Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερπυσμός σκυροδέματος


 
rigid_joint

Recommended Posts

Σε κανά δύο περιπτώσεις που θυμάμαι, δεν είχε πρόβλημα, γενικά, αν είσαι μέσα στα οριζόμενα του πίνακα είναι απίθανο να βγάλει κάτι, εκτός και αν έχεις ειδική περίπτωση με καμμία τρελή φόρτιση πολύ νωρίς, πριν τις 28 ημ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και γω πάντως 2-3 φορές που το'χω ελέγξει δεν ειχα πρόβλημα αλλά ηθελα να ήξερα αν είχε ποτέ κάποιος πρόβλημα.

 

και αν ειχε, πόσο πάνω ή κάτω ήταν από τον έλεγχο λυγηρότητας

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο με σένα συνάδελφε rigid ("όσες φορές το έχω ελέγξει δεν είχα πρόβλημα"), αλλά μπορεί να μην μου έχει τύχει η "κατάλληλη" περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εαν η μνήμη μου δεν με απατά απώλειες λόγω επρυσμού παρουσιάζονται ουσιαστικά λόγω βράχυνσης της εκάστοτε διατομής του σκυροδέματος λόγω μονίμων φορτίων. Για συνήθεις κτηριακές κατασκευές οπλ. σκυροδ. χωρίς προένταση δεν μπορώ να σκεφτώ καμία περίπτωση που να ισχύει κάτι τέτοιο. Συνδυάζεται (εαν θυμάμαι καλα) μαζί με την συστολή ξηράνσεως όσον αφορά τις απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για τι σχέση Σ16.1 εγώ το έκανα σε πρόβολο 5,15 και δεν έβγαινε με τίποτα!!! Χρησιμοποίησα το παράρτημα Δ για να βγάλω βέλος κάμψης ρηγματομένης διατομής, εφαρμογή του συντελεστή ερπυσμού από τον πίνακα 2.5.4 και.. απαίτηση για ξεκαλούπωμα μετά από 90 μέρες!!! Περιττό να πω αρνητικό βέλος ίσο με το βέλος λόγω μόνιμων. Αν θα μείνει όρθιο θα σας πω. Στο ξεκαλούπωμα θα είμαι απο κάτω!!!

Link to comment
Share on other sites

οι αναλυτικες μεθοδοι πάντως, θα πρέπει ν'αντιπετωπίζονται με σκεπτικισμό (γενικά)

 

φαντάζομαι ότι έγινε με μεταβλητό πάχος ο πρόβολος-μαμούθ (που είχε ειπωθει κάποτε).

 

υπάρχει ένα θεμα πάντως εδώ και με την κατακόρυφη συνιστώσα. anyway

Link to comment
Share on other sites

Επιλύοντας με πεπερασμένα δημιουργώ γενικώς τον συνδυασμό 3G+0.5Q και μετά ελέγχω τα βέλη.

Γενικώς μόνο σε μεγάλες πλάκες μπορεί να χρειαστεί κάποια αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.