Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερπυσμός σκυροδέματος


 
rigid_joint

Recommended Posts

Ο ερπυσμός μου βγήκε σημαντικό κρητήριο σε περιπτώσεις όχι τόσο κτηριακές, με απαιτήσεις στεγανότητας, όπως δεξαμενές κλπ.

Και εκεί δεν είχε να κάνει με βέλος κάμψης, αλλά με περιορισμό εύρους ρηγμάτωσης.

Όσον αφορά τον λυγισμό, σε υδατόπυργο με 4 υποστηλώματα που μου έτυχε, και ο οποίος λύθηκε μη γραμμικά λαμβάνοντας υπόψη φαινόμενα 2ης τάξης, δεν μου έβγαλε πρόβλημα. Δηλαδή, το πλαίσιο επιλέχθηκε ώστε να είναι αμετάθετο, τα υποστυλώματα επιλέχθηκαν ώστε να μην χαρακτηρίζονται ευλύγιστα, οπλίστηκε με αποτελέσματα ελαστικά, ξαναλύθηκε με αυτόν τον οπλισμό και τα εντατικά μεγέθη που προέκυψαν είχαν ασήμαντη διαφορά από τα αρχικά. Ύψος υδατόπυργου 6m.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιλύοντας με πεπερασμένα δημιουργώ γενικώς τον συνδυασμό 3G+0.5Q και μετά ελέγχω τα βέλη.

Γενικώς μόνο σε μεγάλες πλάκες μπορεί να χρειαστεί κάποια αλλαγή

 

Γιατί βάζεις 3G? πολύ δεν είναι?

 

rigid: Και εγώ όσες φορές έτυχε να κάνω fem διαπίστωσα πόσο συντηρητικοί είμαστε στα πάχη των πλακών.

 

Αλέξανδρε φαντάζομαι πως από το καλούπι έχεις δώσει τουλάχιστον 5 εκ. "αέρα" να κάτσει. Σε προβόλους εκεί κοντά στα 2μ πάντα λέω στον καλουπατζή να τα σηκώσει στην άκρη 2 εκ. Και φυσικά αν το πάχος είναι 20εκ, δίπλα στο δοκάρι του λέω να το κάνει 22 και στην άκρη18 εκ. Τελικά δε μας είπες τι πάχος έβαλες. Από τον ΕΚΩΣ για 5.15μ προκύπτει 44 εκ. Αν το έκανες τόσο γιατί δεν έβαλες 65-70αρια δοκάρια και τριέριστη? Δεν έχει δηλαδή τρελή διαφορά στο ύψος, άσε που μπορεί να είναι και πιο οικονομικό. Εκτός αν είναι στον 1ο όροφο και έχεις πρόβλημα με το ύψος από το πεζοδρόμιο. Τέλος πάντων εσύ έκανες τη μελέτη και ξέρεις τις λεπτομέρειες - απαιτήσεις - ιδιαιτερότητες, οπότε ας μην κρίνουμε από μακρυά.

 

Κάτω σίδερα στα μπαλκόνια βάζετε? Σε πάνω από 1.50μ και ειδικά στα 2.00 ή 2.20 πάντα βάζω και για να υπάρχουν σε περίπτωση κατακόρυφου σεισμού αλλά και νομίζω πως βοηθούν αρκετά στις παραμορφώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προκύπτει από τον ΕΚΩΣ στην σχετική παράγραφο.

Αν θέλεις μπορώ να το δω μόλις βρω τις σημειώσεις μου

Link to comment
Share on other sites

@Αλέξανδρος

Μπορείς αν έχεις χρόνο και διάθεση να τσεκάρεις το προγραμματάκι ΑΥΤΟ που υπάρχει στα downloads και αφορά τον υπολογισμό πλακών προβόλων συμπεριλαμβανομένου αναλυτικού ελέγχου βέλους κάμψης και εύρους τωγμής;

 

@Charlie

Για τον απαιτούμενο οπλισμό κάτω δες το προγραμματάκι που αναφέρω παραπάνω στον Αλέξανδρο.

 

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Μπορείς να μου υποδείξεις πού αναφέρεται στον ΕΚΩΣ ο συνδυασμός 3G+0,5Q γιατί δεν το βρίσκω;

Link to comment
Share on other sites

"on behalf of ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ", Δεν αναφέρεται πουθενά, αλλά προκύπτει έμμεσα για συνήθεις κατασκευές σύμφωνα με τα παρακάτω:

 

"Ας υποθέσουμε μια εσωτερική πλάκα ανοίγματος 8 μ. πάχους 200 mm. Αυτή μετά από τρείς μήνες από την σκυροδέτηση φορτίζεται με τα φορτία της επικάλυψης + 0.2 των κινητών. Τότε:

2*Αc/u =2*200*8000/16000 = 200 (γενικά το μέγεθος αυτό αντιστοιχεί στο πάχος της πλάκας για συνήθεις εσωτερικές πλάκες).

Από τον πίνακα της 2.5.4 ΕΚΩΣ προκύπτει φ=1.95 (περίπου)

Οπότε πρέπει να πολλαπλασιάσουμε τα βέλη Χ 2.95 (1+φ) για τον παραπάνω συνδιασμό. Πέφτουμε δηλαδή στην τιμή που λέει ο ΑΡΗΣ για τα μόνιμα (Χ3), και τα κινητά (0.20Χ3 = 0.60).

Παρατηρούμε επίσης πως αξιόλογη μείωση του πάχους της πλάκας, π.χ. από 200 σε 150, επηρεάζει ελάχιστα την τιμή του φ, από 1.95 σε 2.00 , μη σημαντική. "

Απόσπασμα από :

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=70540#post70540

 

Ενδιαφέρον έχει, πως αν ξεκαλουπώσεις σε 28 ημέρες π.χ., τότε σύμφωνα με την παραπάνω μεθοδολογία, θα πρέπει να ελέγξεις για (1+φ)= περίπου 3.5*G, χωρίς κινητά+επικάλυψη, ενώ για ξεκαλούπωμα σε 15 ημέρες, αναλόγως για 4*G !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ paktomenos για την διευκρίνηση.

Συνεπώς, ο συνδυασμός που ελέγχουμε είναι G+Q εφόσον υπολογίζουμε αναλυτικά το βέλος κάμψης λόγω ερπυσμού, όπως στο excelάκι που ανάφερα στην προηγούμενη δημοσίευση. Αν δεν υπάρχει δυνατότητα υπολογισμού αναλυτικού ελέγχου βέλους κάμψης τότε χρησιμοποιούμε τον συνδυασμό με 3G.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Αγαπητοι συναδελφοι,

επαναφερω το θεμα του ερπυσμου, για να το κουβεντιασουμε επι θεωρητικου επιπεδου.

Εχω ενα υφισταμενο κτιριο εβδομηντα ετων με μεγαλου ανοιγματος δοκιδωτες πλακες απο οπλισμενο σκυροδεμα, 8.0 μετρα, αμφιεριστες.

Σε εναν τοιχο που παταγε πανω σε αυτη την πλακα, εμφανιστηκε μια διαγωνια ρωγμη.

Κανω ελεγχο βελων. 

Ερωτηση : Σε αυτο το κτιριο, με αυτη την ηλικια, στους υπολογισμους βελους, βαζω και την συμμετοχη του ερπυσμου;

Το ρωταω γιατι με ελεγχο με το ελαστικο βελος ειμαι εντος οριων, με συμμετοχη του ερπυσμου, εκτος.

Προφανως με τους κανονισμους που χτιστηκε τοτε δεν υπηρχαν τετοιοι ελεγχοι.

 

Αλλη ερωτηση:

Υπαρχει σκεψη για προσθηκη πυροπροστασιας στο κτιριο. Αυτο σημαινει αυξηση μονιμων φορτιων κατα 10%, λογω επενδυσεων.

Τα εξτρα αυτα φορτια θα προκαλεσουν ενα επιπλεον βελος στις πλακες.

Εκτος του ελεγχου σε αντοχη, σε ελεγχο λειτουργικοτητας θα βαζατε στους υπολογισμους και συμμετοχη ερπυσμου;

Yφισταται ερπυσμος σε σκυροδεμα αυτης της ηλικιας; Δεν εχω βρει κατι γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωταω, μηπως καποιος συναδελφος εχει ασχοληθει ειδικα με τα θεματα λειτουργικοτητας και παραμορφωσεων.

Οι ερωτησεις αφορουν δοκιδωτη πλακα μιας διευθυνσης ανοιγματος 8 μετρων.

Γνωριζει καποιος τα φαινομενα ερπυσμου, πως εξελισονται στη διαρκεια του χρονου στην κατασκευη μας;

Επισης σε μια πολυ παλια κατασκευη που προσθετεις φορτια, τα φορτια αυτα θα δημιουργησουν εκτος του βελους καμψης,

και βελη λογω ερπυσμου;

Αναρωτιεμαι γιατι αν αντιμετωπιζεις θεμα αντοχης μονο, βαζεις ανθρακοελασματα και τελειωνεις. Αν εχεις θεμα με αναπτυξη βελων,

τοτε θες αυξηση ακαμψιας αρα πας σε αλλη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτησεις αφορουν δοκιδωτη πλακα μιας διευθυνσης ανοιγματος 8 μετρων.                                                                                                                                                                        Γνωριζει καποιος τα φαινομενα ερπυσμου, πως εξελισονται στη διαρκεια του χρονου στην κατασκευη μας;

 

Χονδρικά και σε θεωρητικό επίπεδο,το φαινόμενο ερπυσμού έχει να κάνει με πολλές επιμέρους παραμέτρους,όπως είναι το ποσοστό λεπτόκοκκων και η ποσότητα τσιμέντου στο σκυρόδεμα (όσο πιο πολύ τσιμέντο τόσο πιο πολύ ευνοεί το φαινόμενο),το μέγεθος της μακροχρόνιας θλιπτικής δυνάμεως που ενεργεί στο στοιχείο,η απουσία θλιβόμενου οπλισμού στην άνω ίνα για την παραλαβή των θλιπτικών τάσεων,το πάχος του στοιχείου,η επιρροή της θερμοκρασίας του σκυροδέματος,ο βαθμός σκλήρυνσης ή ωρίμανσης του σκυροδέματος στην αρχή της φόρτισης.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση οι παραμορφώσεις ενδέχεται να δημιουργήθηκαν από άλλους λόγους. Όπως η πρώιμη υπερφόρτωση της πλάκας κατά το στάδιο κατασκευής,ο ξυλότυπος να είχε βέλος,κτλ

 

...ή ακόμη κι ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω.

 

Τι βέλος παρουσιάζει η πλάκα σε λόγο του μήκους L/...?

 

ΥΓ. Τώρα είδα το προηγούμενο μήνυμα. Ο ερπυσμός επιβραδύνεται με το πέρασμα των χρόνων και περιορίζεται δραστικά μετά από 20 περίπου χρόνια (στην ύπαιθρο),μιας και το αδέσμευτο νερό που δεν συμμετείχε στην χημική αντίδραση,φεύγει, Επομένως δεδομένου ότι η κατασκευή σου είναι 70 ετών,δεν θεωρώ οτι υπάρχει πρόβλημα ερπυστικών παραμορφώσεων και δεν θα έβαζα στους υπολογισμούς ελέγχου λειτουργικότητας την συμμετοχή του ερπυσμού.

 

Yφισταται ερπυσμος σε σκυροδεμα αυτης της ηλικιας; Δεν εχω βρει κατι γι αυτο.

 

Όχι. Για επιβεβαίωση τσέκαρε το βιβλίο των Leonhardt και Moning, Oλόσωμες Κατασκευές,τόμος 1.

Θα βρεις και πειραματικά διαγράμματα εξέλιξης του ερπυσμού στην πορεία του χρόνου.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.