Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάτος δημοτικής οδού για οικοδομησιμότητα σε οικισμό < 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι έχω οικοπεδό άρτιο κατα το εμβαδόν και το προσωπο σε οικισμο<2000 κατοικών στον οποιο ισχύει το Π.Δ. του 1985 αλλα το πλατους του δρόμου στο πρόσωπο είναι 3,00 μ. Για να είναι οικοδομήσιμο θα πρεπει να δείξω παραχώρηση 1 μ ετσι ώστε το πλάτος να φτάσει τα 4 μ. υποχρεωτικά?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. δεν χρειαζεται να ειναι 4μ. υποχρεωτικα αρκει να ειναι χαρακτηρισμενος απο τον δημο. θα χρειαστεις βεβαιωση απο το δημο για το πλατος του δρομου.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι ξέρω θα πρέπει να γίνει συμβολαιογραφική πράξη για παραχώρηση, στην περίπτωσή σου 0,50 μ, δηλαδή να απέχεις από τον άξονα του δρόμου 2,00 μ.

Επειδή δεν έχω το νόμο μπροστά μου, νομίζω ότι υπάρχει και κάποια παρέκκλιση, στην οποία δεν χρειάζεται παραχώρηση, αλλά αφορά σοκάκια π.χ. σε νησιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι έχω οικοπεδό άρτιο κατα το εμβαδόν και το προσωπο σε οικισμο<2000 κατοικών στον οποιο ισχύει το Π.Δ. του 1985 αλλα το πλατους του δρόμου στο πρόσωπο είναι 3,00 μ. Για να είναι οικοδομήσιμο θα πρεπει να δείξω παραχώρηση 1 μ ετσι ώστε το πλάτος να φτάσει τα 4 μ. υποχρεωτικά?

 

Το θέμα της οικοδομησιμότητας των οικοπέδων σε οικισμούς <2000 κατ. περιγράφεται στο άρθρο 86 της ΚΒΠΝ και μπορείς να το διαβάσεις εδώ. Πρέπει να έχεις υπόψη σου, όμως, ότι με την απόφαση 1828/2008 του ΣτΕ κρίθηκαν αντισυνταγματικές οι διατάξεις του άρθρου αυτού για την παραχώρηση λωρίδας και όλο το θέμα βρίσκεται σε εκκρεμότητα.

 

Με αναζήτηση κατάλληλων λέξεων-κλειδιών (πχ 18288 ) θα βρεις στο forum αρκετό υλικό σχετικό με το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το πλάτος του δημοτικού δρόμου πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 μ., όπως ορίζει το άρθρο 86, εκτός αν πρόκειται για παραδοσιακό οικισμό, οπότε αρκεί πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο με οποιοδήποτε πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι συναδελφοι με καλωσοριζω...

ερωτηση: σχετικα με την οικοδομησιμοτητα οικοπεδου σε οικισμο <2000 κατ. Οικοπεδο αρτιο μεν (κατα παρεκκλιση) με προσωπο μεγαλο σε δημοτικο δρομο πλατους 6μ και επισης προσωπο σε δημοτικο μονοπατι μεσου πλατους 3μ. Απο την πολεοδ. μου ειπαν οτι για να χαρακτηριστει οικοδομησιμο το οικοπεδο πρεπει να γινει η παραχωρηση προκειμενου να εχει αποσταση το οριο 2μ απο τον αξονα του μονοπατιου. ισχυει αυτο?? αφου εχει προσωπο σε αλλη πλευρα σε δημοσιο δρομο? Αυτο σημαινει οτι οπου υπαρχει προσωπο σε κοινοχρηστο χωρο/δρομο κλπ η αποσταση σε καθε περιπτωση πρεπει να ειναι 2μ απο τον αξονα??

Link to comment
Share on other sites

@Eva

Αν διαβάσεις το άρθρο 86 της ΒΚΠΝ που παραθέτω στο μήνυμα #4, θα διαπιστώσεις ότι για την οικοδομησιμότητα αρκεί η μία πλευρά του οικοπέδου να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο πλάτους 4 μ. τουλάχιστον.

 

Επομένως, είτε ο υπάλληλος της πολεοδομίας δεν κατάλαβε την περιγραφή σου είτε κάτι άλλο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε MAKAP

κάποιες υπηρεσίες βασιζόμενες και σε γραφόμενα έγκριτων συναδελφων απαιτούν τα 4μ πλάτος κοινοχρηστου δρόμου για όλους τους δρόμους που εφάπτεται το οικόπεδο

για αυτό και ζητήθηκαν τα ανωτέρω απο τον συνάδελφο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο μου ειπαν, οτι δηλαδη πρεπει το πλατος καθε δρομου στο οποιο εχει προσωπο το οικοπεδο να εχει αποσταση απο τον αξονα μεχρι το οριο τουλαχιστον 2 μετρα. Και στην συνεχεια σε ερωτηση μου "αν δηλαδη δεν υπηρχε το μονοπατι, το οικοπεδο θα ηταν οικοδομησιμο?" και η απαντηση ηταν ναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.