Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθός φοιτητή


MHXANIKOS

Recommended Posts

Και εγώ με τα 11€/h δεν συμφωνώ ότι τα βρίσκεις πουθενά.

 

 

Πιο πολύ για 5€/ώρα θα έλεγα.

 

Το 2002 χωρίς πτυχίο δούλεψα σε εταιρεία και έπαιρνα 750 € / μήνα για 8ορο και 5νθήμερο.

 

Ανασφάλιστος.

:(

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να μας πει και καποιος που δουλευει χρονια σε τεχνικο γραφειο ή εταιρεία ποση ειναι η αύξηση του μισθού με τα χρόνια και αν τελικά εχει μελλον το να σε ξεζουμιζουνε σαν νεο μηχανικο για 1200 τον μήνα....

Link to comment
Share on other sites

βασικά ισχύει το ξεζούμισμα και για πολύ λιγότερα χρήματα. εγώ άρχισα με 500 (με πτυχίο), στους έξι μήνες πήγε 750, στον ένα χρόνο 1000 και έχει παγώσει εκεί. δουλεύω δυο χρόνια τώρα. το ότι έχω και μεταπτυχιακό πια δεν πιάνεται. σαν να μην το έκανα. άλλοι συμφοιτητές μου άρχισαν επίσης με 500. αυτά λοιπόν θεωρούνται εκμετάλλευση;

Link to comment
Share on other sites

τα 500?????? ε ναι

 

το μεταπτυχιακό μετρά στον μισθό μόνο όταν το αντικείμενο του μεταπτυχιακού είναι συναφές με το αντικείμενο ενασχόλησής σου.

 

Το θέμα είναι πόσο ανταποδοτικός γίνεσαι για το γραφείο που δουλεύεις. Αν χρειάζεται 6 μήνες για να μάθεις τα κατατόπια της δουλειάς και έχεις κάποιον μαζί πάντα που σου δείχνει τι και πως τότε για να το αποσβέσουν θέλει μια τριετία.

 

Αλλά όλα εξαρτώνται από το πόσο καλός είσαι και γρήγορος και παραγωγικός και υπάκουος και έξυπνος και ..................... lololololololol

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε τέτοιου είδους απορίες πρέπει καμμια φορά να σκεφτόμαστε και σαν εργοδότες για να κατανοήσουμε το σκεπτικό και όχι πάντα ως εργαζόμενοι...

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και εγώ έκανα τις παρατηρήσεις αυτές. Όταν πας νέος σε ένα γραφείο, ουσιαστικά δεν έχεις καμία επαφή με το πρακτικό σκέλος της δουλειάς και κάποιος στα μαθαίνει σιγά σιγά.

Και χρόνο θα χάσει να στα μάθει, και λάθη ενδέχεται να κάνεις, και αργός σχετικά θα είσαι στην αρχή.

Γιαυτό και όλα έχουν τα καλά τους και τα αρνητικά τους. Ένα γραφείο/εταιρία, για να προσλάβει ένα μηχανικό, είτε θα πληρώσει παραπάνω για να έχει την εμπειρία και να μπει κατευθείαν δυνατά στην παραγωγή ή θα πρέπει να επενδύσουν στην εκπαίδευσή του.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Να συμπληρώσω ότι τελικά οι αμοιβές καθορίζονται από τη σχέση προσφοράς-ζήτησης και δυστυχώς για ανειδίκευτους μηχανικούς, φοιτητές ή συναδέλφους που μόλις τελείωσαν, η προσφορά είναι μεγάλη και η ζήτηση μικρή.

Αντιθέτως για έμπειρους μηχανικούς τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Μέχρι να γίνει κάποιος έμπειρος είτε έχει φτιάξει δικό του γραφείο, είτε έχει διορισθεί στο δημόσιο, είτε τέλος πάντων κάπου έχει "τακτοποιηθεί".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1) κατ’ εμέ οι φοιτητές δε πρέπει δουλεύουν,

αν χρειάζονται χρήματα να τελειώσουν μια ώρα αρχύτερα, εκτός αν έχουν μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και να ξέρουν ότι μακροπρόθεσμα χάνουν

 

2) είναι απαράδεκτο να δουλεύεις και να μην πληρώνεσαι,

αν τον εργοδότη δεν τον «συμφέρει» γιατί «δεν ξέρεις» ή «δεν είσαι έμπειρος» να πάρει κάποιον άλλο που «ξέρει» και «είναι έμπειρος» και να τον πληρώσει ανάλογα

 

Κανείς δεν σε κρατά από λύπηση ή γιατί σε συμπαθεί , όλοι τη δουλειά τους κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.