Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προϋπολογισμός για δάνειο


Oblis

Recommended Posts

Καλησπέρα...

 

Πρόσφατα ενας φίλος μου θέλησε να πάρει ένα δάνειο για να κάνει ανακαίνισή στο πατρικό του.

 

Απο την τράπεζά του ζητούν ενα προυπολογισμο των εργασιών και των υλικών για να του εγκρίνουν η οχι το δανειο. Μου ζήτησε λοιπόν να του συμπληρώσω εγώ το έντυπο.

 

 

Έκανα μια επιμέτρησή στις εργασίες που θέλει να βάλει στο έντυπο και βρήκα κάποιες ποσότητες. Τώρα πρέπει να βάλω την τιμή / μ2 ώστε να προκύψουν τα ποσά.

 

Το θέμα ειναι οτι δεν γνωρίζω σε αυτές τις περιπτώσεις τι τιμές μπαίνουν. Εννοώ πως αυτός έχει βρει ήδη τους τεχνικούς και εχει προσυμφωνησει τισ τιμές. Εγω σαν μηχανικός τι τιμές πρέπει να βάλω στο έντυπο? Τιμές εμπορίου?

 

Βασικά οι εργασίες που θέλει να κάνει ειναι

1) Σοβάδες (αφαίρεση παλιού σοβά, και τοποθέτησή νέου),

2) Χρωματισμούς (εξωτερικούς και εσωτερικούς)

3) Πλακάκια (Τοποθέτησή επάνω στο υπάρχων μωσαϊκό)

3) Αλλαγή υδραυλικών εγκαταστασεων σε ενα μπάνιο (+ είδη υγιεινής) και μια κουζίνα

4) Ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις (πίνακάς, αντι-ηλεκτοπλιξιακο, πρίζες, διακόπτες)

 

Μπορεί κάποιος έμπειρος που εχει επαφή με την αγορά μου πεί κατά μέσο ορο πως παίζουν οι τιμές στην αγορά ανα τετραγωνικό στις εργασίες 1,2,3 και ποσό κοστίζουν πάνω κάτω οι εργασίες 4,5?

 

Ευχαριστώ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τιμές εμπορίου. Επειδή μάλλον δεν τα πρόσεξες υπάρχουν στο παρόν τμήμα Κόστη-Υλικά, στην κορυφή της λίστας, Υπομνήματα με τίτλο Τιμές υλικών και οικοδομικών εργασιών 1-3 όπου υπάρχουν πολλές τέτοιες πληροφορίες.

 

Αλλά εφόσον όλα έχουν προσυμφωνηθεί και ήδη υπολογίσθηκε το απαιτούμενο κεφάλαιο το αν θα ''φουσκώσετε'' για την τράπεζα τις τιμές ή όχι είναι επιλογή του ενδιαφερόμενου - αν θέλει δηλαδή να δανειοδοτηθεί με περισσότερα ή λιγότερα χρήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Όλες οι τιμές που έχει πάρει από τους τεχνικούς είναι ξεκοπης. Δηλαδή Σοβάδες 9000 Ευρώ ας πούμε.

----------

Εγώ στο έντυπο μπορώ να βάλω ΚΑΤ' ΑΠΟΚΟΠΗ χωρίς να αναφέρω τιμή μονάδας και ποσότητά? Εφόσον το ποσό ειναι προ-συμφωνημένο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αντιμετωπισα και εγω αυτο το θεμα.

Πηγα πρωτα στην τραπεζα(Μα..ιν) να παρω τα τυποποιημενα εγγραφα

πρυπολογισμου και ειδα οτι εχει και μια στηλη με

αναλυτικο προυπολογισμο απο μηχανικο της τραπεζας.

Η πορεια που ακολουθησα ηταν οσο το δυνατον καλυτερος

υπολογισμος και το τελικο συνολο εβγαινε λιγοτερο

απο το ποσο που ηθελε ο δανειοληπτης,με λιγο φουσκωμα

εφτασα το επιθυμητο ποσο...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, κ εμένα μου ζήτησε κάποιος γνωστός μου ενα προυπολογισμο των εργασιών και των υλικών για να του εγκρίνουν η οχι το δάνειο. Επειδή είναι η πρώτη φορά που μου τυχαίνει κάτι τέτοιο έχω κάποιες απορείες:

1. εγώ ως μηχ. μηχανικός μπορώ να υπογράψω το προυπολογισμό( οι εργασίες περιλαμβάνουν πλακάκια-τοποθετηση, κ εγκατάσταση ειδών υγιεινής σε 7 WC)

2. υπάρχει κάποιο πρόβλημα που οι χώροι είναι γραφεία (φυσικά στον ίδιο ιδιοκτήτη)

3. γενικά ποια είναι η διαδικασία (οι τράπεζα θα μου δώσει απαντήσεις ; )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Η Τραπεζα ζηταει σε γνωστο μου ενα κοστος εργασιων ενος ακινητου του, για να μπορεσει να εργκριθει μαλλον δανειο.

Του εδωσε 2-3φυλλα εντυπου που εχει ολες τις εργασιες. Πως μπορω να το συμπληρωσω? τι τιμες να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

στο τελος του παραρτηματος εχει εργασιες και κοστολογια

 

δξ βεβαια αν ειναι οι "αγοραιες" ή αν ειναι "ενδεικτικες"

 

ριξε μια ματια

 

και, σιγουρα,

 

θα μας πει  καποιος πιό εμπειρος

Link to comment
Share on other sites

Η Τραπεζα ζηταει σε γνωστο μου ενα κοστος εργασιων ενος ακινητου του, για να μπορεσει να εργκριθει μαλλον δανειο.

Του εδωσε 2-3φυλλα εντυπου που εχει ολες τις εργασιες. Πως μπορω να το συμπληρωσω? τι τιμες να βαλω?

παρήγορο να διαβάζουμε ότι γίνονται χορηγήσεις νέων δανείων. 

Θα πάρεις μερικά τηλέφωνα γνωστούς μαστόρους, συναδέλφους κλπ και θα συμπληρώσεις τις τιμές του πίνακα (συνήθως υπάρχει έντυπο προυπολογισμού της τράπεζας) με βάση τις δικές σου προμετρήσεις (από τα σχέδια). Ενδεικτικά αναφέρω εργασίες που συνήθως πραγματοποιούνται

αποξηλώσεις, σοβάδες, ελαιοχρωματισμοί, δάπεδα, αλλαγή εξωτερικών κουφωμάτων, εσωτερικές πόρτες, ντουλάπες, ερμάρια κουζίνας, λουτρό, κουζίνα, κιγκλιδώματα, μαρμαροποδιές, κατωκάσια, μαρμαρικά κλιμακοστασίου. 

Συζήτησε με το συνάδελφο εκτιμητή της τράπεζας, αν θα ελέγξει τις εργασίες ή το δάνειο θα χορηγηθεί όπως παλιά (χωρίς αυτοψία).

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασιες που θα γινουν ειναι μονο εγκατασταση φυσικου αεριου σε ολητην πολυκατοικια και εξωτερικο σοβατισμα. Τι να υπολογισω για αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Για το σοβάτισμα θα κάνεις μία προμέτρηση και θα βάλεις τιμή/τμ.

Για το φυσικό αέριο μπορείς να βάλεις μία τιμή κατ' αποκοπή.

Για να στρογγυλέψεις το ποσό βάζεις και μία τιμή κατ΄αποκοπή για διάφορα και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.