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι αμοιβές καθορίζονται από την αγορά.

Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης "κατέβασε" ΑΥΤΟ.

Επίσης, ΑΥΤΟ.

Αυτά για διπλωματούχους μηχανικούς.

Για φοιτητές, αναλόγως του τι κάνεις και πόσα προσφέρεις, του πόσο σε χρειάζονται και πόσο "αναντικατάστατος" είσαι, του πόσο καλά πουλάς τον εαυτό σου.

 

πληρώνεται κανείς σύμφωνα με τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικό δεδομένο: ανασφάλιστη εργασία ή όχι? Μεγάλο ποσοστό εργαζομένων φοιτητών δουλεύουν άνευ δελτίων/αποδείξεων παροχής υπηρεσιών (''μαύρα'' ή άλλως παράνομα), οπότε περαιτέρω πληροφορίες επί του θέματος δεν μπορούν να δοθούν. Αν όμως δώσεις απόδειξη τότε δεν πας ΤΣΜΕΔΕ (αφού δεν είσαι επαγγελματίας μηχανικός) αλλά σε άλλο ταμείο (μάλλον ΙΚΑ που είναι κάτι σαν τον Άγιο Παντελεήμονα). Καλό λοιπόν να δεις τί γίνεται για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.

 

Για φοιτητές αρχιτεκτονικής πάντως η εργασία συνήθως μετράται σε ώρες με μέσο όρο αμοιβής 11 €/h.

Link to comment
Share on other sites

Για φοιτητές αρχιτεκτονικής πάντως η εργασία συνήθως μετράται σε ώρες με μέσο όρο αμοιβής 11 €/h.

 

Ακυρο μου φαίνεται το ποσό... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.